Dyfuzor ??

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
mozerl
Forumowicz
Posty: 103
Rejestracja: 2009-03-04, 20:17
Pojemność akwarium: 300
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Piaseczno k. W-wa
Kontakt:

Dyfuzor ??

Post autor: mozerl » 2009-03-07, 01:48

Zastanawiam się nad tym czy kupić czy zrobić własny dyfuzor.
Przeglądając różne fora, spotkałem się z wieloma pomysłami stworzenia własnego dyfuzora.
Całą istotą syfuzora jest "rozdrobnienie" dwutlenku węgla w wodzie co powoduje szybsze mieszanie się z wodą.
Czy np, nie można podłączyć zamiast typowego kielicha dyfuzora, czegoś w stylu kości od napowietrzania.
Kostka wykonana jest z porowatego kamienia co ułatwia robienie "bombelków z bombla" i ułatwia mieszanie się z wodą. Czy można użyć czegoś takiego w technice CO2.

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: arturusrex » 2009-03-07, 02:00

Witam, kostka do napowietrzania nie nadaje się do tego celu bąbelki nie są odpowiednio "rozdrobnione". Poza tym juz sama nazwa wskazuje do jakiego celu jest stworzona. W technice CO2 też stosuje się kostki ale z zupełnie innego materiału np: http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/te ... -4954.html lub http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/te ... -2232.html

Tofifi

Re: Dyfuzor ??

Post autor: Tofifi » 2009-03-07, 12:53

arturusrex pisze:Witam, kostka do napowietrzania nie nadaje się do tego celu bąbelki nie są odpowiednio "rozdrobnione". Poza tym juz sama nazwa wskazuje do jakiego celu jest stworzona.
sam sobie zaprzeczasz -
arturusrex pisze:http://www.roslinyakwario...owa-p-2232.html
bo to właśnie jest do napowietrzania
Co do dyfuzora to zdania są podzielone:
Dużo osób chwali sobie spiek - ale często zdarza się że może się rozszczelnić membrana.
Drabinka nie jest aż tak popularna ale za to zajmuje bardzo mało miejsca.
Do rozpaczaniu co2 bardzo często stosuje się tak zwane miksery - są drogie ale można je samemu zrobić za koszt nie przekraczający 50zl - ale to ma sens tylko wtedy kiedy posiada się filtr kubełkowy.
Ja osobiście stosuję filtr wewnętrzny gdzie zamiast zasysać powietrze i rozpylać je po całym akwa zasysa co2 podawane z butli - zaletą tego jest że nic nie płacisz a pyzatym filtr "miesza" co2 ponieważ wytwarza silny prąd kutry wędruje wzdłuż całego akwa, bąbelki zaczepiają się o roślinki co powoduje że nie wypłyną od razy na powierzchnię rozpuszczalność jest zadowalająca, chociaż ja i tak zamienię ten sposób na mikser ponieważ nie muszę mieć dodatkowego filtra w akwarium.

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: Thierry Henry » 2009-03-07, 13:09

Tofifi pisze: sam sobie zaprzeczasz -
arturusrex napisał/a:
http://www.roslinyakwario...owa-p-2232.html
bo to właśnie jest do napowietrzania
To dziwne bo do napowietrzania jest raczej kurtyna oraz właśnie kamień. Dlaczego w SRWiA jest w kategorii CO2?
I Still Haven't Found What I'm Looking For

Tofifi

Re: Dyfuzor ??

Post autor: Tofifi » 2009-03-07, 13:18

No właśnie też nie wiem czemu, ale kostki lipowej nie znaj dzież nigdzie w poważnych akwariach roślinnych - ciekawe czemu :hyhy: :] Ja też jestem zdania że kostka lipowa służy do powietrza a nie co2

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: arturusrex » 2009-03-07, 14:17

Tak kostka która jest w linku służy do CO2 - może wygląda jak kamień do napowietrzania ale tak nie jest!! Dla niedowiarków polecam kontakt ze sklepem SRWIA ewentualnie odwiedziny w powyższym sklepie. Kamień do napowietrzana daje zdecydowanie większe bąbelki niż ta kostka - z niej wychodzi dosłownie mgiełka CO2. Wiem bo jak sprowadzali mi spiek to jej właśnie używałem i rozdrobnienie gazu jest takie same jak w spieku.

Tofifi

Re: Dyfuzor ??

Post autor: Tofifi » 2009-03-07, 14:44

arturusrex pisze:Dla niedowiarków polecam kontakt ze sklepem SRWIA ewentualnie odwiedziny w powyższym sklepie.
hehe żadne to potwierdzenie :P bo sprzedawca ci wciśnie wszystko nawet trampka jako pojemnik na pokarmy - żart
arturusrex pisze:Wiem bo jak sprowadzali mi spiek to jej właśnie używałem i rozdrobnienie gazu jest takie same jak w spieku.
tak tylko że kostka ma to do siebie że bardzo szybko się "zabija" gdyż cały czas drewno pracuje wytrąca się osad który zatyka pory a i to rozpuszczalność jej nie jest wysoka bo dużo bąbelków nie rozpuści się i uchodzi do powietrza, za to mikser ma rozpuszczalność praktycznie 100% no może 95% bo wiadomo że nic nie jest doskonałe ;)

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: arturusrex » 2009-03-07, 14:49

Dlatego napisałem że miałem tylko na czas sprowadzenia spieku. Oczywiście że są rozwiązania rozpuszczające cały dwutlenek np http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/te ... -3199.html
Ale wydaje mi się że autorowi postu chodziło o coś taniego na początek "zabawy" z CO2

Poprawiłem link.
Ostatnio zmieniony 2009-03-07, 17:52 przez arturusrex, łącznie zmieniany 2 razy.

Tofifi

Re: Dyfuzor ??

Post autor: Tofifi » 2009-03-07, 14:53

arturusrex pisze:Dlatego napisałem że miałem tylko na czas sprowadzenia spieku
Nie nie napisałeś :hyhy:
arturusrex pisze:Oczywiście że są rozwiązania rozpuszczające cały dwutlenek np http://www.roslinyakwario...00-p-3199.html.
link nie działa
arturusrex pisze:Ale wydaje mi się że autorowi postu chodziło o coś taniego na początek "zabawy" z CO2
Kolega martinez prowadzi holendra i raczej nie raczkuje w technice co2 a specjalnie zrobił sobie takie cuś.

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: arturusrex » 2009-03-07, 14:59

autorem jest mozerl wiec już nie wiem o co ci chodzi. W linku był dyfuzor Membranereactor 400 Aquamedic ale czemu link padł nie wiem.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dyfuzor ??

Post autor: marthinez » 2009-03-07, 17:59

Kostka Rataja służy do rozpuszczania co2.
Jak się sprawuję, tego nie wiem.
Tofifi pisze:ale kostki lipowej nie znaj dzież nigdzie w poważnych akwariach roślinnych - ciekawe czemu
Oj, przesadzasz.
Jest wiele świetnych holendrów, gdzie co2 jest rozpuszczane przez kostkę lipową.
Doskonałym przykładem są akwaria Jarosława Nyzia, czy Dikiego z jednego z for roślinnych.
Odpowiednio przygotowana kostka lipowa sprawdza się dużo lepiej niż ceramika.

Mowa tu oczywiście o kostce DIY, a nie sklepowym klocku. ;)
arturusrex pisze:W linku był dyfuzor Membranereactor 400 Aquamedic
T5akie reaktory maja jedną zasadniczą wadę.
Zabieraja sporo miejsca w zbiorniku.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: Thierry Henry » 2009-03-07, 18:03

marthinez pisze:Kostka Rataja służy do rozpuszczania co2.
Jak się sprawuję, tego nie wiem.
Z opinii innych akwarystów jest wydajniejsza niż niektóre szklane dyfuzory(mowa o takich z allegro za 20-30zł). Inną sprawą jest wytrzymałość takiej kostki.
I Still Haven't Found What I'm Looking For

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: arturusrex » 2009-03-07, 18:09

Dziękuje marthinez za poprawienie linku. Właśnie dlatego że np ten ostatni dyfuzor zajmuje sporo miejsca nie polecałem go autorowi tego postu.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dyfuzor ??

Post autor: marthinez » 2009-03-07, 18:09

Thierry Henry pisze:Inną sprawą jest wytrzymałość takiej kostki.
A co, ceramika się rozpada?
Zastanawiam się dlaczego jest nietrwała. :/
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyfuzor ??

Post autor: arturusrex » 2009-03-07, 18:28

marthinez mam takie pytanko. Posiadam dyfuzor ceramiczny SRWIA i zastanawiam się jaki sobie nowy kupić, jakiej firmy byś polecił. No chyba że brać się za kombinowanie z kubełkiem i coś z DIY wsadzić

ODPOWIEDZ