bimbrownia od podstaw

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

bimbrownia od podstaw

Post autor: kbtor » 2010-01-11, 22:03

No więc kolejne dziwactwo z serii " pomysły kbtora "

Chcę wystartować sobie bimbrownie. Naczytałem się w necie i w gazetach i sam chcę spróbować. Proszę darować sobie teksty o nieopłacalności i że butla jest lepsza. Ja to wiem, ale mam zamiar bimbrownie zrobić dla zasady.

No więc zaczynamy :P

Korzystam tylko i wyłącznie z przedmiotów posiadanych w domu, plus klej z pracy na uszczelnienia.

- Mam 2 butelki 1,5 litra po wodzie mineralnej, jedna na zacier, druga na wodę
- Wężyki akwarystyczne, to do brzęczka
- Kranik na 2 wyloty, od brzęczka
- Dyfuzor z plastykowego pojemniczka


Teraz zasady, jeśli się walnę to proszę o poprawę.

W butelce 1 ląduje zacier ( później i o nim popiszemy :) ) Butelka jest szczelnie zamknięta, a w korku jest otwór z wężykiem. Wężyk wchodzi jakieś 1,5 - 2 cm do środka. W zacierze tworzy się CO2. Szuka sposobu na ucieczkę i zaczyna wychodzić wężykiem. Wężykiem dociera do kolejnej butelki 2 w której znajduje się 1 litr wody. Tutaj wężyk schodzi do samego dna i CO2 musi przelecieć przez słup wody, do góry. W zakrętce butelki 2 jest dodatkowy otwór, w którym tkwi wężyk na głębokość 1,5 - 2 cm do środka. Podobnie jak w przypadku z butelką 1, CO2 ponownie szuka ucieczki z butelki 2 i wychodzi wężykiem w stronę dyfuzora. Po drodze napotyka na kranik od brzęczka. Mam zamiar używać go do redukcji szybkości przepływu CO2. Wyczytałem że bimbrownie należy odłączać od akwarium w nocy, dlatego kranik ma dwa wejścia i w kilka sekund mogę zakręcić dopływ do akwarium i odkręcić wolny wylot dla ucieczki CO2. Dzięki kranikowi uniknę możliwości cofnięcia się wody z akwarium. Przejdźmy dalej. CO2 dociera do dyfuzora. Jest on zrobiony plastykowego kubeczka w którego dnie jest otwór, w który wprowadzę wężyk na jakieś 2 cm. Kubeczek odwrócę i wprowadzę do akwarium, powiedzmy 20 cm pod powierzchnie wody. W kubeczku utworzy się przestrzeń z powietrzem. Gdy bimbrownia zacznie działać, to CO2 będzie się zbierało w tej przestrzeni w kubeczku i mieszało z wodą, poprzez wymianę gazową. Oczywiście wszystko zależy od szczelności układu.



No to chyba mniej więcej wyjaśniłem o co mi chodzi :szok:

I kilka pytań na początek:

- Czy to będzie działać :?:
- Jak wygląda reakcja w butelce z zacierem? Czy może wywalić korek lub rozerwać butlę? Zakładając że stale będzie otwarty przepływ CO2
- Czy butelka z wodą służy do jakiegoś zabezpieczenia przed dostaniem się zacieru do akwarium? Przyznam że się nad tym głowię i wydaj mi się, że jak zacier będzie chciał, to i tak sobie przez wodę przeleci :szok:
- Proszę o dokładny przepis na zacier do tej pojemności butelki.


To na razie wszystko, jeszcze tylko mały rysunek poglądowy na moje szalone pomysły :evil:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Awatar użytkownika
ankon91
Akwarysta
Posty: 456
Rejestracja: 2008-07-05, 18:19
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: ankon91 » 2010-01-11, 22:35

kbtor pisze:- Czy to będzie działać
Bóg jedyny raczy wiedzieć. Powinno ;)
kbtor pisze:Czy może wywalić korek lub rozerwać butlę?
W bimbrowni nie powstanie aż tak duże ciśnienie, żeby ją rozsadziło. Pepsi możesz mieszać ile wlezie, a nie wybuchnie ;)
kbtor pisze:Czy butelka z wodą służy do jakiegoś zabezpieczenia przed dostaniem się zacieru do akwarium?
Szczerze powiem, nie wiem.
kbtor pisze:- Proszę o dokładny przepis na zacier do tej pojemności butelki.
Ja do dwulitrowej butelki robię po staremu, tj. 1410. Leci tydzień spokojnie ;)
[31,50] Green Paradise
Mrozy, mrozy...

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: Suja » 2010-01-12, 00:30

Zadziała przecież każdy tak robi, znaczy nie ja ;P
Druga butelka działa jako filtr, ale skoro nie majtasz butelką to co ma się dostać do akwarium? Dlatego nie mam butelki na wodę ;D

Oczywiście, że jak przesadzić z drożdżami to wywali może nie korek, butelki na bank nie rozerwie, ale zawsze może klej puścić, albo na zaworku wężyk.


Przepis ja sypie ze szklankę cukry wlewam z litr wody i wkładam tam z 1/4 kostki 100 gramowych drożdży ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: kbtor » 2010-01-12, 22:49

No to może powiem co jak działa.

Zacier został zrobiony na zasadzie 1410. Zaworek od brzęczka się nie sprawdził. Teraz gaz jest puszczony bezpośrednio do akwarium. Zmieniłem również dyfuzor. Zasada dzwona, bo to chyba było to co zrobiłem z kubełkiem, mnie jakoś do gustu nie przypadła, a zwłaszcza mega bąbel co jakiś czas. Aby zacier nie poszedł na marne, to teraz jest to podpięte pod kostkę od brzęczka i leci cała stróżka małych bąbelków. Kostka jest pod dużym korzeniem i widzę, że sporo tych bąbelków zatrzymuje się gdzieś w zagłębieniach kory.

W najbliższej przyszłości będę zakładał dyfuzor ze strzykawki z drewnem lipowym.

Dam fotke, ale mój aparat jest do du.....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: Suja » 2010-01-13, 14:05

Strasznie grube bąble ;)
Szybko rób kostkę.

U mnie kostka lipowa ponieważ jest rozwalona to daje bąble gorsze niż te Twoje.
Wkurzyłem się wsadziłem ją pod pompę w filtrze i teraz mam mikro bąbelki ^^
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

#OKI#
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2008-12-17, 22:09
Pojemność akwarium: 126
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gostynin

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: #OKI# » 2010-01-13, 14:32

A ja się podłącze pod temat , bo mam problem z kostką lipową , a mianowicie zaszła cała białą mazią co to jest ? I co z tym zrobić ?

Tofifi

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: Tofifi » 2010-01-13, 14:37

zmyć i tyle

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: Suja » 2010-01-13, 22:33

OKI a pachnie drożdżami/alkoholem ?
Moja też zachodzi i "zmyć i tyle" nie pomaga dalej zarasta śluzowcem, ale u mnie tego nie widać więc ok ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

#OKI#
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2008-12-17, 22:09
Pojemność akwarium: 126
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gostynin

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: #OKI# » 2010-01-13, 23:09

Nie pachnie alkoholem /drożdżami.Tylko jak zmyje to za parę dni jest to samo , więc zrobię nową kostkę i zobaczę czy sytuacja się powtórzy.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: Akwarybka » 2010-01-13, 23:27

#OKI# pisze:Nie pachnie alkoholem /drożdżami.Tylko jak zmyje to za parę dni jest to samo , więc zrobię nową kostkę i zobaczę czy sytuacja się powtórzy.
Przy bimbrowni często tak się robi. Dodanie ''filtra'' czyli 500ml butelki z wodą pomoże zredukować (ale zwykle i tak trochę zostanie) maź.

#OKI#
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2008-12-17, 22:09
Pojemność akwarium: 126
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gostynin

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: #OKI# » 2010-01-13, 23:39

Bimbrownie zrobiłem jak należy z dwiema butelkami w jednej jest zacier a w drugiej woda.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: Suja » 2010-01-14, 00:04

Akwarybka, ja nie mam drugiej butelki nie chciało mi się robić.
Rośnie do pewnego momentu, potem chyba się odrywa i narasta znów.

Zobaczymy jak gupiki na to zareagują ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: kbtor » 2010-01-14, 22:58

Już mi temat zaśmiecili :chytry: :suchy:

No to dyfuzor został zrobiony, kawałek gałązki z lipy, obcięta strzykawka i ostry nożyk.
Nie wygląda to zbyt pięknie, ale działa. Bąbelki są drobniutkie i robią mgiełkę która płynie od podłoża do powierzchni. Daje zdjęcie, ale aparat koszmarny więc i jakość słaba.

Jutro się postaram o dokładne rysunki jak i z czym łączyłem.

Ciągle myślę nad tym dyfuzorem. A jak by tak dać coś na zasadzie tego kubełka który tworzył dzwon, w podstawie dać otwór na wężyk, a wierzch zatkać dopasowanym klockiem drewna lipowego? No takim obciętym z dorodnej gałęzi. Co myślicie?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: Suja » 2010-01-14, 23:33

Jeżeli chcesz ulepszać dzwon to są dwie opcje.
Albo przez dzwon wymuszasz przepływ wody, albo na dzwon od góry naciągach rajstopę.
W miejscu gdzie chciałeś dać klocek lipy który i tak by nic nie dał ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: bimbrownia od podstaw

Post autor: kbtor » 2010-01-14, 23:47

Suja pisze:W miejscu gdzie chciałeś dać klocek lipy który i tak by nic nie dał
A czemu by nic nie dał?
Suja pisze:albo na dzwon od góry naciągach rajstopę
Czytałem o tym, ale czy to dobry pomysł to nie wiem.
Suja pisze:Albo przez dzwon wymuszasz przepływ wody
No i to jest coś o czym będę myślał. Jak dostanę już ta małą kaskadę, to będę miał do wykorzystania filtr Fan mikro, aquaela, więc pewnie coś z tym pokombinuję, ale to jeszcze nie teraz.

Ps. rotala się ze wzrostem lekko przystopowała, ale liście zaczynają się czerwonawe robić
Obrazek

ODPOWIEDZ