Klarowność wody.

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

akwaR
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-04-23, 15:03
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Kraków

Klarowność wody.

Post autor: akwaR » 2007-04-28, 14:09

Witam!

Mam problem z klarownością wody, a raczej jej brakiem... Od jakiegoś czasu (6 do 8 dni) obserwuję, że woda w moim akwarium jest delikatnie mętna - tak jak gdyby ktoś wlał troszkę mleka. Po dokładniejszym przyjrzeniu się wodzie widać tak jakby kurz - malutkie drobinki unoszące się w wodzie. Akwarium zalane było około miesiąca temu, posiadam dwa filtry: 1. Wewnętrzny, FAN - mini, 2. Kaskadowy - jakiś nie szczególnej marki. Akwarium ma ok. 50 litrów. Jak na razie pływają w nim dwa gupiki. Oświetlenie 2 x 15 W – świetlówki. Wodę podmieniałem, co tydzień i tu moje pytania: Do podmiany używałem wody z kranu, odstanej przez 7 dni... czy to nie za dużo? Wlewałem też wodę destylowaną z uwagi na to, że w kranie płynie mi woda dość twarda i chciałem ja tym, chociaż troszkę zmiękczyć - czy dobrze?
Wiem, że na forum były poruszane juz podobne tematy, (proszę, więc o nie pisanie „to już było”, „naucz się korzystać z opcji szukaj”…) wiem o zakwitach glonów itd., ale czy to nie za długo....? Co zrobić żeby się tego pozbyć? Jeszcze jedna informacja dla chcących mi pomóc, mianowicie włożyłem pod korzenie tabletkę z nawozem – jedna połamałem na kilka części – może w tym tkwić przyczyna?
Będę wdzięczny z udzieloną mi pomoc.
Pozdrawiam!

bejrutek

Re: Klarowność wody.

Post autor: bejrutek » 2007-04-28, 16:37

jesli nie jest to duże akwa, masz je od jakiś kilkanastu tygodni lub dłuższego czasu, to z mojego doświadczenia mogę tylko powedzieć że doprowadziłes do takiego stanu nie używając regularnie odmulacza... wierz mi, na dnie potrafi sie uzbierać sporo syfu, potem to lata w postaci rozdrobionego pyły, pomocna jest wata syntetyczna we filtrze no i odmulacz, oczyszczenie tego tymi metodami tez troche trwa... jesli jest inaczej i używasz udmulacza, to może byc tez inwazja pierwotniaków... pozdro
Ostatnio zmieniony 2007-04-28, 16:50 przez bejrutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PaVeloo
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: 2007-04-20, 17:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Klarowność wody.

Post autor: PaVeloo » 2007-04-28, 16:46

Czy posiadasz w swoim akwa jakieś kamienie??? Jeżeli są to wapienie, to może to byc z ich powodu. A teraz które to wapienie? Jak to sprawdzić? Najlepiej nalej kilka kropel octu na kamień. Jeżeli zacznie się pienić tzn., że jest to wapień, jeżeli nie, tzn., że nie :-P Jeśli to nie to, to będziemy myśleć dalej. Pozdrawiam.
60 L
11xNeon Innesa
9xZwinnik Jarzeniec
5x Brzanka Sumatrzańska
4xDanio Pręgowane

www.paveloo.e-akwarystyka.pl

[you], miłego przeglądania forum.

Jeżeli pomogłem, kliknij "pomógł".

akwaR
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-04-23, 15:03
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowność wody.

Post autor: akwaR » 2007-04-28, 17:33

Dzięki za wypowiedzi :) Kamieni nie mam, tylko żwirek i to ze sklepu... Rybcie pływają sobie ale tylko dwie, podmieniam wode co tydzień, a czy możliwe jest to, że stało się to na wskutek zbyt duzej ilości pokarmu...? Ale nawet nie widać go na dnie. Akwarium w tygodniu jest pod opieką siostry ;/ i mówię, że "w paluszkach wystarczy" ale nie wiadomo ile ona tego sypie... ;/

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Klarowność wody.

Post autor: kasia2005 » 2007-04-28, 17:36

możliwe że to przez ilość pokarmu może lepiej będzie jeśli będziesz jej wydzielał "codzienną dawką " to pozwoli Ci uniknąć przekarmienia i pozostałości na dnie
swoją drogą że to akwa jest od niedawna , zmętnienie na tym etapie się zdarza
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
PaVeloo
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: 2007-04-20, 17:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Klarowność wody.

Post autor: PaVeloo » 2007-04-28, 17:39

Pokarm raczej nie, chociaż szczerze sam nie wiem ;-) Podmiana wody co tydzień??? To może być powód Twojego problemu. Moim zdaniem podmieniasz wodę zbyt często. Tydzień na odstanie wody jest okej. A ile wody podmieniasz, 100%?
60 L
11xNeon Innesa
9xZwinnik Jarzeniec
5x Brzanka Sumatrzańska
4xDanio Pręgowane

www.paveloo.e-akwarystyka.pl

[you], miłego przeglądania forum.

Jeżeli pomogłem, kliknij "pomógł".

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Klarowność wody.

Post autor: darek » 2007-04-28, 18:09

kasia2005 pisze:swoją drogą że to akwa jest od niedawna , zmętnienie na tym etapie się zdarza
zgadzam sie z tym, to moze byc przyczyna ... pozostaw akwa bez kolejnej podmiany, jesli to nie jest spowodowane jakimis bakteriami to woda powinna sie waklarowac. mozesz tez uzyc preparatu do klarowania wody, lub wegla do filtra ktory w tym przypadku tez moze pomoc.
akwaR pisze:włożyłem pod korzenie tabletkę z nawozem – jedna połamałem na kilka części – może w tym tkwić przyczyna?
to tez moze byc przyczyna, tabletki powinny byc zakopane w zwirze w okolicach korzeni roslin, rozpuszczaja sie powoli i daja efekt wapnienia. Co prawda nie wiem jakie tabletki zastosowales, bo istnieja tez takie ,ktore mozna zwyczajnie wrzucic do wody, ale te zazwyczaj dosc szybko sie rozpuszczaja
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

bejrutek

Re: Klarowność wody.

Post autor: bejrutek » 2007-04-28, 19:42

przekarmienie jest błedem, brak odmulania jest błędem( wierz na dnie nie widac śmieci, ale wystarczy troche poruszyć żwirkiem,jeżeli odmulacz to z węzykiem, odmulacz z syfonem raczej odpada, bo ten pył i tak nie zosatnie w syfionie), tabletka może byc błędem, ale zadbaj o wszystkie poprzednie rzeczy... wymiana co tydzien nie jest żadnym błędem jezeli odbywa się to w granicach 20-25%.... aha nie używaj żadnych preparatów, chyba że chcesz pogorszyć sytuacje, tym bardziej że nie jest jednoznaczna, bo jeszcze moga wejsć pierwotniaki, ale ja stawiam na brak odmulania i przekarmienie- to sa głowne przyczyny... pozdro

akwaR
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2007-04-23, 15:03
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Kraków

Re: Klarowność wody.

Post autor: akwaR » 2007-04-29, 00:23

Więc postaram się troszkę posprzątać dno, tak żeby niepozbyć się zbyt dużej ilości wody i wstrzymam się przed jej podmianą... Przez długi weekend jestem w domku, to sam sobie wszystkiego dopilnuję... Jeszcze raz wszystkim dziękuję. Pozdrawiam

olenka
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-03-18, 22:01
Pojemność akwarium: 60
Lokalizacja: Będzin/Katowice

Re: Klarowność wody.

Post autor: olenka » 2007-04-29, 21:23

a czy przyczyną takiej 'zakurzonej' wody moze być pokarm dla narybku z artemią??Bo odkąd mam kotnik w ogólnym akwa i karmie narybek pokarmem w płynie to też mam taką wodę.
Dzieki za odpowiedź

kaska z
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2007-04-29, 20:34
Pojemność akwarium: 112
Lokalizacja: oborniki

Re: Klarowność wody.

Post autor: kaska z » 2007-05-01, 21:06

miałam też problem ze zmętnieniem czyściłam dno ale za mało dokładnie teraz mam dobry odmulacz i kupiłam taki skład chemiczny w postaci kamieni o nazwie CERIT-C7 czy ktoś zna ten produkt czekam na opinie z góry dzięki
kaskaz

ODPOWIEDZ