Snorkeling sport

AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Moderator: ModTeam

DeadFish
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-01, 20:01
Pojemność akwarium: 20
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Małopolska

AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: DeadFish » 2011-07-01, 20:35

Witajcie,

Niedawno kolega sprzedał mi akwarium 38x23x28x (cm) o objętości ok 20,9l i chciałbym rybki sobie hodować. Kupiłem osprzęt wydałem ok 140zł (pokrywa, rybki, rosliny, żwirek, filtr [coś szfankuje], Tło). Rybek mam 8. 1x UKLEJA 2x PŁOTKI (czy PŁATKI) 2x MIECZYKI (duże) 2x NEONKI 2x GUPIKI. Wszystko udekorowałem itp itd ale po paru dniach zdechła samica Gupik, a wszystkie ryby pływały na powierzchni, jakby szukały tlenu, - ( nigdy wczesniej tak się nie działo) Za pare dni kupuje nowe akwa, bo pokrywa ktorą kupiłem okazała sie za duża (kolega mi sprzdeał akwa od żółwia i ma nietypowe wymiary) więc wszystko tzreba będzie od nowa zrobić i chciałbym już fahowo to zrobić zeby ryby nie zdychały bo zdechło mi już 1 gupik i z 6 UKLEJ (wtedy miałęm czyste akwa tyle że wode w nim miałem i jedzonko jakieś chińskie). Chciałybm się dowiedzieć krok po kroku co mam robić żeby ryby dobrze zyły i się rozmnażały. Roślinki mam tylko sztuczne, bo żeby były żywe to na dnie musi byc z 8 cm żwirku żeby to rosło. Na wierzchu mam trawke z glonów i tam podobno rybki mają chować swoje dzieci jak urodzi zeby inne ryby ich nie pożarły. Światło mi się świeciło cały czas parę dób i woda była dośc ciepła, moze przez to gupik w ciązy (chyba) zdechł. teraz już ochładzam akwa bo wode mają za ciepłą. Ja o rybach nie wiem nic a nie chce ich męczyć, torturować. Mam także 1x GLONOJAD malutki, ale swoją robote odwala bo łazi po szybach i glony wylizuje. Jedzonko mam firmowe Bio-Vit dla wszystkich rybek akwariowych, ale jak im wrzucam to one biorą je bo duzi i zaraz wyplują także nie wiem czy wogole coś jedzą, reszta pokarmu ląduje w filtrze i na dnie. Na dnie jest lekka warstwa z pokarmu i kupek xD Jak chcecie to zrobię fote i Wam pokaże. PLIS pomóżcie jak mam hodowac te ryby bo mi wnet wszystkie zdechną. Jak kupię drugie akwa to będe miał 2 akwa czyli w sumie 40l wody. Może 45l. Jak chcecie szczegóły to podam chętnie. Pomóżcie mi z tym bo w przeciwnym razie będziecie mieli 8 ryb na sumieniu xD
Ostatnio zmieniony 2011-07-01, 22:35 przez DeadFish, łącznie zmieniany 1 raz.
F#I#S#H

Awatar użytkownika
SooB3k
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2011-03-25, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krystian
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: SooB3k » 2011-07-01, 22:08

...epic fail...

w 20L nie mozna trzymac ryb, w 25L min. i to bojownika...

A ty masz 8 duzych ryb i w tym glonojad O.o ?

140 PLN wydales w bloto. Zdechly poniewaz nie masz stabilnych parametrow wody pewnie woda nawet nie dojrzewala... .

Mozesz wrzucic zdjecia tej istnej masakry ?

Jesli chcesz zacza w akwarystyce proponuje poczytac albo w internecie albo w bibliotece lub z niej cos wypozyczyc. Tutaj na forum mamy pelno artykulow, poczytaj sobie.

I kup min. 63L jesli chcesz dobrze i madrze zacza z akwarystyka. Spokojnie poczatki sa trudne kazdy z nas popelnia bledy i uczy sie z czasem oraz na bledach swoich i innych.

DeadFish
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-01, 20:01
Pojemność akwarium: 20
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Małopolska

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: DeadFish » 2011-07-01, 22:15

Nie mam 8 dużych ryb. Duże ryby to tylko 2x Mieczyki, reszta malutkie. Fotkę zrobie jak telefon mi przyjdzie z naprawy xD Kurcze To co ja mam zrobić? Jake ryby moga życ w akwa 25l ? i jaka ilośc?

[ Dodano: 2011-07-01, 22:17 ]
...a glonojada mam jednego ale malutki jest... Mój wujek ma akwa 25l i w nim ma 2 Glonojady i do dużo większe od moich, tak że jak on wyjdzie na szybę to pół wysokosci akwa zasłania i mu żyją.
F#I#S#H

Awatar użytkownika
SooB3k
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2011-03-25, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krystian
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: SooB3k » 2011-07-01, 22:21

DeadFish pisze:Nie mam 8 dużych ryb. Duże ryby to tylko 2x Mieczyki, reszta malutkie. Fotkę zrobie jak telefon mi przyjdzie z naprawy xD Kurcze To co ja mam zrobić? Jake ryby moga życ w akwa 25l ? i jaka ilośc?

[ Dodano: 2011-07-01, 22:17 ]
...a glonojada mam jednego ale malutki jest... Mój wujek ma akwa 25l i w nim ma 2 Glonojady i do dużo większe od moich, tak że jak on wyjdzie na szybę to pół wysokosci akwa zasłania i mu żyją.
Zyc beda ale nie osiagna pelnych swoich rozmiarow i beda chorowac !

Twoj wujek to... : )

w 25L mozna trzymac bojownika lub same krewetki !...

DeadFish
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-01, 20:01
Pojemność akwarium: 20
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Małopolska

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: DeadFish » 2011-07-01, 22:25

SooB3k pisze:w 25L mozna trzymac bojownika lub same krewetki !...
..No a gupiki, neony, kyriski? Nic takiego tylko same krewetki? A po co mi w akwa raki wodne?

[ Dodano: 2011-07-01, 22:29 ]
Bojowniki można trzymac? Jak Bojownik Wspaniały ma 6 cm długości a gupik z 2cm o_O
F#I#S#H

Awatar użytkownika
SooB3k
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2011-03-25, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krystian
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: SooB3k » 2011-07-01, 22:38

DeadFish pisze:
SooB3k pisze:w 25L mozna trzymac bojownika lub same krewetki !...
..No a gupiki, neony, kyriski? Nic takiego tylko same krewetki? A po co mi w akwa raki wodne?

[ Dodano: 2011-07-01, 22:29 ]
Bojowniki można trzymac? Jak Bojownik Wspaniały ma 6 cm długości a gupik z 2cm o_O
Ja nie mam sil do Ciebie... niech ktos inny Ci wytlumaczy.

Wpisz sobie kurde w google ! Poczytaj i sie dowiedz ! Gupik to ruchliwa ryba !

Bojownik sie "turla" po tej wodzie jak polskie pociagi ! I Gupik nie ma 2 cm !

A krewetki to nie raki wodne ! To krewetki !

DeadFish
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-01, 20:01
Pojemność akwarium: 20
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Małopolska

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: DeadFish » 2011-07-01, 22:41

ZMIENIŁEM TEMAT WĄTKU.


Teraz chcę się dowiedzieć jakie i ile ryb mogę trzymać w akwa 25l ? Najbardziej chodzi mi o rozmnażanie tego gatunku ryb, gdyż mam drugie akwa i mógłbym w nim młode rybki hodować a potem koledze sprzedawać albo coś innego wykombinuje. Narazie w akwa 20l mam (parka - samiec i samica) parke neonów, płatków, i parke mieczyków i gupika gdyż samica zdechła pare godzin temu. Nie ma problemu żebym niepotrzebne ryby koledze dał/sprzedał, gdyz w moim akwa chce miec ryby zgodne ze sobą i radosne. Można mieć w akwa 25l (za pare dni mi przywiozą) samca i samice gupika, neona, i jakieś jescze malutkiej rybki, ale takiej która dość często się rozmnaża. Mam oczywiście malutkiego Glonojada żeby utrzymywał czystosc akwa ale jeden glonik mało zdziała (tzreba by kupic z 3 glonojady, żeby akwa dośc ładnie czyściły)
F#I#S#H

Awatar użytkownika
SooB3k
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2011-03-25, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krystian
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: SooB3k » 2011-07-01, 22:47

DeadFish pisze:ZMIENIŁEM TEMAT WĄTKU.


Teraz chcę się dowiedzieć jakie i ile ryb mogę trzymać w akwa 25l ? Najbardziej chodzi mi o rozmnażanie tego gatunku ryb, gdyż mam drugie akwa i mógłbym w nim młode rybki hodować a potem koledze sprzedawać albo coś innego wykombinuje. Narazie w akwa 20l mam (parka - samiec i samica) parke neonów, płatków, i parke mieczyków i gupika gdyż samica zdechła pare godzin temu. Nie ma problemu żebym niepotrzebne ryby koledze dał/sprzedał, gdyz w moim akwa chce miec ryby zgodne ze sobą i radosne. Można mieć w akwa 25l (za pare dni mi przywiozą) samca i samice gupika, neona, i jakieś jescze malutkiej rybki, ale takiej która dość często się rozmnaża. Mam oczywiście malutkiego Glonojada żeby utrzymywał czystosc akwa ale jeden glonik mało zdziała (tzreba by kupic z 3 glonojady, żeby akwa dośc ładnie czyściły)
Japierdziele zbrojnik min 100l akwarium jeden tylko ! On za Ciebie nie utrzyma w czystosci akwa, tylko mlode jada glony reszta drewno i specjalny pokarm !

W 25l mozesz trzymac bojownika, chyba w haremie chyba ! Lub krewetki. Dalej nie rozumiesz ?

Za 140PLN kupilbys ponad 100L uzywane pewnie... .

Akwaria ok 30L sa wykorzystywane jako krewetkaria, tylko roslinne albo do rozmnazania i przechowywania mlodych... .

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: blue_betta » 2011-07-02, 01:16

O kurczę, robi się nerwowo.
Więc na wstępie - Witam nowego ;)
A teraz do sedna sprawy.
Kupiłeś od kolegi akwarium, cały osprzęt, etc. to dobrze - przynajmniej widzimy, że zależy Ci na tym, by mieć jako takie akwarium.
Jednak szkoda, że nie pomyślałeś o tym, że 21l to bardzo malutko i w sumie pola do popisu z rybami nie ma, co nie jest równoznaczne z tym, że taka szklaneczka nie może wyglądać atrakcyjnie, a nawet bardzo atrakcyjnie. Wystarczy troszkę pomyśleć na spokojnie, popatrzeć na różne strony o nano akwariach i zawsze coś się znajdzie. Co do obsady to jak już wymienili poprzednicy -> bojownik (JEDNA sztuka, czy to będzie samiec, czy samica to Twój wybór)/krewetki/microrasbory galaxy/rasborki plamiste/paraheirodon simulans (zapomniałem jak to się po naszemu nazywa) - takich rybek do 21l max 5 choć przydało by się więcej.
Idźmy dalej:
Piszesz o chęci rozmnażania ryb. Akwarium o pojemności 21l nie nadaje się nawet jako akwarium tarliskowe dla wielu ryb. Poza tym przy rozmnażaniu trzeba mieć trochę praktyki, doświadczenia, nie można chcieć wszystkiego na siłę, bo to nie ma najmniejszego sensu. Ryby będą się stresować, źle czuć w nieodpowiednich dla nich warunkach - w ten sposób nie będą miały najmniejszej ochoty się mnożyć.
Porównałeś bojownika do gupików. Owszem, bojownik jest większy, ale o wiele mniej ruchliwy od gupików, które potrzebują naprawdę sporo miejsca do pływania. Ponadto bojownik to samotnik - nie prosi się o towarzystwo. Natomiast gupiki to ryby stadne, więc minimum to 5szt.
O rozmnożeniu neonów nie ma mowy - aby rozmnożyć te ryby trzeba się bardzo natrudzić i być profesjonalistą.
Czystość w akwarium utrzymujesz TY i TYLKO TY, ryby mogą ew. pomóc, 99,9% odpowiedzialności za utrzymywanie czystości spoczywa na Tobie i na nikim innym.
Poczytaj o wymaganiach ryb, które masz. Na taką obsadę 150l to minimum.
W ogóle nie rozumiem po co chcesz ryby, które by się często rozmnażały - w akwarystyce jako pierwsze kroki nie o to chodzi.

Polecam Ci oddać/sprzedać te ryby do sklepu gdzie je kupiłeś lub wymienić na rośliny/pokarm dla ryb.

I dalej..
W 21l możesz zrobić naprawdę piękne mcharium (krewetki by pomogły przy pielęgnacji owych roślin). Krewetki też się mnożą i są bardzo ciekawe w obserwacji - więc byłoby to co chcesz mieć, czyli stworzonka mnożące się w akwarium i miałbyś zwierzaki, które mogą żyć w takim litrażu.

W akwarystyce nie można niczego chcieć na już i zabierać się z motyką na Słońce, bo to skończy się tragicznie. Tutaj trzeba się wykazać cierpliwością i umiejętnością zbierania informacji (chociaż nie tylko w akwarystyce) zanim pójdzie się w ogóle do sklepu zoologicznego z myślą o kupieniu czegokolwiek. Nie można działać pod wpływem impulsu.

Jeżeli będziesz miał pytania to pytaj, ale bardzo Cię proszę - jeżeli naprawdę Ci zależy na dobru rybek - oddaj je. Nie dziw się, że niektórym zaczynają puszczać nerwy, po prostu najpierw powinno się czytać o czymkolwiek zanim się kupi - znać wymagania, etc. i warto słuchać bardziej doświadczonych, a nie sprzedawców w sklepach zoologicznych, bo tym zależy na ZYSKU i tylko na tym. Według nich ryba to towar.

Mam nadzieję, że mój post napisany o 01:12 na coś się przyda.

DeadFish
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-01, 20:01
Pojemność akwarium: 20
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Małopolska

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: DeadFish » 2011-07-03, 15:47

Ja narazie mam akwa 21l ale za jakies 3 dni kupuje nowe 25l gdyz pokrywa którą kupiłem do mojego 21l okazała sie za duża a w sklepie jej już nie przyjmą, więc tzreba kupic nowe. Nie wiem czy akurat będzie tam 25l ale ta pokrywa większa jest na długośc i szerokośc o 2 cm także napewno coś więcej będzie. No chyba że będzie dużo wyższe to nowe akwa :) Czyli mówisz blue_betta, że z tego mojego akwa zrobię fajną mcharnie? A to znaczy że w tym akwa będzie dużo mchów na dnie? Możesz ten temat jakoś bardziej rozwinąć? Krewetki to sa tak jakby chodzące wodne ryby? I ile kasy trzeba dać żeby kupić te rośliny, aby klimat był taki fajny?

Ja w swoim akwa mam żwirek, muszelki, 3 sztuczne rośliny, i na górze pływają sobie roślinki gloniste, babka w sklepie mi je dała bo w nich samice rodza młode i je ukrywają żeby inne ryby nie uznały ich za przekąske.

A czy w takim mcharium mogą życ tez ryby czy tylko krewetki? Bo ja bym chciał zatrzymac sobie chociaż 2x neonki i 2x płatki - mieczyki sprzedaje koledze a gupik smaotny został więc tez moge mu sprzedać. Wtedy w akwa będe miał tylko 4x ryby.

I czy możecie mi wysłac jakies linki do fotki akwarium o tematyce mchlistej?
F#I#S#H

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: blue_betta » 2011-07-03, 17:02

Myślę o czymś takim -> http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... 66&bih=616
W gotowej pokrywie masz pewnie żarówkę 25W, zmień ją na żarówkę energooszczędną 11W.
Krewetki to nie ryby ;) Przykłady -> http://www.google.pl/search?tbm=isch&hl ... 85l0.3.4l7

Muszelki wyjmij, bo zmieniają parametry wody. Sztuczne rośliny zastąp np. rogatkiem/nurzańcem.

Platki i neonki potrzebują minimum 45l - naprawdę oddaj je i rozglądnij się za rybami, które poleciłem wcześniej.
Aukcje z mchami -> http://allegro.pl/listing.php/search?st ... egory=5337 czasami naprawdę można znaleźć okazję.

DeadFish
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-01, 20:01
Pojemność akwarium: 20
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Małopolska

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: DeadFish » 2011-07-06, 14:25

PILNE !!!!!

Za 2 godziny przyjdzie mi nowe akwa 40cm długośc 25 szerokość , wysokosci nie znam, i chciałem się dowiedzieć czy ryby mogę wrzucić do tego nowego akwa zaraz po jego dekoracji i nalaniu wody czy muszę odczekać 3 tygodnie aby akwa dojrzało? Albo czy mogę starą wode (ma już z miesiąc) wlać do nowego akwa i zaraz po tym rybki wrzucic?
F#I#S#H

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: aidi » 2011-07-06, 15:44

musisz odczekać 2 tygodnie aby dojżało

Kicia525
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2011-07-30, 19:42
Pojemność akwarium: 25
Imię: Malwina
Nazwisko: Mango³a
Lokalizacja: Polska

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: Kicia525 » 2011-07-30, 19:51

SooB3k, dobrze się czujesz, narzekasz na to że DeadFish hoduje takie ryby !? :zly:
Ja hoduje w 25L akwa, skalara, 2 kiryski, bojownika (samica), 2 glonojady, chyba, z 30 gupików, gurami i do tego jeszcez dokupię trzciniaka !! :hyhy:
Więc nie dramatyzuj ! Nie wiem o co się czepiasz.. Mam te ryby już 5 lat, i nic im się mnie stało !! :] Sama nie wiem o co Ci chodzi..
Eloo !! Akwaryścii !! :D

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: AKWA 25L - Jakie Ryby i Ich Ilość

Post autor: Kaef » 2011-07-30, 22:24

Kicia525 pisze:SooB3k, dobrze się czujesz, narzekasz na to że DeadFish hoduje takie ryby !? :zly:
Ja hoduje w 25L akwa, skalara, 2 kiryski, bojownika (samica), 2 glonojady, chyba, z 30 gupików, gurami i do tego jeszcez dokupię trzciniaka !! :hyhy:
Więc nie dramatyzuj ! Nie wiem o co się czepiasz.. Mam te ryby już 5 lat, i nic im się mnie stało !! :] Sama nie wiem o co Ci chodzi..
SooB3k ma racje, a na Twoim miejscu nie chwaliłbym się takim aktem sadyzmu i ignorancją dla zwierząt. Masakra po prostu i tyle. Za takie coś powinni karać.

ODPOWIEDZ