Dziurawica u paletek

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Finkh
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-04-14, 02:30
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Gdynia

Dziurawica u paletek

Post autor: Finkh » 2007-04-14, 02:39

Wczoraj wieczorem przy okazji karmienia, zauwazylem cos dziwnego na jednej z moich paletek. Po blizszym przyjrzeniu sie, okazalo sie, ze sa to dziury i wszystko wskazuje na to, ze moje paletki zachorowaly na dziurawice.
Dziwne jest to, ze kompletnie nie stracily apetytu, nie sciemnialy, z dziur nie wyplywa bialy plyn - niby nie ma zadnego problemu. Dzisiaj niestety zauwazylem poczatki tej choroby u moich pozostalych paletek :(
Rano dolalem Omnipuru, bo nie bylo nic innego (a to jest taki zloty srodek, dobry na prawie wszstko), ale mam wrazenie ze choroba sie rozwija, zamiast sie co najmniej zatrzymac. Blagam o pomoc i jakies porady!!!
Moje akwa to delta 210 litrow, a plywaja w nim 4 paletki (kupione miesiac temu - nic im wczesniej nie bylo), 15 rodostomusow, 3 neony, 3 kosiarki, 3 drobnoustki, 10 kiryskow, 3 glonojady, 2 mulojady, 2 krewetki i CHYBA widzialem tam slimaka (chyba, bo mial 2mm szerokosci i akurat byl na szybie). Woda ma 29,5 stopnia, pH okolo 6,5, reszta parametrow w normie. Pokarm podaje im dosyc zroznicowany (platki + mrozonke z witaminami) raz dziennie. Cale akwa zostalo zalozone 2 miesiace temu i jestem zalamany, ze od poczatku sa z nim jakies problemy :(

arturo
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2007-04-12, 22:00
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziurawica u paletek

Post autor: arturo » 2007-04-15, 18:43

Co to znaczy w normie??!! W przypadku paletek nie mów nigdy o "normie" bo takie nie istnieją, Napisz jakie masz NO2, NO3, Tww, Two.
Jeśli udało by Ci się wkleić zdjęcie będzie łatwiej. Podaruj sobie Omnipur, nic nie da.
Póki nie wstawisz zdjęć, a na pewno nie będzie to dziurawica, napisz, czy dziurki są w okolicy głowy, nozdży, jedna dwie czy więcej.....
Odłów paletki, wszystkie, zlej wodę ok. 15L do wiadra, włóż tam grzałkę i napowietrzanie, temp. taka sama jak w akwa, dodaj 1,5 łyżki stołowej soli niejodowanej i wpuść tam paletki. Po dwóch godzinach je wyciągnij i z powrotem wpuść do akwa ogólnego. Słaba i w zaawansowanej chorobie ryba może nie przeżyć, a nie widzę jak wyglądają Twoje ryby. Zrób to jak najszybciej, pozdrawiam
Akwarium jest jak kwiat, nie pielęgnowane...umiera...

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dziurawica u paletek

Post autor: D4ni3l » 2007-04-23, 13:33

Po za tym to za duza obsada.
Mowisz, ze zauwazyles pierwsze objawy tej choroby, czyli jakie?
PS: moje niektore paletki na calym ciele maja brazowe plamki i nie wiem co to jest;] ale sie tym nie przejmuje. ps: lecze je od 3 miesiecy(cholerna daktyrogoloza:/)
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Dziurawica u paletek

Post autor: darek » 2007-04-24, 15:59

jezeli sa to tylko dziury, a ryby maja swoje naturalne kolory i normalnie jedza, to jest to poczatek choroby. Nie wiem na ile pomoze tutaj kapiel w solance, poniewaz najczestsza przyczyna tej choroby jest nieprawidlowe karmienie . Jednostajny pokarm, obojetnie czy jaki by nie byl, powoduje niedobor witamin. Paletki trzeba karmic urozmaiconym pokarmem,tak zeby otrzymywaly wystarczajaca porcje witamin. Jesli kapiel pomoze to prawdopodobnie tylko tymczsowo. Niektorzy hodowcy obsypuja pokarm rozgniecionymi witaminami, zeby w ten sposob uzupelnic niedobory.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

gracjan1992
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2011-02-20, 15:25
Pojemność akwarium: 54
Imię: Gracjan
Lokalizacja: Strachocina

Re: Dziurawica u paletek

Post autor: gracjan1992 » 2011-02-21, 17:25

mam ten sam problem ale boje sie ze rybki mi zdechna jak dam na 2h do słonej wody bo sa słabe kupiłem je 6 dni temu i nic nie jedza ciemnieja i dziurki sie tez pojawiaja

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziurawica u paletek

Post autor: maol » 2011-02-22, 08:26

Kąpiel w solance nic nie da. Dziurawica ma zwykle dwie przyczyny: awitaminozę lub pasożyty. No i... stres. Zapewnij rybom spokój. Zacznij od dużych dawek witamin. Jeżeli to nie pomoże, czeka Cię kuracja metronidazolem. Jak - np. tak jak tu:
http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... hexamitoza
Ostatnio zmieniony 2011-02-23, 09:29 przez maol, łącznie zmieniany 1 raz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Dziurawica u paletek

Post autor: blue_betta » 2011-02-22, 23:38

maol - coś ten link jest źle wklejony ;)
Albo jakaś moja wina....

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dziurawica u paletek

Post autor: maol » 2011-02-23, 09:29

Poprawiłem :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ