problem z wysokim NO3

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

ar2r
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 2011-01-02, 12:23
Pojemność akwarium: 200
Imię: Artur
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

problem z wysokim NO3

Post autor: ar2r » 2011-02-25, 18:21

Witam, problem z wysokim NO3 w malawi 200l. Test kropelkowy wskazuje ok. 80. Na liściach anubiasa pojawia się glon. Jak obniżyć ten poziom??? Podmiany robię co tydzień po 40 litrów, obsada jest około dwa tygodnie, wcześniej baniak chodził ponad miesiąc bez ryb. Rośliny są - kryptokoryna i anubiasy. Obsada saulosi 14 sztuk i dwa zbrojniki niebieskie. Filtr Elite 80, woda czyściutka (jeden koszyk zasypałem ceramiką zamiast dołączonego węgla aktywnego). Pomocy :(

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: problem z wysokim NO3

Post autor: maol » 2011-02-26, 18:49

Spokojnie, poczekaj kilkanaście dni. Takie NO3 to normalne w świeżym i od razu mocno zarybionym zbiorniku. Samo z czasem spadnie.

Jeżeli chcesz zbiornikowi pomóc, wrzuć do niego kilka garści rogatka. Szybki rozwój tej rośliny pochłonie nadmiar azotanów.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ar2r
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 2011-01-02, 12:23
Pojemność akwarium: 200
Imię: Artur
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: problem z wysokim NO3

Post autor: ar2r » 2011-03-28, 20:38

Niestety minął już ponad miesiąc a sytuacja w ogóle się nie poprawiła. Ryby ogólnie zachowują się normalnie, kilka razy widziałem jak któraś ocierała się o piasek, być może z powodu tego NO3. Poza tym trą się, a w dziurach piaskowca zauważyłem malutkie rybki. Od tygodnia wlewam dziennie 5ml Denitrolu, jednak nie zauważyłem jeszcze poprawy na testach (robię prawie codziennie), mam jeszcze trochę płynu AquaSafe, może powinienem tego dolewać? Dodatkowo 4 dni temu posadziłem szybko rosnącą moczarkę kanadyjską - kilkanaście roślin, narazie również nie zauważyłem poprawy. Tylna ściana już jakiś czas temu zrobiła się zielona od glonu - na przedniej też czasem coś wyskakuje ale na bieżąco to usuwam. Oświetlenie standardowe 2x30 i świeci ok. 11 godzin. Poziom NO2 - 0. W ostatnich dwóch podmianach przestałem dolewać nawóz.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: problem z wysokim NO3

Post autor: kbtor » 2011-03-28, 21:20

A jak wygląda poziom NO3 w wodzie z kranu?
Obrazek

ar2r
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 2011-01-02, 12:23
Pojemność akwarium: 200
Imię: Artur
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: problem z wysokim NO3

Post autor: ar2r » 2011-03-29, 11:17

sprawdzę to dzisiaj, ale w drugim akwarium po podmianie wody (tego samego dnia) NO3=5-10

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: problem z wysokim NO3

Post autor: maol » 2011-03-29, 14:12

no to wygląda na to, że wysokie NO3 jest wynikiem działalności ryb :) Moczarka na pewno pomoże zbić ten poziom, ale... trzeba sę zastanowić nad wielkością obsady, częstotliwością i wielkością podmian lub - i ja bym w tę stronę szedł - nad sumpem z uprawą hydroponiczną. Albo... denitryfikator.

Jeżeli NO3 jest wysokie pomimo niskiego poziomu w kranie i stabilnego, właściwie założonego zbiornika, przyczyną jest po prostu proces przemiany materii u ryb. Jest to szczególnie widoczne w praktycznie bezroślinnych zbiornikach typu Malawi. Rady na są dwie: ograniczenie obsady lub filtracja pozwalająca na obniżenie poziomu NO3.-
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ar2r
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 2011-01-02, 12:23
Pojemność akwarium: 200
Imię: Artur
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: problem z wysokim NO3

Post autor: ar2r » 2011-04-02, 12:30

No więc NO3 w kranie w przedziale 0-5. W akwarium nadal bez zmian, denitrol póki co nie pomógł. Budowa sumpa wymaga dużych zmian w akwarium (komin itd), dodatkowo w szafce mam bardzo mało miejsca (nie wejdzie tam akwarium o długości 40cm). Chyba że są jakieś patenty na zrobienie tego w zarybionym akwarium?
Chyba będę musiał zainteresować się denitryfikatorem, bo nie chcę zmniejszać obsady.

ODPOWIEDZ