podatki blog

Pomoc w diagnozie

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Pomoc w diagnozie

Post autor: oleq_30 » 2007-05-09, 00:05

witam mam problem ze zdiagnozowaniem choroby.
Wszystko sie zaczeło od powrotu samicy bojownika ze zbiornika tarliskowego do głownego akwarium rybka (kolor ciemno granatowa) po 4 godzinach wysypana "kaszka manna" mysle ospa rybia. (kąpiel w soli akwarystycznej z dodatkiem nadmanganianu potasu )
po dwuch dniach jej przeszło wysypka znikneła. Kolejne dwa dni spokój i najpierw padł skalar wieczorem nic po nim nie było widać około 23.00 , ale jak rano wstałem to wysypki nie było ale płetwa grzbietowa łącznie z łuską i ciałem dookoła była pokryta białawym nalotem o 11.00 przed południemm nadawał się juz tylko do WC.
Następnie padł Neon Innesa wieczorem stracił kolory zupełnie rano j/w białe naloty w okolicy płetwy grzbietowej 2-3 białe centki na skórze typu "ospa rybia" rano do WC
następny Bystrzyk czerwony objawy te same pierwsze oznaki choroby zaobserwowane rano południu do WC
Następny danio pregowany znalazłem kilka okolo 8 -10 typu biała kaszka manna na ciele i to samo co wyzej bialy nalaot w okolicy płetwy grzbietowej .

w ogole to że rybka jest chora zaczyna się od płetwy grzbietowej . robi sie mętna jakby z białawym nalotem który następnie rozchodzi się na ciało rybki . następnie pojawia się parę białych kropek typu kaszka manna i rybka od pierwszego zaobserwowania objawu choroby zyje do 8 godzin :(

Na chwilę obecną te samo objawy zaobserowałem przed chwilą u dwuch kolejnych bystrzyków , i dwuch neonków i dwuch danio czyli rano nie będę miał kolejnych 6 rybek :(

w zbiorniku tarliskowym skad przeniesiona została pierwsza rybka (zyje jeszce - objawy u niej jakby się zatrzymały) u której zaobserwowano chorobę przebywa obecnie para bojowników . woda nie była zmieniana ale rybki nie wykazuja objawów chorobowych samiec buduje gniazdo samica chowa się po kątach umalowana w pionowe paski :)

Cieżko mi sklasyfikować to chorubsko . miałby ktoś jakiś pomysł ?

wyglada to mniej wiecej tak jak u tego bystrzyka na zdjeciu
http://www.radiokodowane.yoyo.pl/105.jpg

w okolicy płetwy grzbietowej widoczne jest jasniejsze odbarwoenie .

[ Dodano: 2007-05-09, 20:52 ]

chyba juz zdiagnozowałem :( ospa i pleśniawka do kupy wzięte choć dziwi mnie tempo zdychania 8-10 godzin , podejrzewam jeszce coś ale na razie szukam potwierdzenia, i boję się głosno o tym mówić .
zastosowane leczenie - wszystkie bardzo chore lub z zaawanowanymi objawami choroby rybki popłyneły do morza
w akwarium wymiana wody. MFC w stęzęniu 15 ml na 54 litry, + 5 ml Ichtiosanu
zobaczymy co z tego będzie

jak na razie po 4 godzinach choć wcześnie prorokować rybki się ożywiły

w akwarium tarliskowym bojowniki złożyły ikrę :) ale o tym w innym poście

Niestety pogromu ciąg dalszy zostały juz tylko 4 rybki
dorzuciłem

Akwaflywine w stężeniu 8ml / 54 l
Ichtiosan 5ml / 54 l
temp 30stopni

rybki padają jedna po drugiej u kilku danio (został jeden ) zauważylem brak tych białych nalotów na skorze za to oplesniałe wargi jakby mu pleśń ze srodka wyszła dusząc go rozszerzone skrzela i na maxa otwarty pyszczek

Jutro planuje dezynfekcje zbiornika i zakładam akwa od nowa :( nie mam wyjścia niestety

[ Dodano: 2007-05-20, 23:14 ]
a ja dalej walcze . z tamtego zbiornika została samica bojownika ta po tarle , skalarek , i jeden danio.
Zdezynfekowałem zbiornik , rosliny podłoze ( kilku godzinna kąpiel z nadmanganianie potasu dosc duże stężenie zreszta chyba załatwiłem tym 2 roślinki) załozyłem na nowo zbiornik odczekałem tydzień, zmieniłem sklep akwarystyczny , wprowadziłem rybki i znowu zaczyna sie to samo - zaczęlo sie wczoraj od molinezji piękna czarniutka wieczorem wczoraj zauważyłem na pyszczku biały nalocik . nie na ciele tylko na samych wargach , rano rybka juz była martwa.

Przez niedziele znowu zauwarzyłem ten sam objaw u samicy bojownika i u danio 2 sztuki .

Jesli to nie plesniawka to co to moze być , zadne dotychczasowe leczenie nie przyniosło rezultatu

Awatar użytkownika
Vinnitshekh
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2007-06-06, 14:07
Pojemność akwarium: 140
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w diagnozie

Post autor: Vinnitshekh » 2007-06-07, 17:31

Zastanow sie czy to nie np glonogrzybica. Tego diabelstwa nie pozbedziesz sie tak latwo, sama dezynfekcja zbiornika nic nie da.
Nalot na ciele w tym przypadku jest szarawy, inne objawy to kolyszace ruchy, wychudzenie ryb, wzdenty brzuch, nastroszone luski, przekrwione oczy, postrzepione pletwy...
Art is the expresion of a dream. And dreams, my friend, are what we are as heart...

Vinnitshekh - Slimak Chaosu

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Pomoc w diagnozie

Post autor: oleq_30 » 2007-06-07, 22:53

temat mozna zamknac .
u nowych rybek zaczelo sie to robić ale UWAGA pani z akwarystycznego ( dość sceptycznie do tego podszedłem ) poradziła mi baktopur z sery . co drugi dzień dawka 5ml na 60 litrów bez podmian wody , lek był podawany 3 razy i ustąpiło :) rybki hasają aż milo.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

ODPOWIEDZ