Nowe akwarium

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Dami
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2010-12-18, 18:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Warszawa

Nowe akwarium

Post autor: Dami » 2010-12-18, 20:01

Na wstępie chciałem się ze wszystkimi przywitać jako nowy użytkownik chciałem podzielić się z wami swoim problemem, mimo ze akwarystyka zajmuje się już trochę czasu to nadal czuję się jakbym nic nie wiedział. Dwa miesiące temu kupiłem nowe akwarium:
Litraż: 240 [ 120x50x40 ]
Świetlówki : zaczynając od frontu: Philips Life Day 865 [39w t5] -> Aquarelle 10K Philips [39w t5] -> Sylvania Gro Lux [ 54w t5 ] na każda jarzeniówkę zainstalowałem odbłyśnik.
Podłoże: nie dawałem substratu, zwykły żwir kwarcytowy czarny, + kulki Filtusa.
Do wody dodaje EasyLife Carbo [ co2 w płynie ]
Grzałki: 2x Eheim Jager 250W
Napowietrzacz: Eheim 100
Filtry: JBL e900 CristalProfi [ zewnętrzny w nim dwa wkłady firmy JBL , jeden na po4 drugi na no2 i no3 ]+ Filtr wewnętrzny Aquel [ wewnętrzny ]
Temp wody: 27,7C
Rośliny: Lotos czerwony, Lotos zielony, Lotos bananowy, Krynia, Minipelia, Pelia, Spiky Moss na korzeniu Red Moor, Phoenix moss na korzeniu Red Moor, 5 Anubiasów na korzeniu Red Moor, Kryptokoryna odmiana czerwona, Blyxia Japonica, Pogostemon helferi.
Ryby: 3 Bocje tygrysie, 5 kosiarek, Glonojad welonowy złoty, para gurami mozaikowego, 3 ramirezki.

Problem jaki zaistniał?
Glony, glony i jeszcze raz glony, na szybie w akwarium pojawiły się twarde glony + cała szyba zaczęła być zielona :( tak jakby pył. Dodatkowo na roślinach pojawiły się długie nitki [ nawet 15cm ] strasznie cienkie i łamliwe, zaczęły się robić ich całe kłęby, wyrywanie nic nie pomogło. Ograniczyłem właśnie światło do 9h dziennie, przestałem dawać nawozy oraz wymieniam wodę 20% co dwa 2dni na razie robię tak od 5 dni i efektów nie widać? Czy to pomoże? Macie jakieś inne rady?

Parametrów wody nie jestem w stanie określić, ph w granicach 7.0, nie jestem w stanie określić gdyż te testy kropelkowe + odczytywanie z paska to jest ze tak powiem do ... :P

Z góry dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 2010-12-19, 00:35 przez Dami, łącznie zmieniany 3 razy.

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: aidi » 2010-12-18, 22:10

rady, popraw światło, kup rośliny szybko rosnące (rogatek, moczarka, zacznij porządnie nawozić, a będą rosły rośliny zamiast glonów, a przyczyna twoje światło jest za słabe sla szybkiego rozwoju roślin, a azotany i fosforany się w wodzie znajdują(doskonała pożywka dla glonów) zaś glonom samym w sobie wystarczy światło dzienne aby się rozmnażać, rośliny szybko rosnące zagłodzą glony ;)

Dami
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2010-12-18, 18:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe akwarium

Post autor: Dami » 2010-12-18, 22:12

aidi pisze:rady, popraw światło, kup rośliny szybko rosnące (rogatek, moczarka, zacznij porządnie nawozić, a będą rosły rośliny zamiast glonów, a przyczyna twoje światło jest za słabe sla szybkiego rozwoju roślin, a azotany i fosforany się w wodzie znajdują(doskonała pożywka dla glonów) zaś glonom samym w sobie wystarczy światło dzienne aby się rozmnażać, rośliny szybko rosnące zagłodzą glony ;)
39+39+54 = 132W ;] to ponad 0.5W/L
W Filtrze JBL są 2 wkłady jeden na no2 i no3 drugi na po4. również firmy JBL

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: aidi » 2010-12-18, 22:32

pokaż tego zdjęcie jeżeli możesz , ... a co do światła to odczytałam 39W(czytać trzeba się nauczyć) i jak masz testy to je wykonaj bo aż dziwne aby przy dobrze działających wkładach glony były...

Dami
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2010-12-18, 18:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe akwarium

Post autor: Dami » 2010-12-18, 22:49

aidi pisze:pokaż tego zdjęcie jeżeli możesz , ... a co do światła to odczytałam 39W(czytać trzeba się nauczyć) i jak masz testy to je wykonaj bo aż dziwne aby przy dobrze działających wkładach glony były...
:) taa tylko wiesz jak to jest z tymi testami aktualnie mam tylko na ph to wychodzi ze mam ok. 7.0 na no3 no2 po4 nie mam ale wrzuciłem świeżo kupione wkłady chodzą co prawda 5 dni dopiero :) jak już wspomniałem. ale efektów narazie nie widać. Te glony wyglądają jak włosy psa [ szczerze tak na początku myślałem ze to sierść mojego huskiego :D ] długie kłęby glonów :( + cala przednia szyba w ciapki [ twarde] + mgła zielona czyli 3 rodzaje glonów myślę nad całkowitym wyłączeniem światła na 3-5 dni.

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: aidi » 2010-12-18, 23:11

aaa no i to wyjaśnia, jeżeli masz wkłady i robisz podmiany tak jak pisałeś to powinno pomóc ale wszystko w akwarystyce musi potrwać, tak anby przyspieszyć to możesz o ile masz gąbkę w filtrze to zmienić ją na gęstszą , szybciej przeczyści, i ręczne usuwanie też się przyda

a z opisu masz krasnorosty, zielenice i jakieś jeszcze paskudztwo

Dami
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2010-12-18, 18:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe akwarium

Post autor: Dami » 2010-12-18, 23:18

Obrazek

te glony wyglądają mniej więcej tak. No mam nadzieje :) ale lepiej zapytać czy może coś jeszcze kopić/zrobić.

co do filtrów to mam ten wewnętrzny z gruba gąbka na małe pyłki i zewnętrzny z wkładami [ kubełkowy ].

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: Lermi » 2010-12-20, 10:53

Jak rozumiem, masz 0,55 w/l. To trochę jest. Wbrew pozorom im mocniejsze światło, tym trudniej utrzymać rośliny ;)
Na glony po pierwsze wypierdziel ten napowietrzacz. Krasne kochają napowietrzanie :hyhy:
Jak masz wyloty filtrów nisko, to któryś z nich daj przy tafli, żeby napowietrzyć przez ruch wody.
Zostań przy EC. Możesz TROCHĘ przedawkować, powinno chociaż ograniczyć rozrost.
Masz wkłady redukujące NO3 i PO4. Ale redukujące z jakiego poziomu? Nie masz pojecia ile masz NO3 i PO4 a je redukujesz. TO NAWOZY DLA ROŚLIN. Ja właśnie dodaję NO3 i PO4, a nie redukuję. Najpierw koniecznie zmierz ile masz, a później redukuj (tylko ewentualnie). Tylko przy ogromnym przeybieniu lub przy braku roślin stosuje się takie wkłady.
Koniecznie wywalaj "zainfekowane" rośliny.
Skąd wiem? Bo też tak zaczęłam ;) http://www.e-akwarystyka.pl/topics36/13652.htm
Nie tylko chłopaki lubią robaki

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: Plewek01 » 2010-12-21, 22:26

Lermi pisze:Możesz TROCHĘ przedawkować, p
Nawet podwójnie lub potrójnie ;)

Awatar użytkownika
Lermi
Akwarysta
Posty: 642
Rejestracja: 2010-06-15, 07:47
Pojemność akwarium: 450
Imię: Kinga
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: Lermi » 2010-12-22, 09:23

Nie obdarzyłabym takim zaufaniem środka, którego składnik potrafi wyciąć nawet prątki gruźlicy. :/
Nie tylko chłopaki lubią robaki

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: Plewek01 » 2010-12-22, 22:04

Eee tam...:P ja w krótkim podawaniu przez tydzień/dwa dawki razy 2,5 nie zauważyłem negatywnych skutków :) do pozytywnych można zaliczyć lepsze bąblowanie ale to bym i osiągnął z bimbrownią :P

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Nowe akwarium

Post autor: Akwarybka » 2010-12-23, 21:19

Wiele osób stosuje 2-3 krotnie większe dawki EC niż zalecane podczas ataku glonów. O skutkach negatywnych niewiele słyszałam. Oczywiście, co za dużo to niezdrowo ;)

Awatar użytkownika
Silverrro
Przyjaciel forum
Posty: 806
Rejestracja: 2010-06-07, 15:48
Pojemność akwarium: 126
Imię: Sylwek
Nazwisko: R
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Nowe akwarium

Post autor: Silverrro » 2010-12-23, 22:38

EC razcej nie wywołuje skutków ubocznych akle tak jak pisze kolezanka Basia nie ma co przeginać ale 2-3 razy wiecej niż zalecane dawki spokojnie można stosowac.

Qpido36
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-06-06, 21:18
Pojemność akwarium: 375
Imię: Tomek
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Nowe akwarium

Post autor: Qpido36 » 2011-02-25, 02:26

Niestety nie zgodzę się z tą teorią. Podawanie EC negatywnie wpływa na ryby. U mnie po nalaniu 2 dawek w/g zaleceń producenta padły dwa Kiryski Panda :zalamany: . Zaprzestałem podawania. Po jakimś czasie aby wyeliminować zbieg okoliczności podałem jedną dawkę. Kirysy ponownie stały się markotne - zaprzestałem eksperymentowania z EC szkoda zwierzaków...

ODPOWIEDZ