Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
fishbone
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2009-08-10, 21:02
Pojemność akwarium: 35
Imię: Micha³
Lokalizacja: Modlin Twierdza

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: fishbone » 2009-08-10, 22:09

dzięki za pomoc ;p najpierw miałem kule bo za bardzo kaski niemiałem ;p w kuli trzymałem bojka z 3dni (kula była wzięta z półki ;p ) potem kupiłem akwarium 25l filtr , grzałke potem glonojada , 6neonów ,prętnika, teraz mam 30l akwarium prętnika glonojada, bojownika i 6neonów. jutro jade dokupić 4 :) i zostane przez jakis roczek na 30l potem kupie np. 100 lub 80l bo chcę mieć z 3 paletki bo są Bardzo ładne :D
Praktykant :-D

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: bercia289 » 2009-08-10, 23:51

fishbone pisze:dzięki za pomoc ;p najpierw miałem kule bo za bardzo kaski niemiałem ;p w kuli trzymałem bojka z 3dni (kula była wzięta z półki ;p ) potem kupiłem akwarium 25l filtr , grzałke potem glonojada , 6neonów ,prętnika, teraz mam 30l akwarium prętnika glonojada, bojownika i 6neonów. jutro jade dokupić 4 :) i zostane przez jakis roczek na 30l potem kupie np. 100 lub 80l bo chcę mieć z 3 paletki bo są Bardzo ładne :D
Nic nie dokupuj oddaj te ryby i pozostań przy jednym bojowniku.
Dlaczego?
Ponieważ te ryby do Twojego akwarium w ogóle nie pasują.
Prętniki potrzebują litrażu minimum60l
Glonojad? a co to za ryba? nie ma czegoś takiego jest, a dokładniej są zbrojniki albo otoski
Neony potrzebują zbiornika około 60l, ponieważ też potrzebują gdzieś pływać a w 30l nie maja gdzie-
Jedynie bojownik może być w tym akwarium i nic więcej.
Palety potrzebują litrażu około 300l, hmm a 100 l może być na tę obsadę którą już masz

SQLek
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2009-08-07, 20:52
Pojemność akwarium: 120
Imię: Piotr
Lokalizacja: Gdynia

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: SQLek » 2009-08-11, 01:45

Od strony Przyrodniczej:
Pomyśl sobie że masz duży gąszcz rośliności, Twoje rybki chowają się zazwyczaj w niej. Możesz wcielić się w łowcę lub badacza i obserwować jak zaznaczają swoje terytorium. Jak wypływają na żer, jak unikają niebezpieczeństw. Możesz patrzeć jak neonki formują ławicę a może i dwie. Jak zmieniają się ich zachowania w zależności od nasycenia , poziomu hałasu itp. . to ty jesteś łowcą i przyrodnikiem :D

Od strony Społecznej:
Uprowadzasz 10 pięknych kobiet np. mulatkę z dużymi (powiedzmy że dzwonkami) , 3 emo-girl , metalówkę , kosmetyczkę i stewardesę(żeby pozostałe utrzymać przy urodzie). Teraz rozbierasz je , pakujesz do ciasnej piwnicy stawiasz sobie krzesełko i patrzysz. Po paru dniach stwierdzasz że w sumie wszystko widziałeś idziesz uprowadzić następne. Chcesz tak traktować swoje rybki ?
A teraz pomyśl że wypatrzyłeś swoją najśliczniejszą. Chcesz żeby była twoja. Próbujesz , podchodzisz aż pewnego razu odsłoni troszkę ramiączko. Po kolejnych dniach starań odsłoni może i drugie. Po wielu wysiłkach i sporej nauce z twojej strony odsłoni ci się cała, wiesz już o niej wszystko, jesteś z siebie bardzo dumny. Ale to jeszcze nie koniec, możesz się z nią ciągle tak bawić:D
Kim chcesz być zwyrodnialcem czy ekspertem/koneserem ?

Od strony chemiczno/fizycznej:
Im więcej rybek tym więcej zanieczyszczeń i odpadków przemiany materii. Albo masz 6-8 dużych roślin na każdą małą rybkę albo musisz mieć duży filtr a odpowiednim wkładem, odpieniacz, sump itp. Ciągle musisz latać z testami na skład wody (może za twarda/może za miękka, może związki azotu się gromadzą), a za same testy i odczynniki kupiłbyś sobie za 2 miesiące 200l akwarium z wyposażeniem. Jeżeli się przyłożysz (metoda roślinkowa lub chemiczna) to ludzie będą na widok fotek twoich rybek mówili że przedobrzyłeś z "kolor+" czy retuszem. W sklepie rybki będą ci się wydawały szare i nijakie. Twój wybór czy płacisz raz a masz komfort, płacisz non stop a masz malutkie lub zadowalasz się szarością i partactwem.

My podpowiadamy ci najbardziej satysfakcjonującą , bezpieczną a zarazem najtańszą alternatywę.Ale wybór należy do Ciebie.

Pozdrawiam :D

Awatar użytkownika
fishbone
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2009-08-10, 21:02
Pojemność akwarium: 35
Imię: Micha³
Lokalizacja: Modlin Twierdza

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: fishbone » 2009-08-11, 10:51

ok ;p

[ Dodano: 2009-08-11, 10:53 ]
a moge zrobić coś takiego że w akwarium 30l. zostawie te 10neonów a w 25l będę trzymał bojownika albo bojownika i prętnika?

[ Dodano: 2009-08-11, 10:54 ]
W obu akwariach mam filtr i grzałke bo ostatnio dostałem filtr i grzałkę od brata ciotecznego który już zlikwidował akwarium
Praktykant :-D

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: bercia289 » 2009-08-11, 12:00

nie 10, a już 6 które masz,
a nie lepiej zamienić te dwa akwaria na jedno około 60l i
trzymać harem prętnika z neonami?
np. do 54l
1+2/3-prętnik karłowaty-jeden samiec 2/3 samiczki
10 neonów
5 otosków???

Awatar użytkownika
fishbone
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2009-08-10, 21:02
Pojemność akwarium: 35
Imię: Micha³
Lokalizacja: Modlin Twierdza

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: fishbone » 2009-08-11, 13:07

czyli mam te 2akwaria sprzedac? i kupić 60 lub 54l ?
Praktykant :-D

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: bercia289 » 2009-08-11, 14:44

Tak by było najlepiej dla Twoich ryb i ładniej będzie wyglądać.

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: Bohdan » 2009-08-11, 16:41

....i nie trzymać razem, nawet w 54L akwarium Bojowika z Prętnikiem, ponieważ może (jest wysoce prawdopodobne) dochodzić między nimi do awantur.

anelka88
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2009-08-17, 21:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Przemek
Lokalizacja: Poznań

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: anelka88 » 2009-08-17, 21:49

Witam wszystkich!
Mam pytanie dotyczące zakładania akwarium.Kupiliśmy akwarium 52L, obecnie mamy wsypany żwirek, włożone sztuczne rośliny zakupione w sklepie akwarystycznym, jesteśmy w trakcie filtrowania i oczyszczania wody przed zakupem rybek. Chciałem zapytać czy do podłoża z samego żwirku można posadzić żywe rośliny akwariowe i czy takie rośliny mogą być w akwarium razem ze sztucznymi??? Poza tym chciałem zapytać jakie rośliny będą odpowiednie dla początkującego akwarium???

Będę wdzięczny za każdą poradę

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: Bohdan » 2009-08-17, 22:04

Rośliny (żywe) posadzić jak najszybciej ! Oczywiście ze żwirek akwarystyczny jest odpowiednim podłożem. Sztuczne rośliny mogą być razem z naturalnymi ale najlepiej je wyrzucić (oddać).
Na start najlepsze rośliny to tzw szybko rosnące (Moczarka, Rogatek, Vallisneria, Różdzyca itp) - wszystko w dużych ilościach. Póżniej (jak zbiornik dojrzeje) nadmiar moz na oddać i wtedy zakupić roślinność docelową, biorąc przy tym pod uwagę charakter zbiornika oraz światło.

Awatar użytkownika
black1diamond
Stały bywalec
Posty: 334
Rejestracja: 2008-05-06, 19:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrianna
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: black1diamond » 2009-08-17, 23:04

anelka88, a przepraszam jaką obsadę planujesz do takiego zbiornika?
Pozdrawiam Wszystkich :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: maol » 2009-08-18, 09:19

anelka88 pisze:(...) włożone sztuczne rośliny zakupione w sklepie akwarystycznym, (...) Poza tym chciałem zapytać jakie rośliny będą odpowiednie dla początkującego akwarium???

Będę wdzięczny za każdą poradę
Sztuczne rośliny to gwarancja glonów. Prawdziwe zawsze będą lepsze, a jakie - to zależy ile masz światła i jakie ryby planujesz...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Przeogromny
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2010-03-28, 00:12
Pojemność akwarium: 25
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nidzica

Re: Małe czy duże akwarium - luźne dyskusje

Post autor: Przeogromny » 2010-03-30, 11:47

Dobry artykuł. Ja oczywiście zielony jestem i kupiłem 25 litrowe. I rzeczywiście są kardynałki, gupiki , takie tam maleństwa.
Ale może z czasem kupie większe. Akurat u mnie niedługo nie będzie problemów z miejscem na większe akwarium, natomiast ciężko wysupłać 300 czy 400zł zł na urządzenie większego, przynajmniej na razie.
Myślę, że ostatecznie kupie większe, a to 25 l jakie mam przenaczę na bojownika.
Dzięki za dosyć dużo rozjaśniający artykuł.
Pozdrawiam
Marcin

ODPOWIEDZ