obsada 160l i 35l

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Klarabella
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2010-02-11, 20:10
Pojemność akwarium: 200
Imię: Ela
Lokalizacja: Śląsk

obsada 160l i 35l

Post autor: Klarabella » 2010-02-11, 23:16

witam
bakcyla akwariowego złapałam jakieś pół roku temu gdy wpadłam na pomysł zrobienia prezentu mojej córce (4 latka) i kupiłam jej akwarium - oczywiście z podstawowym błędem - zdałam się na "panią w zoologu". Efekt był opłakany. Na dzień dzisiejszy w akwa 35 l zostały takie rybki:
1 bojownik
3 gupiki
3 molinezje
1 zbrojnik niebieski.

Poszukiwanie info nt. akwa zaowocowało decyzją o założeniu dużego 160l.
Tak więc molinezje i zbrojnik przejdą do dużego i w 35l zostanie bojownik, 3 gupiki. Czy to już będzie ok?

A teraz o obsadzie 160l:
znalazłam świetne wątki z zebranymi obsadami i znalazłam tam też kompletne propozycje budowy całego akwa. Wydaje mi się ze proponuje się tam za dużo rybek, ale nikt z was tego nie skorygował więc już sama nie wiem ( http://www.e-akwarystyka.pl/topics35/2692.htm )

W moim zbiorniku widziałabym ostatecznie taką obsadę:
5x bocja wspaniała
8x brzanka różowa
8x danio pręgowane
4x kosiarka
3x molinezja
1x zbrojnik niebieski

Proszę o podpowiedzi co do mojej propozycji obsady. Dodam że molinezje i zbrojnik raczej muszą pozostać bo chyba nie dam rady przekonać córy do "pozbycia się" ich, zgadza się jedynie na przeniesienie jej "ukochanych" rybek do większego akwa ale u nas w domu. Może trzeba by dołożyć molinezji a usunąć jakiś inny gatunek?
BARDZO podoba mi się bocja więc ją też bym bardzo chciała mieć.

pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: Akwarybka » 2010-02-12, 00:38

Witaj :)
Klarabella pisze:Tak więc molinezje i zbrojnik przejdą do dużego i w 35l zostanie bojownik, 3 gupiki. Czy to już będzie ok?
Jak najbardziej, jeżeli gupiki to same samce. W innym przypadku namnożą się z ogromną prędkością i przerybienie gotowe. Radziłabym też uważać z bojownikiem. Mój lubił obgryzać płetwy gupików, ale jeżeli z Twoim dotychczas nie było problemów to powinno być ok. ;)
Klarabella pisze:5x bocja wspaniała
8x brzanka różowa
8x danio pręgowane
4x kosiarka
3x molinezja
1x zbrojnik niebieski
Klarabella pisze:BARDZO podoba mi się bocja więc ją też bym bardzo chciała mieć.
No to niestety muszę Cię zasmucić. Bocja wspaniała to ryba nieraz osiągająca 30 cm długości, więc nie ma mowy by dobrze czuła się Twoim zbiorniku. Są jednak mniejsze gatunki bocji. Jedną z popularniejszych jest Bocja pręgowana, która osiąga 10cm i znacznie bardziej nadawałaby się do 160l akwarium. Reszta rybek
wydaje się być w porządku ale dajmy jeszcze wypowiedzieć się innym.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: marthinez » 2010-02-12, 08:29

Klarabella pisze:5x bocja wspaniała
8x brzanka różowa
8x danio pręgowane
4x kosiarka
3x molinezja
1x zbrojnik niebieski
Jak dla mnie obsada jest dobrze dobrana.
Liczbę danio zwiększył bym do 10 sztuk. Te rybki świetnie czują się w stadzie i dla nich czym więcej tym lepiej. Ryba górnych stref, wiec w takim zbiorniku większa liczba będzie ok.
Bocje moim zdaniem ok.
Piękna ryba, rosnąca bardzo powoli.
Osobiście znam człowieka posiadającego kilka dużych bocji. Dwie największe mają 15 i 18 cm, oraz wiek około 15 lat.
O osobnikach 25, czy 30 centymetrowych w akwarium można zapomnieć.
W Twoim zbiorniku będą czuły sie dobrze. Zapewnij im tylko nie ostre podłoże oraz mnóstwo kryjówek w postaci np. korzeni i gęstej roślinności.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: bercia289 » 2010-02-12, 14:38

No marthinez, tak samo można powiedzieć, że można zapomnieć o 20cm mieczu, a takie się widuję;/

Więc chyba lepiej by zamiast wspaniałej kupiła jakąś mniejszą niż męczyła rybę w akwa do którego ona nie pasuje????

Takie jest moje zdanie i będę się go trzymała. Ryby potrzebują odpowiednich warunków do maksymalnego swojego wzrostu inaczej karłowacieją.
To tak jakbyś polecał welony do 60l;/

Jeśli jakaś ryba wymaga 300l to oznacza, że musi w nim być i ma szanse urosnąć te swoje 30cm tylko dajmy jej szanse.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: marthinez » 2010-02-12, 18:11

bercia289 pisze:No marthinez, tak samo można powiedzieć, że można zapomnieć o 20cm mieczu, a takie się widuję;/
Widziałaś kiedykolwiek miecza 20 cm lub bocję 20cm? Nawet na fotkach?
Miałaś bocje wspaniałe?
Pytam poważnie, bez sarkazmu, czy ironii.
Ja miałem ponad dwa lata stado.
Kupiłem 5-6 cm sztuki, po dwóch latach miały może z 8cm, gdy je sprzedawałem.
Poza tym baniak 160 litrowy ma powierzchnie dna 100x40, czyli taka samą jak np. 200 litrów. Dla bocji powierzchnia dna jest najważniejsza i oczywiscie kryjówki.
Baniak z dobrymi kryjówkami pozwoli tym rybom żyć komfortowo i bez stresu. Prawie z nich nie wychodzą, poza okresem żerowania (zazwyczaj w nocy).
bercia289 pisze:akie jest moje zdanie i będę się go trzymała.
A mi pozwolisz byc przy swoim?
bercia289 pisze:To tak jakbyś polecał welony do 60l;/
Jedną sztukę oczywiście. ;)


Co do wymagań. Ja wszystko rozumiem, ale nie zapędzajmy sie w poglądach, bo już tutaj jakiś czas temu czytałem (chyba Twój post) o minimum dla Zbrojnika niebieskiego. Było to akwa 160 litrów, gdzie moim zdaniem i nie tylko moim 80 litrów jest ok.
bercia289 pisze:Ryby potrzebują odpowiednich warunków do maksymalnego swojego wzrostu inaczej karłowacieją.
bercia289 pisze:Jeśli jakaś ryba wymaga 300l to oznacza, że musi w nim być i ma szanse urosnąć te swoje 30cm tylko dajmy jej szanse.
Idąc tym tokiem myślenia to w ogóle nie kupujmy rybek, bo przecież w naturze żyja w kilkutysięczno litrowych akwenach, a my sztucznie nie zapewnimy im nawet 1% tego.

Druga rzeczą jest to, kto ustala te minimalne kryteria. Chyba tylko akwaryści (patrz tekst wyzej o zbrojnikach) i każdy interpretuje jak chce. Jeden zaniza, drugi wrecz odwrotnie zawyża te wartości.
Ostatnio zmieniony 2010-02-12, 18:48 przez marthinez, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Klarabella
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2010-02-11, 20:10
Pojemność akwarium: 200
Imię: Ela
Lokalizacja: Śląsk

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: Klarabella » 2010-02-12, 18:43

bardzo dziękuję za odpowiedzi

mam jeszcze pytanie a propos molinezji - mam 2 samiczki (chyba) i jednego samca (też chyba). Czy przydałby im się jeszcze towarzysz/ka z ich gatunku czy zostawić tak jak jest?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: marthinez » 2010-02-12, 18:48

Zostaw tak jak jest.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: bercia289 » 2010-02-12, 19:21

Widziałam miecza i kosiarki ponad 15 cm w sklepie byłam w szoku. bocji nie widziałm, nie miałam, bo nie mam dla nich warunków.

Każdy ma swoje zdanie i trzyma takie ryby jakie mu pasują.
Idąc tym tokiem myślenia to w ogóle nie kupujmy rybek, bo przecież w naturze żyja w kilkutysięczno litrowych akwenach, a my sztucznie nie zapewnimy im nawet 1% tego.
No to powiedz mi po co są te kryteria??? jednak po coś są, sami mnie nauczyliście by trzymać ryby w odpowiednim dla nich zbiorniku.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: marthinez » 2010-02-12, 19:42

bercia289 pisze:No to powiedz mi po co są te kryteria???
Po to by ktoś nie wpuścił takiej bocji do 25 litrów.
bercia289 pisze:sami mnie nauczyliście by trzymać ryby w odpowiednim dla nich zbiorniku.
Słowo klucz to "odpowiedni" i dla jednego odpowiednie będzie 160 litrów, dla innego 1600.
Trzeba przyjmować rozsądne granice tolerancji, a ja uważam, ze dno 100x40 dla stada wspaniałych jest odpowiednie, aczkolwiek minimalne i nie zalecał bym schodzić niżej.
bercia289 pisze:Widziałam miecza i kosiarki ponad 15 cm w sklepie byłam w szoku. bocji nie widziałm, nie miałam, bo nie mam dla nich warunków.
A skalary masz?

Kilka dni temu widziałem dzikie skalary manacapuru.
Miały wysokość około 25-28 cm (cieżko było zmierzyć).
Pterophyllum scalare to forma hodowlana manacapuru. Też potrafi byc wysoka.
Czy 50cm wysokości akwarium minus podłoże i tafla wody poniżej górnej granicy jest odpowiednie dla takiej ryby?
Moim zdaniem to minimum, ale myśląc jak Ty powiedział bym, że ryby będą miały mało miejsca i będą czuły sie źle. Są małe, ale przecież urosną. A może skarłowacieją i nie osiągną tych 25 cm wysokości?
Przy tym mówienie, że nie mam dla bocji warunków to pestka.
Ta ryba rośnie tak wolno, ze zanim osiągnie rozmiar w którym zrobi się jej za ciasno dawno wyjdziesz za mąż, być może urodzisz dzieci, zlikwidujesz akwarium lub zmienisz obsadę, bo zmienisz zbiornik.


Ps: Te duże bocje można obejrzeć w hurtowni ryb "Nimfa" w Szczecinie. Notabene pływają w zbiorniku 360 litrów (około 10 sztuk). Kilka z nich to niezłe byki wiekiem dorównujace niektórym userom tego forum.

Ps 2: Z mojej strony chciałbym zakończyć ten offtopic. Jeżeli coś to możemy kontynuować dalej poprzez PW.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: RAMZES » 2010-02-12, 22:24

marthinez pisze:Piękna ryba, rosnąca bardzo powoli.
Osobiście znam człowieka posiadającego kilka dużych bocji. Dwie największe mają 15 i 18 cm, oraz wiek około 15 lat.
O osobnikach 25, czy 30 centymetrowych w akwarium można zapomnieć.
nie koniecznie w Kaliszu wadziłem osobniki które na oko miały 25cm więc wykreślił bym je z obsady a w ich miejsce dał bym inne ryby

Klarabella
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2010-02-11, 20:10
Pojemność akwarium: 200
Imię: Ela
Lokalizacja: Śląsk

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: Klarabella » 2010-03-02, 22:26

witam ponownie

po czasie spędzonym na przemyśleniach feriowych (czyli ślęczeniu przed kompem i oglądaniu rybek) i poferiowych (kiedy to okazało się ze pod "opieką" nadopiekuńczej babci molinezje padły) mam zmodyfikowaną propozycję obsady 160l:
danio pręgowane - 10
brzanka różowa - 6
brzanka sumatrzańska - 8
bocja wspaniała - 5
kirysek pstry - 5
tęczanka niebieska - 5

wydaje mi się że za dużo ich wszystkich, ale wolę zapytać, bo podobają mi się bardzo, a jeśli nie zapytam to może okazać się że rezygnuję z jakiegoś gatunku niepotrzebnie

pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: marthinez » 2010-03-02, 22:33

Zrezygnował bym z brzanek.
Wszystkich.
Ewentualnie w zamian brzanki titeya.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Klarabella
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2010-02-11, 20:10
Pojemność akwarium: 200
Imię: Ela
Lokalizacja: Śląsk

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: Klarabella » 2010-03-02, 22:41

hmmm... a dlaczego zrezygnowałbyś z brzanek?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: marthinez » 2010-03-03, 08:30

Po pierwsze. Będzie za duzo ryb.
Po drugie wziął bym spokojniejszy gatunek (titeya) do połączenia z tęczankami i bocjami.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Klarabella
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2010-02-11, 20:10
Pojemność akwarium: 200
Imię: Ela
Lokalizacja: Śląsk

Re: obsada 160l i 35l

Post autor: Klarabella » 2010-03-05, 20:12

witam ponownie
muszę w końcu zdecydować się co dalej i ostateczna obsada wygląda tak:
6 bocja wspaniała
5 kirysek pstry
10-12 danio pręgowane
8 brzanka sumatrzańska
kilka krewetek amano (ile? żeby radziły sobie z glonami)
1 zbrojnik niebieski

i jak?

ODPOWIEDZ