Problem z rybkami

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

gitarowelowe
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-06-11, 17:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Joanna
Lokalizacja: Nibylandia

Problem z rybkami

Post autor: gitarowelowe » 2010-06-11, 17:22

Nie znalazłam żadnego działu, gdzie mogłabym to umieścić, najwyżej admin czy moderator przeniesie.

Dzisiaj zdechł mi bojownik, u którego od jakiegoś czasu podejrzewałam chorobę, ale wszyscy twierdzili, że to tylko stres związany ze zmianą akwarium z kuli na większe i nowymi współlokatorami. Po kilku godzinach musiałam pochować, że tak się wyrażę, drugą rybkę, prętnika, dotąd świetnie się miewającego.
Co teraz zrobić z akwarium? Zmieniać wodę, czy coś? I jak, skoro nie wolno wymieniać całej wody, płukać czy wyparzać żwirku i tak dalej?

PS Jeśli to w czymś pomoże, bojownik odkąd go dostałam, tj. 15 maja br., nic nie jadł, a po przeniesieniu go do 40-sto/45 litrowego akwarium ciągle siedział w małym zameczku. Z prętnikiem wszystko było w porządku.

EDIT: Sprawdziłam temperaturę wody w akwarium, 32°C. Mam kiczowatą grzałkę bez termostatu, ale zawsze grzała jak trzeba, na jakieś 26/27°C. Akwarium stoi tuż przy oknie, pewnie od tego woda jest taka ciepła. Póki co wyłączyłam grzałkę, żeby woda się ochłodziła, wiem, będę pilnować, żeby nie było im za zimno. Rybka może zdechnąć przez temperaturę?

Tofifi

Re: Problem z rybkami

Post autor: Tofifi » 2010-06-11, 18:03

Tak, i rzadko która wytrzymuje taką temp - zasłoń okna
No i chyba temu Ci rybki padły.

gitarowelowe
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-06-11, 17:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Joanna
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Problem z rybkami

Post autor: gitarowelowe » 2010-06-11, 18:26

I nic więcej z tym nie robić? Jak temperatura się jakoś wyrówna włączyć grzałkę i nie dopuścić do przegrzania?

Kiedy bojownik mi rano umierał, pływał na grzbiecie i wpadał pyszczkiem w żwirek i boję się, że był na coś chory, a przez to akwarium inne rybki się mogą tym zarazić czy coś.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Problem z rybkami

Post autor: Akwarybka » 2010-06-11, 20:42

gitarowelowe pisze:Co teraz zrobić z akwarium? Zmieniać wodę, czy coś? I jak, skoro nie wolno wymieniać całej wody, płukać czy wyparzać żwirku i tak dalej?
W prawie każdym akwarium wodę należy podmieniać (tzw odświeżać) zwykle 25-30% co tydzień. Przy tej okazji warto też odmulić podłoże. Mam przeczucie że nie masz w akwarium żadnych żywych roślin, a to bardzo niedobrze. Radzę też usunąć sztuczny zamek, to nie tylko kwestia gustu ale też bezpieczeństwa ryb (farba, możliwość utknięcia i zranienia się). Zamiast tego rybki uwielbiają specjalne korzenie i kamienie (nie wapienie!), najlepiej ze sklepu zoologicznego. Korzenie nadają akwarium naturalnego klimatu i uwalniają do wody pożyteczne garbniki.
Temperatura w akwarium to b. ważna sprawa. Zachęcam do zakupienia termostatu lub wymiany grzałki na model z termostatem. Zawsze to gwarancja że temperatura będzie jak należy i sumienie lżejsze. No i uważaj na słońce, jak sama zauważyłaś nieźle podgrzewa ono wodę.
Czy akwarium ma pokrywę?
Jaki masz filtr?

Zachęcam do lektury, to wyjaśni Ci wiele bardzo ważnych kwestii:
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm
http://e-akwarystyka.pl/topics29/3876.htm
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm

gitarowelowe
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-06-11, 17:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Joanna
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Problem z rybkami

Post autor: gitarowelowe » 2010-06-11, 22:28

Przeciwnie, mam sporo roślinek w akwarium.
Tak, akwarium ma pokrywę z lampą.
A filtr jest dość kiepski. Jestem jedną z tych osób, które zabrały się do akwarystki dość nieprofesjonalnie i polegały na opinii niezbyt znającego się na rzeczy sprzedawcy sklepu zoologicznego. Mam wewnętrzny filtr -> http://www.jkanimals.pl/sklep/index.php ... an-at-f302 . Wiem, lepszy byłby zewnętrzny. Teraz już to wiem.

http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm to czytałam, ale już po założeniu akwarium, trochę za późno zabrałam się za dowiadywanie się czegokolwiek o akwarystyce.

Mogę podmienić trochę wody z akwarium na bardzo zimną? Przez kilka godzin temperatura spadła tylko o 2 stopnie, a nie chcę, żeby mi więcej rybek zdechło; < .

http://photos.nasza-klasa.pl/1921886/54 ... d26cb.jpeg to jest zdjecie akwarium zrobione jakiś czas temu, ale nic się nie zmieniło

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Problem z rybkami

Post autor: Akwarybka » 2010-06-12, 01:19

gitarowelowe pisze:Przeciwnie, mam sporo roślinek w akwarium.
To bardzo się cieszę :)
gitarowelowe pisze:Tak, akwarium ma pokrywę z lampą.
Czyli twoje ryby raczej nie miały przeziębionego błędnika, chyba, że bojownik zachorował już w kuli, a widoczne objawy pojawiły się dopiero w dużym akwarium (w tą wersje raczej wątpię).
gitarowelowe pisze:Wiem, lepszy byłby zewnętrzny. Teraz już to wiem.
Raczej wygodniejszy. Atmana możesz spokojnie zamienić na lepszy filtr wewnętrzny nikt Cię nie zje ;) Po prostu zewnetrzne nie zajmują miejsca w akwarium.
gitarowelowe pisze:Mogę podmienić trochę wody z akwarium na bardzo zimną? Przez kilka godzin temperatura spadła tylko o 2 stopnie, a nie chcę, żeby mi więcej rybek zdechło; < .
Absolutnie nie. To może tylko pogorszyć sytuację. Jeżeli temperatura spadnie zbyt gwałtownie, ryby będą padać. Podmieniaj wodę na chłodniejszą, ale nigdy na zimną, a tym bardziej lodowatą.
gitarowelowe pisze:http://photos.nasza-klasa...24279d26cb.jpeg to jest zdjecie akwarium zrobione jakiś czas temu, ale nic się nie zmieniło
Nie da się wyświetlić zdjęcia z NK. Daj je jako załącznik do odpowiedzi ;)

gitarowelowe
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-06-11, 17:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Joanna
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Problem z rybkami

Post autor: gitarowelowe » 2010-06-12, 12:09

dobrze, że nie podmieniłam wczoraj tej wody na lodowatą. Dzięki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Problem z rybkami

Post autor: Plewek01 » 2010-06-14, 21:43

Przeciwnie, mam sporo roślinek w akwarium.
Dołóż roślin, jest za mało.
Wyjmij zamek - włóż korzeń, kokos.
Podmieniaj co tydzień z 25% wody.
Zmień grzałkę na taką z termostatem. To tak na początek.

AsFeron
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2010-06-18, 14:21
Pojemność akwarium: 0
Imię: aVO
Lokalizacja: KuPOwO

Re: Problem z rybkami

Post autor: AsFeron » 2010-06-18, 14:55

No według mnie na początek kup grzałkę z termostatem to będzie ok.
Dużo skok temperatury zabił rybki.
Nie włączaj może światłą popołudniu jak akwarium jest przy oknie, może pomoże.

ODPOWIEDZ