BCAA - https://www.auditlog.pl - BCAA

Zachorowała Welonka - pomocy!

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

dominikasiwek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-05-09, 18:09
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Legnica

Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: dominikasiwek » 2007-05-09, 18:14

Witam,
ostatnio uratowalam rybkę ze sklepu przed spuszczeniem do kanalizacji. Sklep z drobiazgaim do domu, w ktorym sprzedawano akwarium. Jako ozdobe wsadzono tam rybke, Welonke. W momencie zakupu przez klienta akwarium, rybka miala skonczyc w toalecie.
Wiec wzielam ja do domu.

A teraz problem:

Rybka ma dziure w lewym skrzelu i na ogonku, az jej osci widac.
Nie umiem dopasowac tego do zadnej choroby.

Moze ktos wie co jest mojej Wandzi ?

z gory dziekuje,
Dominika Siwek

bejrutek

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: bejrutek » 2007-05-09, 19:58

do opisu pasuje dziurawica

Dziurawica
Choroba uleczalna. Choroba dotyka głownie paletki i inne duże pielęgnice.
Objawy: Ubytki w tkance rybki w okolicach głowy i boków. Często w kształcie dziur( stąd nazwa choroby).Miejsca chorobowo zmienione często maja biały kolor. Występuje najczęściej przy zarażeniu wiciowcami..
Przyczyny: Zła jakość wody, stres, uboga dieta pokarmowa , brak witamin i związany z tym atak wiciowców Hexamita symphysodoni.
Leczenie: Miejsca chorobowe zmienione przemywać roztworem rivanolu 100mg na 100ml.Dostosowac parametry wody dla danego gatunku, zredukować stres ryby do minimum.
Zapobieganie: Urozmaicona dieta bogata w witaminy, jak najmniejszy stres dla ryb, odpowiednie parametry wody dla danego gatunku.

troche słaby opis w jakich warunkach był trzymany ten welon(rodz. męski)
Ostatnio zmieniony 2007-05-09, 21:15 przez bejrutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PaVeloo
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: 2007-04-20, 17:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: PaVeloo » 2007-05-09, 20:21

Lepiej by się przydał opis w jakich warunkach trzymany jest teraz. Jezeli one nie są odpowienie dla tej ryby, to lepeij poszukać jej innego "domu".
60 L
11xNeon Innesa
9xZwinnik Jarzeniec
5x Brzanka Sumatrzańska
4xDanio Pręgowane

www.paveloo.e-akwarystyka.pl

[you], miłego przeglądania forum.

Jeżeli pomogłem, kliknij "pomógł".

dominikasiwek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-05-09, 18:09
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Legnica

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: dominikasiwek » 2007-05-09, 22:06

Ryba byla trzymana w akwarium ozdobym bez zadnych udogodnien np filtra.

Teraz jest w akwarium 15Litrow, plus filtr z pompa wodna, grzalka.
Woda zanim zostala wlana do akwarium zostala "odstana" w wiaderku okolo 12 godzin.
Rybke karmimy TetraRubinem, Tropicalem żółtym z wit. C oraz zywym pokarmem.

Rybke juz chora wzielismy z tego #$$%%$# sklepu :)

Jak moge zbadac te parametry wody?
Ewentualnie czy ktoś móglby mi udzielic rad w hodowaniu tego gatunku, poniewaz mialam tylko kiedys Bojownika, a o Welonach nie wiem praktycznie nic.

z gory dzieki,
Dominika Siwek
Ostatnio zmieniony 2007-05-09, 23:23 przez dominikasiwek, łącznie zmieniany 1 raz.

bejrutek

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: bejrutek » 2007-05-09, 22:24

no rzeczywiście warunki były gorzej niz fatalne !!...

Twoje akwa ma jeden minus i bardzo duże ograniczenie, 15L to nie dla złotych rybek... powiem krótko, jesli chcesz wyleczyc rybke i ją sobie trzymać to musi to byc minimum 5L wody na 1cm długośc rybki włącznie z ogonem, jesli to młody welon, to oczywisćie potrzebne jest akwa z zapasem litrów( dla mnie 100L dla jednej złotej rybki to nie przesada) no chyba że jest juz dorosły i mały...

złote rybki to rybki zimnolubne( ale potrafiace żyć nawet w 28stC w odpowiednim akwa), nie potrzebujesz grzałki, jedynie grozne jest zbyt gwałtowna zmiana temp wody np.3-4stC
-rybki te potrzebuja, czystej( bojownik lubi "stara" wode)i dobrze natlenionej wody,
-wydajnej filtracji, jest to żywiołowa rybka, żarłoczna o wysokiej przemianie materii,robi dużo kupy,
-własnie dlatego potrzebuje dużego akwa do poruszania sie lepszej filtracji
-w odróznieniu do bojownika złota rybka lubi ruchliwą wode
-najlepiej czuje sie w stadzie, rybka spokojna towarzyska, pamietliwa(rozpoznaje własciciela, dobrze kojarzy)

bojka i welona łączy tylko podobny weloniasty ogon, tak poza tym to rybki troche z innych bajek

rybka akceptuje szeroki zakres parametrów wody, jest wytrzymała rybką biorąc pod uwage wszystkie wymogi

w tym 15L na full natlenianie i filtracja, temp 22-24stC, dieta jak to z rybkami, nie wolno przesadzić, złote rybki sa wredne, bo się zachowuja zawsze jakby cały rok nie jadły:), jesli to młody osobnik to lekka przewaga zwierzęcego pokarmu, jeśli dorosły to serwuj bardziej jarskie np. ugotuj groszek zielony( nie z puszki), zapodaj papryke, sałate, ogólnie złote rybki nie sa wybrdne, wypada tez zrobic w ciagu tygodnia 2 dni godówki dla ich dobra( złote rybki spokojnie wytrzymują 2tygodnie bez żarcia bez uszczerbku dla ich zdrowia)
zacznij delikatne leczenie, akwa umieść w spokojnym miejscu i szykuj się do kupna odpowiedniego akwa, albo poprostu komuś oddaj kto ma warunki (sklep zoologiczny, zapodaj jakies ogłoszenie w necie)
Ostatnio zmieniony 2007-05-09, 22:49 przez bejrutek, łącznie zmieniany 1 raz.

dominikasiwek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-05-09, 18:09
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Legnica

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: dominikasiwek » 2007-05-09, 22:48

Nasza Ryba ma okolo 5cm to jest malutka rybenka, no moze z ogonem bedzie 7 :]
W dodatku jest zywa i chetnie je:P w dodatku duuzo je:D

Nie wiemy co jej jest. Jak juz mowilam, jak zabralam ja z tego meblowego to juz byla chora.

I nie mamy pojecia jak ja wyleczyc.
Czytalam o srodkach takich jak: błękit metylenowy i FMC. Nie wiem czego użyć i czy w ogole uzywac.

Ponadto pojawily sie biale punkciki na pletwie grzbietowej (krawedz) i na pletwie ogonowej.
Wokol ran na ogonie i na skrzeli jest biala otoczka.

Co to moze byc?
Dziurawica czy pleśniawka?
A te punkciki to moze byc ospa?

pozdrawiam,
Dominika Siwek

bejrutek

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: bejrutek » 2007-05-09, 23:00

w takich warunkach w jakim ta rybka przebywała, to napewno plesniwaka:) nawet w połaczeniu z innymi chorobami w.w. ... wiesz co utrzymaj troche wieksza temp 25-26, filtr na full i natlenianie, możesz zacząć robic w tym czasie mała kapiel w MFC lub FMC... rybka z pewnoscia jest najedzona, to tydzien bez jedzonka spokojnie wytrzyma... jedyne co mnie martwi to troche zle przygotowane akwa, 12h odstanej wody ok, ale dojrzewanie akwa?, powinno trwać 2 tygodnie, po wpuszczeniu szczepów bakterii, może byc troche krócej... tak czy siak działaj ztym leczeniem i z tym akwa i dawaj znac:) pozdro

dominikasiwek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-05-09, 18:09
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Legnica

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: dominikasiwek » 2007-05-09, 23:03

bejrutek pisze:ale dojrzewanie akwa?, powinno trwać 2 tygodnie, po wpuszczeniu szczepów bakterii, może byc troche krócej...
Przeciez musialam cos zrobic, nie mogla przeciez zyc w sloiku !:)
Nie planowalam jej zakupu, wiec to taka akcja ratownicza:)

Czy kapiel w nadmanganianie potasu moze pomoc?
jesli tak to jak to wszystko przygotowac, a jesli nie to co zrobic poki nie mam FMC?

Jak jej urzadzic akwarium, zeby mogla wyzdrowiec i troszke tam pomieszkac?

pozdrawiam,
Dominika Siwek

bejrutek

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: bejrutek » 2007-05-09, 23:16

kapiel długotrwała- FMC, MFC ( jakie jeszcze moga byc kombinacje literowe?:) zielen malachitowa, błękit metylowy 7-10dni, potem filtracja węglem aktywnym przez 24h

do pedzelkowania, przymoczki- nadmanganian potasu 100mg/100ml 30-60sek dobre na te rany

kapiel krótkotrwała- rywanol 100mg/100ml 5min-45min na terany, na plesniawke skombinuj jakiś duży słoik z szerokim otworem (albo np odetnij część 5litrowej butelki na wodę mineralną), wypełnij go świeżą, odstaną wodą , pamietaj ta sama temp co w akwa i tak z 20 min kapiel, co 12 godzin przez te 7-10 dni...
Ostatnio zmieniony 2007-05-09, 23:52 przez bejrutek, łącznie zmieniany 2 razy.

dominikasiwek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-05-09, 18:09
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Legnica

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: dominikasiwek » 2007-05-09, 23:27

Czy mozesz mi dokladniej opisac procedurę kapieli dlugotrwales?

Wszystko inne zrozumialam:)

pozdrawiam,
Dominika Siwek

bejrutek

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: bejrutek » 2007-05-09, 23:32

pędzelkowanie oczywscie nie robisz nad głownym akwa, łapiesz rybke w siatke i smarujesz jej odpowiednie miejsca , preparat tez w jakims innym "sloiku" trzymasz..

[ Dodano: 2007-05-09, 23:39 ]
długotrwała odbywa sie w głównym akwa... potem istotne jest po skonczeniu leczenia oczyszczenie akwa z chemi...czyli podmiana 1/4 wody, do tego do filtra wsadzasz na 24godziny wegiel aktywny, żeby zneutralizował chemie, wyrzucasz go potem, dajesz nowy wkład (kulki bio wypalana glinka,tam gdzie jest miejsce na filtracje biologiczna w Twoim filtrze) i po zawodach... jedna rzecz kapiel krótkotrwała to dodatek/wspomaganie do długotrwałej jesli długotrwała nie przynosi efektow- nie jest to żelazna reguła,

[ Dodano: 2007-05-09, 23:42 ]
pedzelkowanie- smarujesz wszystkie potrzebne miejsca i czekasz 30-60sek, chodzi o to żeby sie troche wchłonęło...pozdro
Ostatnio zmieniony 2007-05-09, 23:53 przez bejrutek, łącznie zmieniany 1 raz.

dominikasiwek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-05-09, 18:09
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Legnica

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: dominikasiwek » 2007-05-09, 23:44

Dziekuje bardzo za pomoc :)

Juz jutro przystapie do leczenia mojej Wandeczki :) w sensie rybki:P

Pozdrawiam i zycze spokojnej nocy,
Dominika Siwek

bejrutek

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: bejrutek » 2007-05-09, 23:45

mysle ze z tym węglem aktywnym to nie tylko po kapieli długotrwałej... powiedz mi jeszcze jak masz filtr, jak zbudowany mechaniczno-biologiczny?

[ Dodano: 2007-05-09, 23:51 ]
pedzelkowanie powtarza się codziennie- dobranoc:)

dominikasiwek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-05-09, 18:09
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Legnica

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: dominikasiwek » 2007-05-09, 23:54

To jest Filtr wewnętrzy firmy aquaszut mini, dla akwariow od 1 do 40 l. nie ma wkladu, tylko gabka BIO-pianka (filtr jeszcze od bojownika).

I zamierzamy naszej Wandzi ulepszyc zywot i cos jej nowego, lepszego dokupic:)

pozdrawiam,
Dominika Siwek

bejrutek

Re: Zachorowała Welonka - pomocy!

Post autor: bejrutek » 2007-05-10, 00:42

postaraj sie jak najszybciej w miare swoich mozliwości zakupić sprzet...

licze na rozsądek w czasie leczenia... pozdro

ODPOWIEDZ