https://centrum-ortodontyczne.pl/

Gupiki się kołyszą i....

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Gupiki się kołyszą i....

Post autor: Tamcia » 2011-03-24, 19:10

Nigdy nie byłam znawcą w dziedzinie leczenia ryb,więc tym razem zgłoszę sie o pomoc na forum.Mam w akwarium(100litrów) około 10gupików,4molinezje i krewetki.Wadą jest na pewno niezbyt stabilna temperatura wachająca się w granicach 22-27stopni(problem z grzałką :kwasny: ).Teraz opis problemu....Akwarium funkcjonuje prawie 4miesiące,przez półtora miesiąca wszystko było ok,aż do czasu kiedy przywiozłam molinezje od "teściowej".U niej nic złego się nie dzieje,natomiast u mnie co około 2tygodnie pada gupik :( Objawy to kołysanie się,tylna pletwa lekko zaczyna tracić kolor,końcówka robi się przeźroczysta,postrzępiona.Ryba często zwija tę płetwę.Odchody mają czerwone(nie pamiętam jaki kolor był prawidłowy)apetyt dopisuje.Są dni,że zachowują się normalnie,a nagle potem znów im się pogarsza.Dwa dni temu wymieniłam filtr na kaskadę(gąbka ze starego filtra powędrowała do nowego) i od wczoraj po południu większość jest ospała,stoi w miejscu,końcówki ogona bledną i te końcówki robią się jakby białawe. :zalamany: Mam typ na jedną chorobę,ale nie wymieniam nazwy,bo nie chcę nikogo nakierowywać.

Awatar użytkownika
aqwa
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-20, 14:17
Pojemność akwarium: 112
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: aqwa » 2011-03-25, 14:48

Skoro grzałka raz gotuje ryby raz zamraża to może to być przeziębienie pęcherza pławnego. Lub ospa rybia tu i tu ryby się chwieją oraz płetwa ogonowa traci kolor.
Stosuj CHEMIĘ ŚMIAŁO !! Przecież to naturalne środowisko ryb!Obrazek

Bydgoski Akwarysta <=kliknij

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: Tamcia » 2011-03-26, 10:12

Od kiedy to 27stopni to gotowanie ryby??Żeby była to ospa rybi,to musiałyby mieć kropki,a objawy przeziębienia pęcherza pławnego(szukałam w wyszukiwarce)są inne.Ryby nie pływają głową w dół i poza tymi momentami "stania z kołysaniem się" pływają normalnie.

Awatar użytkownika
aqwa
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-20, 14:17
Pojemność akwarium: 112
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: aqwa » 2011-03-26, 16:28

Jesteś pewna że zawsze są kropki przy ospie? z tego co wiem ospa atakuje najpierw organy wewnętrzne gdzie się żywi nosicielem a na sam koniec przedostaje się na zewnętrzne warstwy ryb by się z niej wydostać i rozmnożyć. I na nowo zaczyna się poszukiwanie żywiciela. Co do 27*C nie powiesz mi że jak zziębnięta wchodzisz do ogrzanego pomieszczenia to twarz i ręce nie pieką i nie robi Ci się gorąco. A jak masz zmienną temperaturę aż o 7*C w ciągu doby to nie jest drastyczna zmiana? I na obronę dlaczego akurat do 27* się przyczepiłaś że gotują a nie do 20* że zamraża?! to co pisałem o zamrażaniu i gotowaniu to taka przenośnia była. Jak wiesz choroba rozwija się szybciej w niskich temperaturach a w wyższych spowalnia tępo rozwoju w 27* "hibernuje" larwy są w wodzie ale nie wykluwają się czyli cykl stoi. przy 34* ginie. Niestety przy 30 ginie większość pożytecznych bakterii. Przez temperaturę i brak tlenu potrzebnego bakterią tlenowym.
Stosuj CHEMIĘ ŚMIAŁO !! Przecież to naturalne środowisko ryb!Obrazek

Bydgoski Akwarysta <=kliknij

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: Tamcia » 2011-03-26, 18:29

aqwa pisze:ospa atakuje najpierw organy wewnętrzne gdzie się żywi nosicielem a na sam koniec przedostaje się na zewnętrzne warstwy ryb by się z niej wydostać i rozmnożyć
U mnie ryby nawet w momencie kiedy padły nie miały żadnych kropek.
aqwa pisze:Co do 27*C nie powiesz mi że jak zziębnięta wchodzisz do ogrzanego pomieszczenia to twarz i ręce nie pieką i nie robi Ci się gorąco.
Ja nie serwuję rybom skoku temperatury o 7stopni w ciagu 10sekund(bo mniej więcej tyle trwa wejście do domu).Nie napisałam też,że ryby codziennie mają takie różnice.Ostatnio parę razy się zdarzyło,ponieważ walczę z regulacją termostatu w grzałce.Nie wiem jednak czy to jest bezpośrednią przyczyną takiego a nie innego stanu ryb.Napisałam o tym,by jak najklarowniej przedstawić sytuację w moim zbiorniku.
aqwa pisze: I na obronę dlaczego akurat do 27* się przyczepiłaś że gotują a nie do 20* że zamraża?
Wiele gatunków ryb preferuje właśnie taką temperaturę wody(27stopni),do 20stopni się nie "przyczepiłam",ponieważ zdaję sobie sprawę,że taka woda jest za zimna dla ryb ;)

Awatar użytkownika
aqwa
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-20, 14:17
Pojemność akwarium: 112
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: aqwa » 2011-03-26, 19:29

Sęk w tym że rozmowa zmienia tok. Zadałaś pytanie ja podsunąłem możliwe choroby. A sprzeczać o bzdety mi się nie chce. Pozdrawiam.
Stosuj CHEMIĘ ŚMIAŁO !! Przecież to naturalne środowisko ryb!Obrazek

Bydgoski Akwarysta <=kliknij

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: Tamcia » 2011-03-26, 19:38

Akurat te dwie choroby wykluczam z przyczyn,które wymieniłam prędzej.Dziękuję jednak za zainteresowanie,ponieważ każda rada może być przydatna :) Jestem otwarta na wszelkie propozycje,każdy pomysł analizuję,by polepszyć byt moich podopiecznych...

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: Kaef » 2011-03-26, 19:40

Jeśli żyworódki się kołyszą, mają poskładane płetwy, chudną mogą mieć szary śluz, oznacza to zatrucie produktami przemiany materii.

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: Tamcia » 2011-03-26, 19:46

zatrucie produktami przemiany materii
Czyli podmiana wody powinna pomóc??Ze względu na dość niewielką obsadę podmieniam wodę co dwa tygodnie...

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gupiki się kołyszą i....

Post autor: Kaef » 2011-03-26, 19:56

Spora podmiana wody co drugi dzień, odmulenie dna, temperaturę też można by było podnieść do 27-28*C. Takie zabiegi powinny pomóc.

ODPOWIEDZ