[54l] parametry i poczatki glonów

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

kamil0s
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2011-03-21, 17:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kamil
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

[54l] parametry i poczatki glonów

Post autor: kamil0s » 2011-04-02, 00:12

zauważyłem malutkie ilości może kilka krótkich niteczek ale więcej jest osadu na kamieniach i roślinach to chyba okrzemki

akwarium 60/30/30 profil
światło 15W - dołożę jeszcze tylko ile? czy moduł oświetleniowy aquaela 11W wystarczy?
filtr aquael fan1 plus czasami wkładam drugi

Parametry- tylko takie zmierzyłem dzięki znajomej z wodociągów

pH- 7,1
mętność- 4,10 NTU
azotany- 18,86mg/l

moczarka mi marnieje tak jak kabomba listki robią się przezroczyste, żółkną i łamią się.
czy ktoś może mi powiedzieć coś an temat moich parametrów wody?

dajmos13
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-23, 20:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Damian
Lokalizacja: Warszawa

Re: [54l] parametry i poczatki glonów

Post autor: dajmos13 » 2011-06-01, 14:40

15 W to zdecydowanie za mało na akwarium w którym masz dużo roślinek
średnio liczy się 1 W na litr wody, ale to oczywiście dla profesionalistów ja mam w takim samym jeden dodatkowy modół 15 W

Ale... piętnaście pietnastu nie równe liczy się długość światła widmo i kelwiny jeżeli kupiłeś cały zestaw to wiadomo że wsadzili ci najsłabsze dziadostwo

mozna się skupić albo na jakości świetlówki albo na ilości Watów myślę ze jak dołozysz 24W to ci spokojnie starczy. Za mało światła sprawia że w akwarium rosna tzw badyle, roślinka ciągnie do góry ale łapie obietości.

Co do wody to kup sobie testy( najlepiej kropelkowe )
myślę że to może być przyczyna twardej wody (GH i KH)
jeśli rybki ci marnieja warto zastosować szyszki czarnej olchy, odkaża i zmniejsza twardość
PH jest ok

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: [54l] parametry i poczatki glonów

Post autor: maol » 2011-06-01, 15:37

Dajmos, nie wprowadzaj szczególnie początkujących akwarystów w błąd.

Tak dokładnie to:
- 15W to za mało na to akwarium, dołóz jeszcze jedną taką świetlówkę. Jak? Na forum jest mnóstwo artykułów na ten temat.
- średnio liczy się ok. 0,5 W/l - to wystarczające w warunkach amatorskich przybliżenie.
- 1W/l to w warunkach akwarium słodkowodnego zaproszenie do glonowej katastrofy. Co innego w akwariach morskich - tam się zaczyna od takiej wartości.
- 15W to... 15W. Zawsze i wszędzie.
- Długość światła - a co to takiego? Chyba że chodzi Ci o długość fali świetlnej, a wtedy właśnie ta wartość..."widmo", i "kelwiny" to... dla akwarystów zwykle to samo. Gdyż chodzi o określenie po prostu dominującej barwy światła generowanego przez świetlówkę. Tyle że można to wyrazić w różny sposób i w różnych jednostkach.
- obawiam się, że do akwarium 54l świetlówka 24W ...nie wejdzie. Jest na to po prostu za długa.
- samo poprawienie "jakości" światła nic nie zmieni. Jeżeli jest go za mało, to nawet najlepsza na świecie lampa nic nie da.
- za mało światła sprawia, że rośliny nie rosną. Te "badyle" to zwykle obumarłe pozostałości roślin.

No to co z tym zrobić? po pierwsze, jak już pisałem, dołożyć świetlówkę. Po drugie, skonstruować tzw. bimbrownię i dać roślinom jedzenie - czyli CO2. Po trzecie, i to dopiero jak zrobisz dwa pierwsze, zacząć dawkować nawozy. Ta święta trójca akwarysty rośliniarza pomoże.

To teraz trochę o parametrach. pH 7,1 oznacza że masz delikatnie zasadową i a co za tym idzie, pewnie twardą wodę. Ponieważ masz kamienie i piasek, stawiam że to tylko one wpływają na takie wartości pH i woda w kranie jest bliższa pH 6,5 oraz bardziej miękka. Jeżeli pH będzie z czasem rosło, będziesz również tego pewien. Nie przejmuj się, dla ryb które posiadasz nie ma to znaczenia i nie próbuj przy tym nic kręcić. Mętność - to parametr technologiczny, dla nas nieistotny. Jeżeli woda jest zbyt mętna zobaczysz to gołym okiem, jeżeli jest czysta... to tez zobaczysz :). A azotany rzędu 18 to najlepszy dla akwarystów poziom - nie za dużo dla ryb i nie za mało dla roślin.

P.S. ten osad na kamieniach i roślinach to rzeczywiście mogą być okrzemki. Zwiększenie ilości światła spowoduje ich zniknięcie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ