Czytaj nasze artykuły https://ournet.pl

Obsada 128l Akwa?

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Anna
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2007-03-03, 19:57
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Obsada 128l Akwa?

Post autor: Anna » 2007-04-05, 19:31

Mam akwa 128l, planuję zmianę obsady... Bardzo marzy mi się hodowla bojowników wspaniałych, ale chciałabym mieć też jakieś inne rybki. :mrgreen: Świetnie wyglądają noeny, ale są za małe... Bojki mogłyby no khmm... Zrobić im krzywdę. Chciałabym mieć właśnie jakieś podobne, pływające takimi jakby ławicami - ładnie to wyglądałoby.... :-D Możecie mi coś polecić ? No i w miarę możliwości przesłać zdjęcie takiej rybki? ;-) Byłabym bardzooooo wdzięczna!!! Co do mojego zaawansowania w akwarystyce to mam rybki od 8 roku życia - najpierw 25l akwa, potem 45l a teraz 128l. (Mam 16 lat) Chyba tyle...

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Sin » 2007-04-05, 19:36

Jesli marzy Ci sie hodowla betta splenders to nastaw sie własnie na hodowle tej ryby poniewaz w akwarium ogolnym tarło sie źle skończy.Co do zwykłego trzymania bojków z innymi rybami spróbuj z razborami.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: darek » 2007-04-06, 09:42

jezeli chodzi o agresje bojownika to dotyczy ona tylko innych samcow tego samego gatunku. dlatego powinno sie trzymac talko jednego samca z np. trzema samiczkami w zbiorniku. do innych rybek bojowniki sa pokojowo nastawione, nawet do neonkow. Ale jezeli masz obawy ze neony sa zbyt male do bojownikow to jest kilka innych wiekszych odmian bystrzykow ( np, bystrzyk ozdobny ) ktore pieknie prezentuja sie w stadzie.
Wystepuja dwie sytuacje w ktorych bojowniki okazuja szczegolna agresje: pierwsza to gdy samiczka nie jest gotowa lub okazuje niechec do tarla,wowczas zostaje ostro atakowana. A druga to gdy samiec pilnuje gniazda z piany, wtedy kazda rybka zblizajaca sie do nigo jast automatycznie wrogiem. To konczy sie czesto tragicznie
Kilka przykladow rybek stadnych pasujacych do twojego projektu:
Hyphessobrycon bentosi -
http://images.google.de/images?q=Hyphes ... a=N&tab=wi
Hyphessobrycon callistus -
http://images.google.de/images?q=Hyphes ... a=N&tab=wi
Rasbora heteromorpha -
http://images.google.de/images?q=Rasbor ... a=N&tab=wi
Rasbora hengeli -
http://images.google.de/images?q=Rasbor ... a=N&tab=wi
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Gość

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Gość » 2007-04-06, 20:52

Wielkie dzięki za rady!!! ;-) Te rybki na zdjęciach... już je widziałam, bardzo ciekawe. Co do bojowników to bardzo dużo na ich temat przeczytałam. Chciałabym mieć jednego samca i 5 samiczek - na początek... :-) A można z nimi trzymać np. kiryski i inne rybki tego typu, żyjące na dnie? Bo przeczytałam poradnik na temat bojków napisany przez hodowce... Ona ma właśnie bojowniki i kiryski.... ? Co do hodowli to chciałabym, żeby tarło przebiegało bez "morderst".... :-/ Oczywiście na innych gatunkach rybek.
Akwarium ma 128l...
Moja obecna obsada to :
2x "glonojad" czyli zbrojnik
2x gurami dwuplamisty
2x sum rekini (te biedne rybki kupiła moja młodsza siostra - mają teraz za małe akwa)
1x gurami mozaikowy
6x kirysek spiżowy (1 albinos + 5 "normalnych") :mrgreen:
2x kirysek pstry
1x bojownik wspaniały (mój ulubieniec)
Mam je od 4-5 miesięcy i żyją w zgodzie...
Moje kolejne pytanie... Moja parka gurami dwuplamistych... Samiec chyba nie umie zbudować gniazda z piany. Objął sobie rewir i tam próbuje coś stworzyć... Ale zaraz mu te bąbelki pękają i nic od ponad 2 tygodni... :-( Za młody?? Bo raz zagonił samice tam i jakby próbował ją zmusić to złożenia ikry... ale uciekła, a gniazda i tak tam nie było. A może parametry wody są złe.. Gdzieś przeczytałam, że samczyk musi mieć 8cm a samica też i wtedy mogą mieć dopiero potomstwo. :roll: Nom...Moje rybki mają po 7cm. Co jest nie tak ??? :-?

Gość

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Gość » 2007-04-06, 21:06

To wcześniejsze to ja napisałam.... Klikłam nie to co chciałam... I napisałam nie tam gdzie trzeba... :roll:

Anna
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2007-03-03, 19:57
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Anna » 2007-04-06, 21:08

Gość to ja Anna(Shauni).... Nie zalogowałam się...

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: darek » 2007-04-06, 23:04

po pierwsz powinnas sie pozbyc sumow rekinich,
Gość pisze:te biedne rybki kupiła moja młodsza siostra
jak podrosna to inne rybki beda przy nich biedne.
Poszukaj w forum temat "Sum rekini" , napisalem tam tez pare zdan.
Jezeli chodzi o budowanie gniazda to przyczyna moze byc tez zbyt duzy ruch wody spowodowany dzialaniem filtra. Ale daj rybkom troche czasu, nie od razu rzym zbudowano.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: pavelek » 2007-04-07, 13:02

tak jak inni zlikwiduj te sumy rekinie bo się pożegnasz z innymi rybami jak sumy podrosną
:cry: :cry: to dla sumów męczarnia

Gość

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Gość » 2007-04-07, 20:30

Chciałabym się pozbyć tych sumów rekinich, ale należą do mojej siostry... a jej trudno to wytłumaczyć. :-( Jak na razie mają 7 i 7,5 cm. Mama nie pozwala mi ich oddać, stwierdziła, że "są takie spokojne i nieagresywne, więc nikomu nic nie zrobią"... :-/ A jak siostra się uprze... to nie ma żadnego wyjścia. Kupiła jednego zaraz po tym jak pozostawiłam jej do dyspozycji 45 litrowe akwa. Mówiłam, tłumaczyłam, że się biedak męczy... nic! :-x Siedział w zamku i wypływał tylko po to, żeby zjeść coś. Jak kupiłam akwa 128l dokupiła drugiego. Ten pierwszy chyba wogóle nie rośnie - zkarłowaciał? Ten drugi choć był od niego mniejszy prześciga go we wzroście. Nie wiem co zrobić... Co do nowej obsady to najwcześniej zmienię we wakacje... ale nie wiem czy mama pozwoli... Znowu będzie narzekać: "znowu wyrzucasz pieniądze w błoto". :-| Tylko wtedy będe mogła pozbyć się sumów rekinich. Chyba, że wcześniej zabiją moje kiryski, albo zagryzą guraminy... :-( Muszę porozmawiać z nimi jeszcze raz. Mama argumentuje swoją postawę tym, że przeczytała gdzieś, że są łagodne i nie urosną w tak małym akwarium... Zdecydowałam, że moja nowa obsada będzie składać się z bojownków ( 1 samiec i 5 samiczek ) i kirysków albo innych przydennych rybek. ;-)

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: darek » 2007-04-08, 08:10

powiedz mamie , zeby nie sluchala co tam gdzies kto powie, tylko niech poczyta sobie troche ( nawet na tym forum ) o sumach rekinich. Tutaj zaglada troche osob, ktore maja bardzo duza wiedze o akwarystyce. Zawsze twoja mama moze sobie osobiscie poklikac i zaciagnac informacji.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Sin » 2007-04-08, 08:54

Dzisaj po południu zamieszcze zdjecie mojej zony stojacej prezed akwarium gdzie pływa sum rekini,mama na 99% przekonana :lol:
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: kasia2005 » 2007-04-08, 11:11

jest tu fota suma rekiniego http://e-akwarystyka.pl/topics33/382.htm może to ją przekona :mrgreen:
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Anna
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2007-03-03, 19:57
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Anna » 2007-04-09, 14:53

Dzięki, może teraz uda mi się ją przekonać. Teraz zostaje chyba tylko problem z moją siostrą ( ma 11 lat) - a te rybki to jej ulubieńcy... :-/ A wiecie może co potem mam z nimi zrobić? Oddać do zoologicznego? Znowu ktoś je kupi.... :-| Co do siostry chyba kupie jakieś inne rybki i powiem, że są jej... Np. 3 samiczki bojownika wspaniałego... W wakacje wystarczy, że pozbęde się guraminów (są 3) Ale parke (gurami dwuplamistych) chyba umieszcze w 45l akwa, może będą młode.... Samcowi prawie udało się ostatnio zbudować gniazdo z piany.... ale mam chyba zbyt mocną kaskade napowietrzającą... :roll: A w tym mniejszym będzie im lepiej. Jeśli ktoś ma chęć zobaczenia mojego akwa i rybek to podaję stronkę : www.rybki4.pupile.com - zdjęcia nie są wspaniałe, bo robione komórką... ale może znajdziecie coś co należy zmienić. :lol: Teraz troche zmieniłam wystrój... wyrzuciłam zamek i inaczej poukładałam korzenia, skałę i są nowe roślinki. Nie weim czemu, ale jak wyślę jakieś zdjęcia na forum to robią się dziwne.... Całe w gamie różnych odcieni niebieskigo... :?:

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Obsada 128l Akwa?

Post autor: Sin » 2007-04-09, 15:26

Sumy rekinie zanies do zoo moze akurat uda Ci sie je tam wcisnąc.
Miejsce na Twoja reklame

Zablokowany