Swiatlo w pokrywie juwel 60

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-30, 20:58

darek pisze: widze, ze w koncu zrozumialec do czego potrzebny jest odblysnik.
Przakladem moze byc refletor samochodowy cza tez reflektor zwyklej latarki, ktore sluza tak jak odblysnik w akwarium wlasnie do kierunkowania swiatla. Jesli jezdzisz samochodem to wiesz o czym mowa. Rozproszenie swiatla i jego kierunkowanie to tez nalezy do fizyki.
w innym temacie zarzucasz mi wymyslanie argumentow, zeby ladnie wygladalo, a te reguly zwiazane z wysokoscia akwarium wyciagnalem z moich ksiazek oraz takze z netu.
Momentami wydaje mi sie, ze krytykujesz , zeby krytykowac

darek
ja od dawna rozumiem czym jest odbłysnik, prosze nie próbuj robic ze mnie idioty ;-) .Nie zmienia to faktu ze powinienes wiedziec takze ze odbłysnik skupia swiatło powodujac efekt stozka co stawarza ze niektóre czesci akwarium sa mniej oświetlone a to nie jest dobre.Co do krytykowania,ja nie krytykuje Ciebie tylko twoje poglady na niektóre sprawy a to róznica.Jesli podajesz argumenty które samie sobie przecza to stwierdzam ze piszesz zeby pisac bo tak to wyglada.ja mogłbym z internetu tez wyciaganac duzo informacji tylko czy wszystkie sa prawdziwe?Ja pisze na podstawie własnych doświadczen oraz ludzi bardziej odemnie doswiadczonych z akwariami roslinnymi.Powiem raz jeszcze 0,5W to minimum do prawidłowego rozwoju i wzrostu roslin.Nie zmienisz tego niestety lub stety.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-03-30, 22:12

Strumien swietlny (lumen-Lm) jest to calkowite swiatlo wypromieniowane ze zrodla.

Natezenie swiatla-swiatlosc (kandela-cd) jest to swiatlo z jednego zrodla swiatla wysylane w okreslonym kierunku

Przyklad: zarowka 100W daje natezenie swiatla ok 120 cd wzdluz osi, ta sama zarowka z reflektorem o kacie promieniowania 35° daje dzieki odbiciu swiatla w jednym kierunku natezenie ok.1000 cd.

Sprawnosc zrodla swiatla lr (lm/W ) - jednostka skutecznosci zrodla swiatla -podaje jak duza czesc mocy elektrycznej pobranej przez zrodlo swiatla przetwarzana jest na strumien swietlny. Swietlowki osiagaja sprawnosc od 60ciu do ponad 100 lm/W

Tyle na temat : co daja reflektory a takze stosunek natezenie swiatla do mocy pobieranej.

Swietlowka nie rowna swietlowce,a reflektor daje wiecej niz sie wydaje.

Dzieki za dyskusje Sin, jestem ciekaw jaki jest twoj poglad na temat sterylizatorow UV
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-30, 22:27

darek pisze:Strumien swietlny (lumen-Lm) jest to calkowite swiatlo wypromieniowane ze zrodla.

Natezenie swiatla-swiatlosc (kandela-cd) jest to swiatlo z jednego zrodla swiatla wysylane w okreslonym kierunku

Przyklad: zarowka 100W daje natezenie swiatla ok 120 cd wzdluz osi, ta sama zarowka z reflektorem o kacie promieniowania 35° daje dzieki odbiciu swiatla w jednym kierunku natezenie ok.1000 cd.

Sprawnosc zrodla swiatla lr (lm/W ) - jednostka skutecznosci zrodla swiatla -podaje jak duza czesc mocy elektrycznej pobranej przez zrodlo swiatla przetwarzana jest na strumien swietlny. Swietlowki osiagaja sprawnosc od 60ciu do ponad 100 lm/W

Tyle na temat : co daja reflektory a takze stosunek natezenie swiatla do mocy pobieranej.

Swietlowka nie rowna swietlowce,a reflektor daje wiecej niz sie wydaje.

Dzieki za dyskusje Sin, jestem ciekaw jaki jest twoj poglad na temat sterylizatorow UV
Powiem tak,oczywscie zgadzam sie z podanymi przez ciebie informacjami.Jak sam zauwazyłes sa to dane dla przykładowych( swoja droga ciekawe jakich?) zarówek i swietlówek.Na przykładzie katu oswietlania przez reflektor( 35 stopni) sam widzisz ze fakt zwieksza on natezenie swiatła (choc watpie czy w az takim stopniu jak podałes) ale zawęza takze promien swietlny.Wiec o czym juz kiedys pisałem ma swoje plusy ale równiez jego najwiekszym minusem i plusem jednoczesnie jest skupianie swiatła w kształt stozka.czyli obszar oswietlenia maleje kosztem zwiekszenia jego mocy o wartosc zalezna od mocy świetlówki i jakosci odbłysnika. Co do sterylizatorów UV powiem ze sa rzecza z która nnalezy postepowac bardzo ostrożnie( np lampa Uv w filtrze jest moim zdaniem nie potrzebna poniewaz wyjaławia wode kompletnie i w koncu sam filtr działa tylko jako mechaniczny bo biologicznie działac zbytnio nie moze).Uzywac tylko przy pladze glonów,w terariach oraz podczas leczenia ale nie kazdej choroby.
Również dziekuje za dyskusje i serdecznie pozdrawiam.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-03-30, 23:07

wiedzialem, ze twoja odpowiedz na temat sterylizatorow bedzie akurat taka.
Jestem uzytkownikiem sterylizatora od pieciu lat, od tamtej pory nie mialem jeszcze zadnej choroby w akwarium( moze to zbieg okolicznosci ). Filtr ma tez dzialanie biologiczne bo Sterylizator jest umieszczony za filtrem,na wezu wylotowym i dziala 12 godzin na dobe. Woda jest krystalicznie czysta i z glonami nie ma problemu, ryby tez jak pisalem czuja sie dobrze. Sprawa wyjalowienia wody jest tak samo dyskusyjna jak sprawa oswietlenia, zdania sa bardzo podzielone.
A co do reflektora to masz calkowita racje ze skupia w pewnym sensie swiatlo w stozek. Tyle ze skupia te czesc swiatla ktora skierowana jest w strone obudowy, reszta oswietla normalnie akwarium.
Pozdrowienia z Bremerhaven
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Sin » 2007-03-30, 23:23

To ze rybki nie choruja to bardzo dobrze, w sumie takie w zamysle jest tez działanie sterylizatora.Co do filtrowania biologicznego to nie jest to taka oczywista sprawa poniewaz woda 'wysterylizowana" nie posiada w sobie bakterii.Nawet to ze sterylizator jest umieszczony na wezu wychodzacym do akwarium niewiele zmienia bo ta woda w koncu i tak trafia do filtra.Nalzey przy tym pamietac ze bakterie odpowiedzialne za biologiczna filtracje zyja krótko a w sterylnej wodzie nie bardzo moga sie rozmnazac.Ale to oczywscie tylko moje zdanie.Ja tez posiadam lampe UV w swojej hodowli poniewaz jak juz pisałem czasem sie przydaje .
Wracajac do reflektorów,te z któryumi ja mam doczycnienia na codzien w sklepie i nawet dzisiaj sobie jeden testowałem ;-) maja własnie ta przykra wade ze skupiaja za duzo swiatła.Byc moze sa jakies modele na zachodzie których po prostu nie znam (sam sklep mam nie az tak znowu długo,hodowle dłuzej ale tam silne swiatło nie jest potrzebne poniewaz akwaria sa sterylne).Nie przecze ze jest to rzecz wspomagajaca oswietlenie akwarium o czym zreszta tez juz pisałem.
Miejsce na Twoja reklame

tomek12
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-02, 22:02
Pojemność akwarium: 45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: tomek12 » 2007-05-03, 19:06

Widze tu 2 expertow od pokryw i oswietlenia. A ja potrzebuje pomocy wlasnie w tej sprawie. Ktora pokrywa jest lepsza do akwarium 80x35 Juwel Duolux czy Hagen LightGlo?

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: darek » 2007-05-04, 23:23

ciezko tutaj doradzic, obie pokrywy maja podobny standard ... po dwie rury z wbudowanymi reflektorami. Ksztalt sie troszke rozni, ale to kwestia gustu. Cenowo tez zblizone do siebie ( porownalem ceny w niemczech, ale mysle ,ze w Polsce tez sie podobnie ksztaltuja ). Jakosc wykonania tez jest podobna.
To co by u mnie ewntualnie przemawialo za "Light Glo", to chyba lepsze rozmieszczenie lamp i ewentualnie otwor do automatu na pokarm.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

tomek12
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-02, 22:02
Pojemność akwarium: 45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: tomek12 » 2007-05-07, 10:21

Juwel jest w Polsce tanszy - 200zl - Hagen 250zl. Fakt, ze Light glo ma otwor na karmnik, ale musisz kupic karmnik Hagena bo inne moga nie pasowac. Z drugiej strony w Juwelu mozna otworzyc jedna klapke i przymocowac rozne karmniki. Dlatego wlasnie sie waham. Zastanawiam sie rowniez nad Aquaboro z zarowkami T5, choc tu wydatek jest rzedu 450zl wiec roznica znaczaca.

Kielonek
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2007-10-07, 12:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: Emil
Lokalizacja: Białystok

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: Kielonek » 2007-10-22, 14:29

a ja przerobilem w 20 minut pokrywe juwela :)
Jestem dyslektykiem sorry za bledy

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Swiatlo w pokrywie juwel 60

Post autor: dzidek1983 » 2007-10-22, 14:34

za takie bezsensowne odświeżenie nieaktualnego tematu, powinno być ostrzeżenie... tym razem tylko ustne... proszę patrzeć gdzie się pisze

Zablokowany