Prosze o pomoc w walce z glonami

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

thojlah
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-05-06, 20:33
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: thojlah » 2010-08-03, 22:06

Witam
Dwa tygodnie po starcie zbiornika w ciągu jednego dnia jak wróciłem z pracy pojawiła mi się ogromna ilość glonów w akwarium. Po podmianie wody i wysprzątaniu akwa z glonów na drugi dzień znowu zarośnięte glonami. Nie wiem jak z nimi walczyć bo parametry wody są w porządku.
Zbiornik 240l
oświetlenie zaczynając od tyłu (11h)
Philips Aquarelle 10000K 54W
Philips Master TL5 965 6800K 54W
Sylvania Grolux 8500K 39W
Philips Master TL5 865 6500K 39W
Podłoże Substrat Tropica aquacare 25l + czarny żwir bazaltowy
Filtr zewnętrzny tetra ex700
Nawożenie co2 butla wysokociśnieniowa ok. 2 bąbli na sekunde (zamierzam zwiekszyć aby uzyskać wielkość pH = 6,7)
Nawozy w płynie Planta Gainer micro, macro i ferro
Woda do podmiany z filtra RO co tydzień 40l + 10l kranówki
Parametry wody: pH - 7,2, Fe - 0,1, gH - 12, kH - 4, NO3 - 1, PO4 - 0,02, NH4 - 0, NH3 - 0,003 (wszystko testy kropelkowe)
Rośliny: Rotala rotundifolia green, Rotala rotundifolia indica, Bacopa crenata, Heteranthera zosterifolia, Hygrophila polysperma Rosaenervig, Lobelia cardinalis mini,
Alternanthera Splendida.
Mają jeszcze być Hemianthus callitrichoides, Hemianthus micranthemoides, Hedyotis salzmannii, Ceratopteris siliquosa, Staurogyne sp. oraz Blyxa japonica ale czekam już dwa tygodnie i jeszcze ich nie ma w w sklepie internetowym.
Proszę znawców o pomoc gdyż jestem załamany widokiem mojego akwarium.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: marthinez » 2010-08-03, 22:26

Walka z tym typem glona jest na prawdę ciężka.
Wybieranie ręczne ile się da.
Kosiarki i krewetki amano bardzo pomagają.

Na pewno masz za mało co2. Czym rozprowadzasz go po zbiorniku?
Po wynikach testów brakuje macro. Azot pokazuje wynik 1, a znając dokładność testów równie dobrze może być zero. Zerowy fosfor takze przysparza więcej kłopotów niz pożytku.
Lepszym wyjściem było by stosowanie soli (mogę w tym pomóc) zamiast PG macro, które zawiera amoniak (w pewnym sensie zapalnik dla glonów).
Na pewno musisz odstawić ferro+ jeśli podajesz. Ten nawóz jest do bardzo stabilnych akwariów.
thojlah pisze:Mają jeszcze być ... Hemianthus micranthemoides, Staurogyne sp. ale czekam już dwa tygodnie i jeszcze ich nie ma w w sklepie internetowym.
W tym mogę Ci pomóc.
Jeśli jesteś zainteresowany to pisz na PW.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: maol » 2010-08-04, 08:49

...masz również bardzo dużo światła. Ogranicz trochę jego ilość, szczególnie w kontekście postu Marthineza - za małej ilości CO2 i makro.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Klara
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2010-05-06, 10:46
Pojemność akwarium: 375
Imię: Anna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: Klara » 2010-08-04, 12:34

O rety!
Współczuję Ci takiej inwazji. Mam za sobą (oby) podobną walkę:
- wybierałam rękami ile się dało, listek po listku skubałam z glona
- podkręciłam CO2
- dolałam sam potas, inne odżywki odstawiłam
- zmniejszyłam czas oświetlania
- przegłodziłam ryby (m/ in. kosiarki 7 szt.)
- ustawiłam strumień deszczownicy na zainwazjowane miejsca, żeby tym glonem szarpało (nie wiem czy to było dobre, ale tak intuicyjnie zrobiłam)

Z każdym dniem było lepiej.
Życzę Ci powodzenia.
"Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś."

thojlah
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-05-06, 20:33
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: thojlah » 2010-08-04, 21:57

marthinez pisze:Kosiarki i krewetki amano bardzo pomagają
mam już dwie kosiarki ale mają już dwa lata i niespecjalnie przykładają się do zjadania glonów. O krewetkach czytałem, że muszą mieć mchy w zbiorniku do prawidłowego rozwoju ale nie wiem czy to prawda.
marthinez pisze:Na pewno masz za mało co2. Czym rozprowadzasz go po zbiorniku?
co2 rozprowadzam za pomocą szklanego dyfuzora i już podkręciłem ilość bąbelków na sekunde do około 4
maol pisze:masz również bardzo dużo światła. Ogranicz trochę jego ilość, szczególnie w kontekście postu Marthineza - za małej ilości CO2 i makro
światło już ograniczyłem do 7h dziennie
i wybieram ręcznie glony aż do skutku.

Jeszcze jedno pytanie czy mam teraz po zmniejszeniu czasu oświetlania i zwiększeniu co2 dodawać makro i potas?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: marthinez » 2010-08-04, 23:07

mam już dwie kosiarki ale mają już dwa lata i niespecjalnie przykładają się do zjadania glonów.
Najlepsze są młode, przegłodzone. I na taki zbiornik to przynajmniej 8 sztuk.
thojlah pisze:O krewetkach czytałem, że muszą mieć mchy w zbiorniku do prawidłowego rozwoju ale nie wiem czy to prawda.
Nie prawda.
Amano są drogie, ale ludzie często startujacy na podłożach Ada wpuszczaja ze 100 sztuk do 200 litrów.
W ciągu doby, dwóch nie ma prawie śladu po glonach. Później krewetki te idą na handel.
thojlah pisze:co2 rozprowadzam za pomocą szklanego dyfuzora i już podkręciłem ilość bąbelków na sekunde do około 4
Ważne też jest prawidłowe umieszczenie takiego dyfuzora.
Najlepiej pod wylotem filtra, by prąd wody rozprowadzał bąbelki po całym baniaku.
thojlah pisze:Jeszcze jedno pytanie czy mam teraz po zmniejszeniu czasu oświetlania i zwiększeniu co2 dodawać makro i potas?
Jak najbardziej.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

thojlah
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2008-05-06, 20:33
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: thojlah » 2010-08-09, 21:06

marthinez pisze:Ważne też jest prawidłowe umieszczenie takiego dyfuzora.
Najlepiej pod wylotem filtra, by prąd wody rozprowadzał bąbelki po całym baniaku
Wylot z dyfuzora mam na bocznej ściance akwarium a wylot z filtra na tylnej. Przestawiłem wylot z deszczownicy w dół w stronę dyfuzora.
marthinez pisze:Amano są drogie, ale ludzie często startujacy na podłożach Ada wpuszczaja ze 100 sztuk do 200 litrów
Jak sam napisałeś amano są drogie. Dostałem je po 9zł za sztukę. Kupiłem dopiero 5 ale dokupię jeszcze 5 i jedną kosiarkę.
Jak na dzień dzisiejszy rozwój glonów powstrzymany z tym, że mam problem z pozbyciem się glonów z łodyg roślin, gdyż nie są jeszcze dobrze ukorzenione i podczas czyszczenia wychodzą z podłoża. Czy przy odpowiedniej cierpliwości amano wyjedzą mi te glony?
I chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy jeśli są glony w akwarium to trzeba jeszcze dokarmiać krewetki?

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: Lermi » 2010-08-09, 21:20

Uwaga! Nie wiem jak tam z Twoim podłożem, ale ja dostałam opitol za poruszanie podłoża i okazało się że słusznie. Po każdym wzruszeniu krasne stadem wracały. Teraz po nawet najdrobniejszym poruszeniu robię podmiankę wody co najmniej 30% i na razie jest spokój (jak jeszcze była epidemia, to takie podmianki bywały codziennie przy usuwaniu roślin :/ ).
Nie tylko chłopaki lubią robaki

piotrekf
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2008-09-08, 20:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Radom

Re: Prosze o pomoc w walce z glonami

Post autor: piotrekf » 2010-08-10, 20:05

Zgodzę się inwazję glonów miałem po grzebaniu w dnie. Próbowałem różnych sposobów a nitki pięknie rosły. Pomogło nawożenie solami i co2. Samym co2 zbijam pH z 7,6 na 6,5. Dna w ogóle nie ruszam, tylko podmieniam co tydzień 50% wody. U mnie to pomogło

ODPOWIEDZ