Pilne!Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Moderator: ModTeam

grabolinius
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-23, 21:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Pilne!Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Post autor: grabolinius » 2010-08-23, 21:52

Witam! Akwarystyką zajmuję się od 5lat ale jestem tylko amatorem tego hobby. Więc proszę o pomoc. Właśnie drugi raz wygotowywuję korzeń do mojego 25l akwa. z tym że korzeń pochodzi ze świerka i nie wiem czy może być. bardzo bym nie chciał szukać nowego gdyż ten kożeń jest naprawdę przepiękny. nie wiem co mam robić. Z góry dziękuję.
grabolinius

Zielonooka
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2010-06-30, 18:55
Pojemność akwarium: 450
Imię: Karolina
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pilne!Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Post autor: Zielonooka » 2010-08-23, 22:20

Świerk to drzewo iglaste, zawiera więc żywicę. Osobiście bym nie ryzykowała i odpuściła.
"Wyobraź sobie, że jesteś tak mały, tak naprawdę maleńki, że możesz wejść do swojego akwarium, by z bliska obserwować i osobiście odczuć efekty własnej konstrukcji."

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pilne!Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Post autor: Linf » 2010-08-23, 22:22

Z tego co się orientuję żaden korzeń z drzewa iglastego nie nadaje się do akwarium ze względu na możliwość pojawienia się żywicy.
Loża Szyderców

grabolinius
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-23, 21:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pilne!Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Post autor: grabolinius » 2010-08-23, 22:22

ale jak okorowałem (ściągnąłem korę) to nic a nic nie było żywicy- po wygotowaniu) nie kleiły mi się ręce.
grabolinius

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pilne!Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Post autor: Linf » 2010-08-23, 23:08

O ile dobrze pamiętam to żywica nie pojawia się odrazu tylko po jakimś czasie.
Loża Szyderców

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Pilne!Bardzo proszę o szybką odpowiedź

Post autor: Akwarybka » 2010-08-23, 23:28

Czasami drzewa nawet iglaste są stosowane z powodzeniem w akwarium. Żywym przykładem może być np. sosna bagienna, która po spreparowaniu jest bezproblemową dekoracją. Z innymi iglakami może być jednak problem i to nie mały. Nigdy do końca nie wiadomo jak dane drewno się zachowa, a ''na kogo padnie, na tego bęc''. Dlatego zwykle odradzamy wkładania drewna iglaków do akwarium. Z drugiej jednak strony, może, ale wcale nie musi, pojawić się wyjątek, że akurat Twój korzeń nie będzie szkodliwy. Ale ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, radzę korzeń wcześniej przetestować w osobnym zbiorniku (z grzałką, itp.), np. wpuścić tam powiedzmy gupika lub inną tanią rybkę. Jeżeli po kilkunastu minutach (mniej lub więcej) pojawią się jakieś niepokojące objawy należy rybkę szybko wyłowić a korzeń usunąć.

ODPOWIEDZ