Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Vortighern
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2007-05-10, 17:22
Pojemność akwarium: 200
Lokalizacja: Chełm

Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Vortighern » 2007-05-14, 12:52

Czy to możliwe, że rybki tak różne żyją ze sobą w zgodzie ? Mamy akwa 200l po przejściach:choroby itp. dodatkowo znajomy chciał dać rybki z likwidowanego akwa pieskom więc wzięliśmy wyszła mi z tego dziwna obsada! ryby czują się dobrze i nic im nie dolega! przeczy to troche wszystkim książkom ale tak jest i już! to chyba prawda, że każdy zbiornik to inna bajka!
A oto nasza banda:
- 4 skalary
- 1 trzciniak
- 2 bocje wspaniałe
- 5 gurami
- 2 prętniki karłowate z nazwy ale 7cm już maja i rosną!
- 2 mieczyki (1x1)
- 7 molinezji 3x4 (4 black moly, 3 szerokopłetwe)
- 2 sumiki szkliste
- 5 zbrojników w tym jeden złoty
- 5 kirysków (2 spiżowe i 3 złote)
- 8 danio pręgowany
- 4 platki
- 8 gupików
- 4 kardynałki
Z niecierpliwością czekam na wasze opinie! jesteśmy przywiązani do tych rybek i nie zamierzamy żadnej oddać bez wyraźnego powodu! czy ktoś ma doświadczenia i takimi niestandardowymi obsadami?

Vanilka666
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 2007-03-10, 16:38
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Vanilka666 » 2007-05-14, 15:37

Powiem Ci, że meczysz te ryby, choć słowo męczysz to za mało!!!
Możesz sobie zostawić 4 skalary i 2 kiryski spiżowe

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Akwarybka » 2007-05-14, 20:42

Vanilka666 pisze:Powiem Ci, że meczysz te ryby, choć słowo męczysz to za mało!!!
Skoro czują się dobrze to znaczy, że się nie męczą. Różne są wybryki natury, nie oceniajmy ich tak pochopnie. Gdyby były niezadowolone, byłoby to widać!

Vortighern
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2007-05-10, 17:22
Pojemność akwarium: 200
Lokalizacja: Chełm

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Vortighern » 2007-05-15, 09:23

Vanilka666 pisze:Powiem Ci, że meczysz te ryby, choć słowo męczysz to za mało!!!
Możesz sobie zostawić 4 skalary i 2 kiryski spiżowe
A na czym opierasz tą tezę?? jest mnóstwo mądrych książek, w których zaleca sie podzielenie/ pomnożenie/dodanie/wyciągnięcie pierwiastka itp. z łącznej długości/objętości/sumy liter "a" w nazwach ryb przez powierzchnie lustra wody/pojemność itp.! :-)
Według "Słodkowodne Akwarium ozdobne" K.Teisseyre moge sobie jeszcze 15 cm rybek dokupić! Ja się was pytam czy komuś taki ekosystem działał? Za odpowiedzi w stylu: Ten kijek
jest głupi bo jest! dziękuje serdecznie! Vanilka jak masz jakiś przykład to podaj!
P.S. 4 skalary i 2 kiryski w 200 litrach!!!!! Gdzie ja bym tych ryb szukał! To już lepiej puste akwa postawić!

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: kasia2005 » 2007-05-15, 10:21

w jaki sposób to policzyłaś ?? jak duże są obecnie skalary ? wiesz do jakich rozmiarów one dorastają ? w 200 litrach to ciężko nie zauważyć tak dużej ryby a co dopiero czterech :-/
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Vortighern
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2007-05-10, 17:22
Pojemność akwarium: 200
Lokalizacja: Chełm

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Vortighern » 2007-05-15, 10:56

Skalary maja po 10 cm i są tak stare, że już pewnie większe nie będą! Z tym liczeniem to była ironia!!!! Chociaż jest taki wzór jak znajdę to napisze! :-) Chodzi o to, że ciągle na forum ktoś pisze: Zamęczasz rybki! oddaj je! itp. Ale na jakiej podstawie moje czują się dobrze już kilka miesięcy nie ma chorób i zgonów pływają rozmnażają się i czują sie ok! Dostaliśmy wcześniej 4 bocje po 15 cm każda te się źle czuły oczywiście więc oddaliśmy! Jak tylko zobaczę, że jest cos nie tak to zadziałam chętnych nie brakuje! mam takiego znajomego (fachowca), który mówi masz przerybienie oddaj mi te gurami mozajkowe! :-)
P.s. Vortighern to imię męskie :mrgreen:
ha mam wzór: 1 cm ryby na litr wody :-P kto to wymyśla? mam 178 cm bieżących rybek! :-D

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: kasia2005 » 2007-05-15, 11:21

Vortighern pisze:ha mam wzór: 1 cm ryby na litr wody :-P kto to wymyśla? mam 178 cm bieżących rybek! :-D

to standardowy przelicznik :-) bierzesz pod uwagę pojemność zbiornika netto czyli ile faktycznie wody jest wlane (odejmując od pojemności korzenie kamienie żwirek itp)
no właśnie bieżących a mogą jeszcze urosnąć
wyliczając powinno brać się pod uwagę wielkość dorosłej ryby i jej maksymalne wymiary czyli na skalara 40 cm :!:
za zmianę płci przepraszam ale taki już urok internetu a znaczek jakoś przeoczyłam :-D
a co do Twojego pytania o niestandardowe obsady : bywa że ryby które w naturze się zjadają bądz walczą ze sobą w warunkach akwariowych żyją obok siebie bez żadnych przykrych niespodzianek mają zapewniony pokarm i są trzymane razem "od małego" więc się przyzwyczajają do siebie i nie ma problemów
u Ciebie zbiornik jest ewidentnie przerybiony jeszcze nie masz kłopotów ale wkrótce możesz je mieć
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Vortighern
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2007-05-10, 17:22
Pojemność akwarium: 200
Lokalizacja: Chełm

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Vortighern » 2007-05-15, 12:00

Jest taki od 3 miesięcy! Jak zaczną się te kłopoty? co to będzie? choroby, dziwne zachowanie!
Siedzę i czytam mądre książki i z nich wynika, że taka hodowla jest praktykowana ryby są w trzech poziomach mają wystarczająco miejsca nie przeszkadzają sobie! Są to warunki odmienne od naturalnych i aklimatyzacja trwa 2 m-ce potem rybcie się przyzwyczajają i zmieniają swoje zwyczaje i rosną tylko do takiej wielkości jak im zbiornik pozwala- czy to jest to męczenie o którym wszyscy piszą?
Na przykład bbocje wspaniała o długości 25 cm widziałem ale w akwa 480l w 200l u znajomego przez 4 lata urosły do 12 cm i są piękne i zdrowe! można powiedzieć, że skarłowaciały ale jakoś nie widać żeby były męczone! Darwin taki głupi jednak nie był!

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: kasia2005 » 2007-05-15, 13:04

może będzie jak piszesz ja nie trzymałabym takich ryb w takich ilościach razem też mam po 1 szt cierniooczka i prystelki przygarnięte bo ktoś chciał spuścić w klozecie ale staram się znaleźć dla nich inny dom żeby zapewnić im jak najlepsze warunki bo to o to właśnie chodzi w akwarystyce
powiedz mi jeszcze czy mierzysz parametry wody i o filtracji
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Vortighern
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2007-05-10, 17:22
Pojemność akwarium: 200
Lokalizacja: Chełm

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Vortighern » 2007-05-15, 14:20

Z filtracją jest tak, że mam aquael turbo 650 i aquaszut troche mniejszy! nie mam parametrów w tej chwili! testy z przedwczoraj mieściły mi sie w przedziale wspólnym dla wszystkich gatunków jest tak zazwyczaj jak coś nie pasi (ph twardosć azotany) to wiem co robić! mam też 80l z takimi samymi parametrami stoi bez obsady na wypadek jakby mi się coś złego działo!

Vanilka666
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 2007-03-10, 16:38
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Vanilka666 » 2007-05-15, 15:12

Trochę mnie poniosło :oops:
Ale uczymuję teze, ze akwarium jest przerybione. Skalary potrzebują dużej przestrzeni do pływania i wysokiego akwarium oraz dorastają do dużych rozmiarów. Twoje skalary mają 10cm więc nie są takie duże. Jak powiedziała kasia2005 do obliczeń trzeba brać pod uwagę rozmiar dorosłej ryby.
Na zbrojniki przyjmuje się ok.80 - 100l bo to duże ryby ( np. zbrojnik lamparci dorasta do 50 - 60cm.
W Twoim pierwszym poście nie podałeś dokładych nazw ryb, proszę o uzupełnienie.

Marqo
Zainteresowany
Posty: 29
Rejestracja: 2007-05-14, 22:56
Pojemność akwarium: 200
Lokalizacja: z daleka

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: Marqo » 2007-05-15, 20:28

skalary 10 cm? :shock: jak byś zobaczył mojego jednego weloniastego to byś szybko zmienił zdanie chyba że miałyby podcinane płetwy :lol:
I like paletki & gupiki :-D :-D :-D

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Nietypowa obsada, czy to możliwe?

Post autor: oleq_30 » 2007-05-23, 00:29

10cm na wysokosc czy na dlugosc ?

ODPOWIEDZ