Pomocy, moje ryby chorują na coś bardzo dziwnego ;(

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

mariposa
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-25, 00:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Magda
Lokalizacja: motylkowo.pl

Pomocy, moje ryby chorują na coś bardzo dziwnego ;(

Post autor: mariposa » 2009-08-25, 00:12

Bardzo proszę o pomoc w zidentyfikowaniu dziwnej choroby moich ryb. Zacznę od ogólnych informacji:


-litraż akwarium- 112l
-obsada zbiornika- 15 neonów (5 innesa, 5 diamentowych, 5 czerwonych), Molinezja słoneczne (parka), 2 platydorasy, 2 parki razmirezek, 2 piskorki, 2 glonojady- plecostomus i gibiceps i jakieś gupiki
-pokarmów, którymi karmisz podopiecznych- Tetra rubin zmieszana z wysokoproteinowym tropicalem, spiruliną i Tetrą Vegetable
-filtracja- filtr wewnętrzny AquaEl Fan 2, włączony 24h
-temperatura wody i jej parametry- 27 stopni, i nie wiem czemu strasznie podskoczyło mi pH- w tej chwili mierzyłam i jest ok 7,5-8- nie widzę tak dokładnie w tym świetle :(
-opieka sprawowana nad zbiornikiem- kilka dni temu odmulałam zbiornik i podmieniłam 1/3 wody. W tej chwili, żeby obniżyć trochę pH wrzuciłam kilka szyszek olchy czarnej, od 3 dni ryby pływają z bactopurem (Sera)
-zmiany w zachowaniu ryby- chore ryby pływają przy dnie, lub się chowają przy korzeniu, w sumie bardziej stoją w miejscu niż pływają
-zmiany na ciele- widoczne na załączonych zdjęciach. Kilka dni temu padła mi molinezja czarna- miała dziurę przy pyszczku taką samą jak teraz ma słoneczna przy skrzelach (zdjęcie), dzisiaj padł platydoras, drugi jest bardzo niemrawy, więc pewnie też mu coś dolega ;( Neony mają białe płetwy i ogony (zdjęcie), a razmirezka (zdjęcie) ma na głowie pęknięcie, wyglądające, jakby miała się z niej zrobić taka dziura, jak u molinezji.

Pomocy, nigdzie nie znalazłam takich dziur w rybach, przecież one muszą strasznie cierpieć ;(

Co mam zrobić, mogę im wrzucić ketapang, żeby szybciej goiły się rany? Jakie lekarstwo podać, bo po bactopurze nie widzę żadnej poprawy ;(

HELP

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomocy, moje ryby chorują na coś bardzo dziwnego ;(

Post autor: maol » 2009-08-25, 08:33

Ze względu na masowość i czas wygląda to na ogólne zakażenie bakteryjne - proponuję szybką kąpiel krótkotrwałą w silnym roztworze bactopuru direct, powtarzaną ze 3 razy co jeden dzień i do tego długotrwałe leczenie tym samym specyfikiem ale już w mniejszym stężeniu. Oczywiście wykonane poza akwarium - dając bactopur do zbiornika ogólnego zrobisz po prostu... restart.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Pomocy, moje ryby chorują na coś bardzo dziwnego ;(

Post autor: dzidek1983 » 2009-08-25, 10:28

zakażenie bakteryjne.. straciłem tak kiedyś 12 razbor klinowych w 5 dni :/

odłów chore ryby do osobnego zbiornika i dodaj zaproponowany lek

mariposa
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-25, 00:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Magda
Lokalizacja: motylkowo.pl

Re: Pomocy, moje ryby chorują na coś bardzo dziwnego ;(

Post autor: mariposa » 2009-08-25, 21:25

Dzięki za odpowiedzi, dzisiaj straciłam znów dwa neony diamentowe :( Może mi jeszcze ktoś napisać, dlaczego te płetwy u neonów robią się takie białe? To jakaś martwica? Często robi się to też moim rybom w sklepie i też nie wiemy, czym je leczyć.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pomocy, moje ryby chorują na coś bardzo dziwnego ;(

Post autor: marthinez » 2009-08-25, 21:34

mariposa pisze:Może mi jeszcze ktoś napisać, dlaczego te płetwy u neonów robią się takie białe? To jakaś martwica?
Zakażenie bakteryjne, a konkretnie: http://www.superakwarium.pl/martwica-pletw-id659.html
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ