meble miejskie

Jak dbać o czystość wody

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Jak dbać o czystość wody

Post autor: bazej » 2007-03-25, 13:26

Mam problem z woda. Po całkowitej wymianie po ok 2 tygodniach zaczyna robic sie zielona i troszke brunatna. Jak temu zaradzić mam filtr eheim2010 i jest to akwa 60l. Czy jest jakiś sposób na to żeby woda bez wymiany zawsze była czysta przejżysta i nie wymagała wymiany
bazej

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: kasia2005 » 2007-03-25, 13:59

nie wymienia się całej wody w akwarium :evil: wymieniasz TYLKO 20-30% raz na tydzień regularnie czyśc filtr w wodzie z akwarium może masz przerybione akwarium że tak szybko woda Ci zielenieje :?:
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

bejrutek

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: bejrutek » 2007-03-25, 14:34

- 20-30% wymieniaj co dwa tyg
- czyść filtr w wodzie z akwarium

wszystko po to żeby nie wybic do ostataniego pnia potrzebne bakterie, ktore odpowiedaja za odpowiednia jakość wody..

- bardzo wazna rzecz bez ktorej cięzko sie obejsc, jesli zauwazysz jakis brud na dnie korzystaj z odmulacza, inaczej zawsze bedziesz miał metną wode,zabrudzone szkło, dno...
- jesli roślinki sa zamulone to profilaktycznie tez ładnie je oczysc...

jaka masz obsade, jakie parametry wody?

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: bazej » 2007-03-25, 15:19

Parametrów wody nie znam bo jestem początkującym akwarystą i moja wiedza aż tak daleko nie sięga. Z tego co sie orientuje to zestawy doi badania jakolści wody są bardzo drogie i dlatego nie stosuję takich rzeczy. Obsada to niewielkie 4 roślinki 2 z nich to tzw skrzydłokwiat wziety od mamy z doniczki a 2 kolejne to echinodorus. Ryb faktycznie jest dużo to wszystko przez młode samych młodych molinezji jest 19sztuk a poza tym garbacz hełmiasty akara z maronii 4gupiki 4 mieczyki 2 molinezje ksieżycowe sumik 2 zbrojniki niebieskie.
bazej

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: kasia2005 » 2007-03-25, 15:26

:shock: roślinka od mamy z doniczki :shock: nie przejdzie 8-) te które sprzedaja w sklepach pochodzą ze specjalnych upraw i dlatego nadają się do akwarium
a co do przyczyny zabrudzeń wody to sam ją znalazłeś :-) pozbądź się części ryb i podmieniaj regularnie wodę , to powinno pomóc

p.s. co do parametrów to chociaż test na ph mógłbyś kupic
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

bejrutek

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: bejrutek » 2007-03-25, 15:29

przepraszam, czy to jest jakaś prowokacja, bo nie chce wyjsć na idiote...? trzymasz rosline nie wodną(skrzydłokwiat), zwykła pokojową na ktora trzeba uważać żeby nie zalać zbyt mocno korzeni( w chłodnych pomieszczeniach)???? rybek zdecydowanie za dużo... czeka Ciebie restart, wsadzenie nowych roslin plus zmiana obsady... to nie jest normalne akwa...pozdro


sorki troche sie wkurzyłem, możesz wszystko zrobić bez restaru, najpierw zmień roslinki( dowal anubiasa niskiego, nie zapomnij o gałęzatce, mchu jawajskim i jeszcze cos wiekszeg żeby ładnie zageścić) i zredukuj obsade ( 1 zbrojnik niebieski, reszte zredukuj ilość 4 razy, poprostu wybierz jeszcze jeden, lub od biedy dwa gatunki), odmul porzadnie dno... możesz od biedy kupic jakis biostarter, zrób w miare mozliwości testy...jesli wszystko bedzie ok,to potem normalna procedura jak wyzej... wymiana wody, odmulanie...

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: bazej » 2007-03-25, 17:55

jeśli chodzi o tą roślinke z doniczki to ona czuje sie dobrze w akwarium i raczej to nie ona jest przyczyną brudnej wody. Roslinke polecił mi mój znajomy akwarysta znacznie bardziej doświadczony niz ja i myślę, że tutaj troszkę sie pomyliliście
bazej

Marian
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 2006-11-27, 19:31
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bialystok

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: Marian » 2007-03-25, 18:15

chyba zartujesz ... roslinka z doniczki domowego kwiatka się nie nadaje, może wydzielać trujące lub własnie brudzące wode substancje, więc tak jak pisza poprzednicy, usuń ją, zrobisz jak uważasz, żebyś potem nie mówił że ktoś Ci nie chce pomóc
Obrazek

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: bazej » 2007-03-25, 19:55

Ok więc usunę ją ale powiedzcie dokładnie jakich najlepiej gatunków roślin szukać i jaki odmulacz polecacie na co zwrócić uwagę
bazej

cortez
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2007-03-21, 23:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: cortez » 2007-03-25, 20:10

aby doradzic Ci w sprawie zakupu roślin, musisz napisac jakie masz oświetlenie; co do odmulacza, zwróc uwagę, żeby miał dośc szeroki kielich zasysający oraz pompkę (gruszkę) na końcu węża

gandziocha
Forumowicz
Posty: 146
Rejestracja: 2007-02-08, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: myślenice

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: gandziocha » 2007-03-25, 22:18

skrzydłokwiat rzeczywiście można trzymać w akwarium ale raczej lepiej czuje się w uprawach hydrofonicznych, można przyzwyczaić młode szczepy tej rośliny do całkowitego zanurzenia i nie gnije ale zazwyczaj zaczyna wyrastać ponad taflę lub kwitnąć, jak ma dobre oświetlenie, czym może stwarzać małe problemy :-/

resztę już usłyszałeś od moich poprzedników więc nie będę się powtarzać i pamiętaj zredukuj obsadę :!:

bazej
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-02-21, 21:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bytoń

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: bazej » 2007-03-26, 18:06

Oświetlenie to 2x5watowa żarówka energooszczędna. Pokrywa jest wykonana własnoręcznie i żarówki przymocowane są na odbłyśniku wykonanym z blachy kwasowej.Myślę o zmianie na jarzeniówkę, ale muszę sie dokładnie rozejrzeć. Akwarium stoi w następujący sposób:tylna szyba jest zwrócona do okna które znajdujęod północy
bazej

cortez
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2007-03-21, 23:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: cortez » 2007-03-26, 21:53

żarówki energooszczędne nie za bardzo nadają się do oświetlenia akwarium (kiepskie widmo światła dla rozwoju roślin); zdecydowanie powinieneś wymienic na świetlówki; podejrzewam, że masz akwa o długości ok. 50-60 cm, więc polecam np. Hagen AquaGlo 15W 45cm + Hagen LifeGloII 15W (ewentualnie tańszą Hagen SunGlo 15W), przy tym oświetleniu możesz hodowac rośliny o średnich i niskich wymaganiach świetlnych np.: żabienice lub kryptokoryny(nie wszystkie gatunki), anubuasy, nurzańce, paprocie itp.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o czystość wody

Post autor: D4ni3l » 2007-04-16, 13:28

Kiedys jak sie nie znalem sprzedali mi skrzydlokwiata i trzymalem miesiac w akwarium. Zaczal powoli gnic, az wlozylem do doniczki z ziemia. Teraz slicznie urusl :D
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

ODPOWIEDZ