Restart akwarium(zmiana na low tech)

Moderator: ModTeam

cruel0808
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2010-08-20, 15:31
Pojemność akwarium: 60
Imię: Micha³
Lokalizacja: Wielkopolska

Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: cruel0808 » 2010-08-23, 14:17

Postanowiłem uporządkować akwarium, jednak nie mam za dużo pieniędzy dlatego postanowiłem założyć zbiornik typu low tech. W związku z tym mam do Was kilka pytań.
1) Akwarium postawione jest w najciemniejszym miejscu w pokoju, wiem że według założeń LT akwarium powinno być wystawione na słońcu. Akwarium 60l ma standardowe oświetlenie czyli 1x15W, czy muszę zamontować dodatkową świetlówkę(chodzi o dodatkowe 15W,T8), aby roślinki dobrze rosły?
2) Zbiornik powinien dojrzewać min. 2 tyg, dopiero potem można wpuszczać pierwsze rybki. Jednak, posiadam już rybki z wcześniejszego akwarium i będę musiał wpuścić je do zrestartowanego zbiornika, nie przeszkodzi to w dojrzewaniu zbiornika, jeśli doleje do akwarium 30% wody ze starego akwarium i wpuszczę rybki?
3) Co myślicie o tym zestawie roślin akwariowych: http://allegro.pl/item1187905697.html ? Jeśli jest zły, to czy ktoś mógł by poszukać gdzieś odpowiedniego do mojego akwarium? :)

Liczę na waszą pomoc ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: Akwarybka » 2010-08-23, 14:25

1) Jeżeli zamierzasz zostawić zbiornik w ciemnym miejscu, to dodanie jeszcze jednej świetlówki będzie potrzebne ;)

2)Jeżeli użyjesz tych 30% starej wody i dodasz naprawdę dużo (naprawdę dużo) roślin to wpuszczenie ryb od razu nie powinno wywołać przykrych skutków.

3) Odradzałabym ten zestaw. Nie dość że samych roślin jest mało, to dodatkowo część z nich nie jest nawet wodna. Radze najpierw wyrysować sobie plan aranżacji, a potem szukać odpowiednich roślin. Na początek ważne jest byś dał nawet takie rośliny, które nie będą w planie przewidziane, bo potem i tak możesz je usunąć, a duża masa roślinna na początku jest niezbędna ;)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: maol » 2010-08-23, 14:44

Akwarybka pisze:
2)Jeżeli użyjesz tych 30% starej wody i dodasz naprawdę dużo (naprawdę dużo) roślin to wpuszczenie ryb od razu nie powinno wywołać przykrych skutków.
To nieprawda. Użycie "starej" wody to dobra metoda na przyspieszenie dojrzewania akwarium, ale... absolutnie nie zadziała to jak "natychmiastowy i bezbolesny preparat umożliwiający start akwarium bez jego dojrzewania". "Stara" woda wspomoże, skróci i złagodzi start cyklu azotowego (podobnie jak "stary" wkład w filtrze) ale nie spowoduje, że go nie będzie! Daj rybom choć tydzień, inaczej amoniak i azotyny mogą okazać się przykrą w skutkach niespodzianką. Poza tym - nie ma się co spieszyć. Powoli i dobrze wystartowany zbiornik to co najmniej połowa sukcesu. A błędy popełnione zwykle przez pośpiech pokutują potem przez całe życie zbiornika.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

cruel0808
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2010-08-20, 15:31
Pojemność akwarium: 60
Imię: Micha³
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: cruel0808 » 2010-08-23, 14:56

Na razie dość dużo czytam na temat LT, wiem że duża ilość roślin jest niezbędna, ale póki co albo zamontuje dodatkową świetlówkę, albo przestawię akwarium w miejsce bliżej okna, które rozwiązanie będzie lepsze?
Mam jeszcze jedno pytanie: czy 50 zł starczy na zakup roślinek do takiego akwa, jeśli tak to jakie kupić i najlepiej gdzie?

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: Plewek01 » 2010-08-23, 15:52

maol pisze: Daj rybom choć tydzień, inaczej amoniak i azotyny mogą okazać się przykrą w skutkach niespodzianką. Poza tym - nie ma si
Przy porządnym obasadzeniu zbiornika i 30% starej wody można pokusić się i wpuszczenie części ryb nawet po 2-3 dniach. Wspomoże to pierwsze przyrosty roślin.
cruel0808 pisze:albo przestawię akwarium w miejsce bliżej okna, które rozwiązanie będzie lepsze?
To już zależy jak Tobie będzie wygodniej.
czy 50 zł starczy na zakup roślinek do takiego akwa, jeśli tak to jakie kupić i najlepiej gdzie?
Popytaj u użytkowników formum. Może Marthinez będzie miał jakiś ciekawy zestawik dla Ciebie.

cruel0808
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2010-08-20, 15:31
Pojemność akwarium: 60
Imię: Micha³
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: cruel0808 » 2010-08-23, 16:23

Wysłałem już pw do Marhineza... a co powiecie o tym zestawie http://allegro.pl/item1196446949_roslin ... oslin.html ?


P.s Znalazłem u siebie w domu ziemie wysoko torfową, czy nada się ona do mojego akwarium, gdzieś czytałem, że od ziemi torfowej woda barwi się na żółto. Można temu jakoś zaradzić??Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: maradona » 2010-08-23, 20:52

Ja mam ziemię z kretowiska i nie narzekam.

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Restart akwarium(zmiana na low tech)

Post autor: Plewek01 » 2010-08-24, 13:09

cruel0808 pisze:ziemi torfowej woda barwi się na żółto
Odpowiednia warstwa żwirku załatwia sprawę wypływania ziemi i częsciowego barwienia. Na początku można wodę podmienić ze dwa razy jakby zabarwiła. Poza tym sama się wyklaruje po jakimś czasie.
cruel0808 pisze:a co powiecie o tym zestawie
Daruj sobie zestawy alle. Poszukaj na forum napewno w takiej cenie można będzie od kogoś wyrwać porządny zestaw roślin i co ważne w dużej ilości na początek. Lepiej przy LT mieć duuuużo a tylko z 2-3 gatunki i potem sukcesywnie wymieniać na roślinki docelowo nas interesujące.

ODPOWIEDZ