Kilka pytań

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Smolas69
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-12-08, 22:03
Pojemność akwarium: 95
Imię: Adrian
Nazwisko: O
Lokalizacja: Zbrosławice
Kontakt:

Kilka pytań

Post autor: Smolas69 » 2010-12-08, 22:21

Witam serdecznie jestem nowy w te klocki, więc wszystkie sugestie mile widziane:)
Posiadam akwarium 30l, a w nim:
-2 gupiki
-3 neonki
- molinezje
- glonojada
- ślimaka
i kilka roślinek (żabienice, moczarka, i jeszcze taką małą podobną do żabienicy)
średniej wielkości żwirek pod roślinki i kilka większych kamyków.

Jak zrobię zdjęcie to też wrzucę.
Filtr z pompką (z deszczownią) na 40l, 200l/h czy jakoś tak.

Jak wypełnić całą powierzchnię dna??
Karmię płatkami, czy inny pokarm jest lepszy??
I jakie rybki mogę dodać do akwarium??
Ostatnio zmieniony 2010-12-09, 15:19 przez Smolas69, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Akwarybka » 2010-12-08, 22:43

Witaj Adrianie :) Niestety, pierwsze co muszę powiedzieć to to, że twoja obsada jest... bardzo zła :( O dodawaniu nie ma już mowy, najważniejsze byś oddał większość ryb. Jak najszybciej oddaj ''glonojada'' (zbrojnik niebieski!), gdyż to ryba wymagająca min. 100l zbiornika. To samo molinezja, która w dodatku jest stadna... Neonki wymagają grup min. 6 osobników, a zbiornik dla nich musi mieć min. 50l pojemności. Gupiki mogą zostać, ale postaraj się dokupić ich tyle byś miał np. 1 samca i 2-3 samice. Wtedy natarczywość samczyka będzie rozłożona :)
Smolas69 pisze:Jak wypełnić całą powierzchnię dna??
Co masz na myśli?
Smolas69 pisze:Karmię płatkami, czy inny pokarm jest lepszy??
Do płatków polecam mrożonki (wodzeń, ochotka, dafnia, oczlik...) dwa razy w tygodniu, małymi porcjami.
Ile czasu akwarium stało zalane, z roślinami, zanim wpuściłeś ryby?

Smolas69
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-12-08, 22:03
Pojemność akwarium: 95
Imię: Adrian
Nazwisko: O
Lokalizacja: Zbrosławice
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Smolas69 » 2010-12-08, 23:51

Chodziło mi o to czy lepszy jest żwirek czy małe kamyczki itp. Sorrki skrót myślowy :)
Z tego co napisałaś wynika, że najlepiej by było jak bym wywalił po prostu to akwarium :kwasny: , a rybki oddał :/
Akwarium zalałem do połowy ok. 8/9dni następnie dolałem resztę wody i ok. 7dni znowu pauzy. Roślinki kupiłem połowę wody odlałem do innego zbiornika wsadziłem roślinki i tą samą wodę wlałem. Kamyki wszystkie dobrze były wypłukane. Rybki wkładałem razem tzn. gupiki razem 3dni same pływały następnie neonki razem a potem molinezje po kilku dniach. Wszystkie rybki trzymałem przez kilka dni w innym mniejszym akwarium.
A co z tym glonojadem dlaczego on nie może być?? Aktualnie nie mam funduszy na zmianę akwarium na większe itd. Coś proponujesz??

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Akwarybka » 2010-12-09, 00:05

Smolas69 pisze:Chodziło mi o to czy lepszy jest żwirek czy małe kamyczki itp. Sorrki skrót myślowy
Bardziej polecam drobny żwirek, najlepiej około 3mm, możliwie ciemny. Pod spód radzę jakiś nawóz w kulkach, pałeczkach, żabienice to uwielbiają ;)
Smolas69 pisze:Z tego co napisałaś wynika, że najlepiej by było jak bym wywalił po prostu to akwarium , a rybki oddał
Bynajmniej! Takie rozwiązanie stanowczo odradzam! :przestraszony:
Smolas69 pisze:Akwarium zalałem do połowy ok. 8/9dni następnie dolałem resztę wody i ok. 7dni znowu pauzy. Roślinki kupiłem połowę wody odlałem do innego zbiornika wsadziłem roślinki i tą samą wodę wlałem. Kamyki wszystkie dobrze były wypłukane.
A jaki był odstęp czasu pomiędzy zasadzeniem roślin a dodaniem ryb?
Smolas69 pisze:A co z tym glonojadem dlaczego on nie może być?? Aktualnie nie mam funduszy na zmianę akwarium na większe itd. Coś proponujesz??
Zbrojnik niebieski (sorki, jestem uczulona jak się go nazywa ''glonojadem'', on prawie wcale nie je glonów) rośnie duży jest dość aktywny (zwłaszcza nocą) i w małym akwarium będzie po prostu karłowaciał. Ponadto może zapaść na wiele chorób, a nie oto przecież chodzi by się męczył. :( Jeżeli nie masz możliwości kupna większego akwarium, to radzę zbrojniczka sprzedać/oddać w dobre ręce.
Z gupikami mógłbyś trzymać krewetki karłowate, np. Red Cherry, Fire Red, Crystal Red.. To naprawdę piękne i superowe stworzonka :)

Smolas69
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-12-08, 22:03
Pojemność akwarium: 95
Imię: Adrian
Nazwisko: O
Lokalizacja: Zbrosławice
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Smolas69 » 2010-12-09, 00:11

Wsadziłem roślinki po 7 dniach wlałem nawozu takie z zieloną nakrętką :P i po 2 dniach zacząłem wkładać rybki, a co?? Czyli jak zbrojnika i molinezje oddać, a co z resztą?? Nad krewetkami się rozglądałem, ale to za kilka dni.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Akwarybka » 2010-12-09, 00:17

Smolas69 pisze:Wsadziłem roślinki po 7 dniach wlałem nawozu takie z zieloną nakrętką i po 2 dniach zacząłem wkładać rybki, a co??
Szkoda, że nie odczekałeś wymaganych 2 tygodni by w filtrze rozwinęły się bakterie nitryfikacyjne... Możesz mieć przez to późniejsze problemy z nadmiarem NO2, NO3. Radzę poszukać preparatu o nazwie Sera Nitriviec. Pomoże rozwinąć się florze bakteryjnej :) I nie lej na razie nawozów ;) Na początku działania zbiornika przyniosą więcej glonów niż pożytku ;) O nawożeniu pomyślimy później, gdy zbiornik się ustabilizuje ;)
Smolas69 pisze: Czyli jak zbrojnika i molinezje oddać, a co z resztą??
Neonki na Twoim miejscu też bym oddała. Jaki masz układ gupików? Tzw. Ile samców ile samic? Życzę Ci szybkiego znalezienia krewetek :)

[ Dodano: 2010-12-09, 01:34 ]
Polecam także nasza lekturę dla początkujących: http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm
http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Kilka pytań

Post autor: Akwarybka » 2010-12-09, 15:18

Ok, przesunęłam temat ;)

ODPOWIEDZ