(podłoże) mech christmas moss

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

(podłoże) mech christmas moss

Post autor: Skuter » 2009-11-16, 00:51

Mam pytanko...zakładam obecnie zbiornik 200l.
no i z racji ze wcześniej miałem 72l na zwyklym kwarcowym żwirku...zastanawiam sie nad zastosowaniem bio-żwirku..typu aqua substrate lub amazonii (no ale poki co ADA dla mnie za droga :( )
jakie podłoże byście mi polecili? czy całkowicie utworzone z aqua substrate czy moze substrat dać na samo dno a potem przysypać żwirkiem?? :niepewny:

z góry dziękuję za podpowiedzi
pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 2009-12-11, 18:55 przez Skuter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
PoskusNS
Stały bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 2008-02-11, 20:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Hubert
Lokalizacja: Nowy Sącz, Millenium

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: PoskusNS » 2009-11-16, 14:52

To zależy jakie rośliny zasadzisz, jeśli są to moczarki,nurzańce itp to daj zwykłą ziemie ogrodową(musi być bez dodatków nawozów) a jeśli nie to musisz doskładać.

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Thierry Henry » 2009-11-16, 17:32

Skuter pisze:typu aqua substrate lub amazonii (no ale poki co ADA dla mnie za droga :( )
jakie podłoże byście mi polecili? czy całkowicie utworzone z aqua substrate czy moze substrat dać na samo dno a potem przysypać żwirkiem?? :niepewny:
Jak bierzesz Aqua Substrate to weź już Amazonię. Wyjdzie 30zł drożej a za to dostaniesz dużo więcej.
jakie podłoże byście mi polecili? czy całkowicie utworzone z aqua substrate czy moze substrat dać na samo dno a potem przysypać żwirkiem?? :niepewny:
Czujesz się na siłach, że jesteś w stanie podołać Aquasubstrate? Wiesz coś więcej na jego temat? Ja się rok temu napaliłem i co wyszło? A no kompletny brak praktyki.
I Still Haven't Found What I'm Looking For

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Skuter » 2009-11-16, 19:42

a no nigdy nie używałem aqua substrate... ani ADA amazonia :(
do tej pory pływały sobie u mnie rybki w 72 litrach w powiedzmy nieświadomym low-tech'u.
ale teraz postanowiłem zrobić cos zeby akwa dobrze wyglądało...kupiłem 200L baniak z oświetleniem 2x45W co daje 0.45 W/L filtr kubełkowy...no co2 to tylko bimbrownia...ale zawsze od czegoś trzeba zacząć...nigdy nie mierzyłem PH itp.
no i mam nadzieje że się czegoś od Was dowiem na forum.po to sie zarejestrowałem żeby poznać wasze doświadczenia.
Thierry Henry pisze:Jak bierzesz Aqua Substrate to weź już Amazonię. Wyjdzie 30zł drożej a za to dostaniesz dużo więcej.
9l amazoni kosztuje 150zł co starcza na 60L akwa...aqua substrate natomiast 5.4 Kg kosztuje 58zł co starcza na 40L wiec w cenie 3Aqua mam jedną amazonię :/

czy serio bardziej się ją opłaca kupić?...wtedy podłoże będzie mnie kosztować prawie 600PLN :przestraszony:

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Akwarybka » 2009-11-16, 20:12

Skuter pisze:wiec w cenie 3Aqua mam jedną amazonię :/
Amazonia naprawdę jest tego warta ;) I nawet 4 worki AS nie zastąpią jednej Amazonii. Inaczej wygląda to na papierze a inaczej w praktyce :)

Bimbrownia w 200l to niestety nie porozumienie. :/ Naprawdę bardzo niewiele da, a tylko się człowiek denerwuje... Bimbrownia to tylko do max 70l.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: marthinez » 2009-11-16, 20:39

Skuter pisze:kupiłem 200L baniak z oświetleniem 2x45W co daje 0.45 W/L filtr kubełkowy...no co2 to tylko bimbrownia.
Zamiast specjalistycznego podłoża typu Aquasubstrate, czy amazonia pomyśl raczej nad zakupem systemu co2 z butlą wysokociśnieniową.
Podłoże dla Ciebie to zwykły żwir z ewentualnym substratem pod nim lub ziemią.
Bez co2, dobrych nawozów i odpowiedniej wiedzy na temat roślin przy tego typu podłożach polegniesz po kilku tygodniach.
Skuter pisze:9l amazoni kosztuje 150zł co starcza na 60L akwa...aqua substrate natomiast 5.4 Kg kosztuje 58zł co starcza na 40L wiec w cenie 3Aqua mam jedną amazonię
Za bardzo wierzysz w marketingowy bełkot.
Ilość podłoża dobieramy w/g własnych potrzeb i sami ustalamy jaką grubość chcemy oraz czy całe dno pokrywamy takim podłożem.

Wiele by na ten temat pisać.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Skuter » 2009-11-16, 21:07

Dziękuję ślicznie za odpowiedzi :D
nikt sie nie odzywał ostatnio na moje posty :( nio i wreszcie konkretne odpowiedzi:)

marthinez jesli chodzi o ADA to chce mimo wszystko spróbować.serio.przecież poki człowiek nie będzie próbował to sie nie nauczy.prawda? :)
a jeśli chodzi o podłoże to co myślisz w takim razie o amazonie 9l pod czarny żwirek?butla będzie...ale to dop po nowym roku:)a jak myślicie,da sie wykorzystać butlę po gazie taką biwakową?czy nie bardzo?
akwarybka dzieki za odpowiedź :)

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: marti » 2009-11-16, 21:22

Skuter pisze:a jeśli chodzi o podłoże to co myślisz w takim razie o amazonie 9l pod czarny żwirek?
Pomysł do D......... :kwasny: sorki ale tak się nie robi, lepiej wyjdzie jak amazonia nie będzie na całym dnie a dopełnieniem będzie piasek lub drobny żwirek kwarcowy ( utworzysz z niego plażę lub plażę ze ścieżką )
Skuter pisze:a jak myślicie,da sie wykorzystać butlę po gazie taką biwakową?czy nie bardzo?
Nie da rady i było to już kilkakrotnie wałkowane na forum ;) butla od propan butanu jest z blachy i łączona w połowie a butla do CO2 jest ze stali ciągnionej i bez szwów czyli spoin a także ma dużo grubsze ścianki.

marthinez, dobrze radzi, lepiej na razie odpuść z amazonią a zakup zestaw do CO2 i postaw zbiornik np na substracie podżwirowym firmy Tropica i na to drobny żwirek kwarcowy i też uzyskasz bardzo dobry efekt.

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Skuter » 2009-11-16, 21:53

hmmm
no to muszę się zastanowić...bo jeśli chodzi o ścieżkę lub plażę to pomysł mi sie podoba i bardzo ładnie to wygląda.z tą butlą to tak palnąłem :wstyd: ale spodziewałem się że nie można :oczami:
no jeśli chodzi o bulte i instalke CO2 to może i macie rację.najwyżej za dwa latka jak będę się przeprowadzał zacznę zabawę z amazonią :D
a jakie w takim razie roślinki byście mi proponowali? na takie podłoże jak pisze Marti?żwirek i substrat pod-żwirowy?

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: marti » 2009-11-16, 23:06

Skuter pisze:a jakie w takim razie roślinki byście mi proponowali? na takie podłoże jak pisze Marti?żwirek i substrat pod-żwirowy?
Jeżeli do tego będziesz miał CO2 z butli i oświetlenie lekko ponad 0,5W/L to każde. Nie ma tu ograniczeń.
Natomiast jeżeli będziesz bez CO2 to tu już trzeba się bardziej zastanowić ale wybór roślinek też jest duży ;)

Najpierw musisz się określić co do sprzętu jakim będziesz dysponował a później można dobierać roślinki :]

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Skuter » 2009-11-17, 00:12

no więc jeśli chodzi o CO2 to nie mam ciśnienia żeby zbiornik ruszył jutro tak wiec myślę za jakaś butla 1.5 kg plus reduktor licznik bąbelkow i dyfuzor się znajdzie:)
natomiast jeśli chodzi o oświetlenie to niestety nie mam gotówki żeby kombinować i będzie tak jak jest czyli 0,45W/L.podłoże będzie z jakimś substratem...i żwirkiem czarnym o rozmiarze około 2mm (nie za mały?? :| )

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Thierry Henry » 2009-11-17, 00:16

Czyli zakup profesjonalnego podłoża nie wchodzi w grę, gdyż jak pisał Marcin, polegniesz po około miesiącu. Wyjdzie pełno glonów i tyle z tego będzie.
Dodam tylko, że zakup sprzętu to nie wszystko. Liczy się również doświadczenie w praktyce. Mi tego brakło i jak pisałem wyżej poległem przy Aqua Substrate.
Z drugiej strony człowiek uczy się na błędach.
I Still Haven't Found What I'm Looking For

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Skuter » 2009-11-17, 00:19

nie będzie narazie ani amazonii ani aqua substrate tylko np. tak jak pisał Marcin substrat pod-żwirowy i na to żwirek.A jeśli chodzi o CO2 to mam nadzieje ze moje oświetlenie wystarczy mimo ze mogłoby być mocniejsze.dodam ze mam 2x45W z odbłyśnikami.
a żwirek nie będzie za drobny??

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: marti » 2009-11-17, 00:23

Skuter pisze:i żwirkiem czarnym o rozmiarze około 2mm (nie za mały?? :|
:ok:

Byle nie bazalt bo się zbija i ciężko się w nim sadzi

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

Re: (podłoże) mech christmas moss

Post autor: Skuter » 2009-11-17, 13:47


ODPOWIEDZ