gokajak.com/blog/kajakarstwo/kajakarstwo-gorskie-polska/

Karmienie Pielegniczek.

Forum dotyczace rożnego rodzaju pokarmów dla ryb i zwierząt wodnych.

Moderator: ModTeam

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-25, 02:09

Witam wszystkich. Mam pytanko odnosnie karmienia Pielegniczek Ramireza. Czy musze je karmic jedynie pokarmem zywym, czy nie tylko? Mam na mysli jakis pokarm mrozony lub suchy (platki, granulat). Dopiero zaczynam moja przygode z akwarium na powaznie wiec nie jestem pewny. Wyczytalem, ze Pielegniczki Kakadu mozna tym karmic. A czy Ramirezki rowniez? Pytam sie o oba gatunki, poniewaz jeszcze sie nie zdecydowalem co wybrac. Z gory dzieki za pomoc.
Jeszcze jedno w jakich porach najlepiej je karmic i w jakich ilosciach?
Pozdrawiam :)

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Linf » 2011-11-25, 10:56

Pielęgniczki są rybami mięsożernymi.U mnie głównym składnikiem ich diety jest artemia (solowiec) do tego podaję oczlik,moina,rozwielitki,czerwony plankton,czarnego komara,wrotka czerwona to są mrożonki a z żywego kupuję artemię,szklarkę,doniczkowca (wazonkowca),rozwielitki a sporadycznie ochotkę.Z suchych pokarmów D-50 ( dla paletek) i pokarm zawierający czosnek szczególnie go podaję po karmieniu ochotką.Zwróć uwagę tylko na dobrą jakość mrożonek a żywy staraj się kupować świeży czyli jak jest dostawa u mnie jest w piątek-sobota.Na parę Ramirez pół kostki powinno starczyć w zupełności karmiąc je raz dziennie wieczorkiem ale to też zależy co tam jeszcze będzie pływało.
Loża Szyderców

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-26, 20:59

Zamierzam miec parke Ramirezek, 20 Neonow Czerwonych, 5 Kiryskow Panda, 5 Otoskow oraz krewetki 10 Red Cherry i 4 Amano.
Czy inne rybki nie beda podjadaly Ramirezkom pokarmu? Mysle, ze tak. Wiec czy powinienem dawac wiecej pokarmy? Wiem, ze Kiryski najlepiej jest karmic wieczorem, po zgaszeniu swiatla. A co z Neonami? Czy jak sypne im platkow w tym samym czasie co Ramirezkom pokarm zywy lub mrozony to bedzie ok? A jak sie ma sprawa z krewetkami? o jakiej porze najlepiej je karmic?
Z punktu widzenia na punkt patrzenia ta sprawa jest do rozpatrzenia...

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Akwarybka » 2011-11-26, 23:49

Neony jak i ramirezy jedzą w naturze dokładnie ten sam rodzaj pokarmu, tak, że karmienie ryb ''osobno'' nie ma większego sensu. ;) Ramirezy i neony najlepiej karmić 2 razy dziennie; wczesnym rankiem (dla większości ryb to pora największej aktywności!) oraz po południu. Krewetki żerują głównie nocą, ale nie przeszkadza im to skubnąć co nieco za dnia (o ile same nie staną się pokarmem dla ramirez...) ;)

P.S. 20 neonów czerwonych to moim skromnym zdaniem za dużo do 98l. Pamiętajmy, że są o wiele większe niż neony innesa, dlatego poleciłabym raczej 15 sztuk.

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-27, 01:39

Oki, dzieki za odpowiedz. :P Czyli powiedzmy rano godzina 6:00-7:00 i po poludniu 15:00-16:00 bedzie dobrze? Pytam sie o te godziny, poniewaz pasowalo by mi to z godzinami pracy. Natomiast krewetki bym karmil po zgaszeniu swiatla razem z kiryskami. :hyhy:
Z punktu widzenia na punkt patrzenia ta sprawa jest do rozpatrzenia...

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Akwarybka » 2011-11-27, 02:04

Dokładnie tak ;)

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-27, 03:54

A w jakich ilosciach je karmic? Prosze o w miare dokladne ilosci dla kazdych rybek. Ilosc rybek podalem wczesniej. :] Nie chcialbym ich przekarmic (glownie chodzi o Ramirezki) ani tez zaglodzic.
Z punktu widzenia na punkt patrzenia ta sprawa jest do rozpatrzenia...

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Akwarybka » 2011-11-27, 12:00

Zacznij od szczypty namoczonych płatków. Jeżeli zjedzą tyle w ciągu minuty, daj drugą szczyptę. Zasada jest prosta, mrożonki i płatki powinny być zjedzone w ciągu około 2 minut natomiast tabletki w około 10. Jeżeli coś zostaje to znaczy, że dałeś za dużo (wówczas trzeba albo ściągać nadmiar ręcznie, albo mieć armię ślimaków do pomocy).

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-27, 21:23

A czy moglbym dac platki dla neonkow i pol kostki mrozonego pokarmu dla ramirezek w tym samym czasie? :|

[ Dodano: 2011-11-27, 20:47 ]
Najlepiej jak byscie mi podali dokladne nazwy pokarmow zywych, mrozonych i suchych, ktore najlepiej by odpowiadaly mojej "ekipie". Z gory BARDZO dziekuje za pomoc. :]
Z punktu widzenia na punkt patrzenia ta sprawa jest do rozpatrzenia...

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Akwarybka » 2011-11-28, 01:31

Yarojm pisze:A czy moglbym dac platki dla neonkow i pol kostki mrozonego pokarmu dla ramirezek w tym samym czasie?
Oczywiście ale pamiętaj, że ramirezy nie będą jadły tylko mrożonek, a neony tylko płatki. Oba gatunki ryb będą pałaszować i to i to ;)

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-28, 21:01

Akwarybka pisze: Oba gatunki ryb będą pałaszować i to i to
Czyli najlepszym rozwiazaniem bedzie np. podawanie zywego lub mrozonego pokarmu dla ramirezek i neonkow rano i platkow po poludniu, tak?
Z punktu widzenia na punkt patrzenia ta sprawa jest do rozpatrzenia...

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Akwarybka » 2011-11-28, 21:04

Tak. Pamiętaj jednak by nie podawać mrożonek codziennie. Najlepiej około 2-3 razy w tygodniu. No i jednodniowe posty są jak najbardziej wskazane ;)

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-28, 21:32

Oki :D
Czyli juz wiem wiecej. :) Najlepiej bedzie dawac pokarm zywy (roznego rodzaju) na przemian z platkami, a mrozonki 2-3 razy w tygodniu.
Tylko ile mam tego dawac na parke Ramirezek i 15 Neonkow Czerwonych zeby wszystkie sie najadly ale nie przejadly? Mam uzywac karmnika (koszyczkowy, czy plywajacy?)czy lepiej nie? :|
Sorki za takie banalne dla wiekszosci z Was pytania :zawstydzony: ale do tej pory nie mialem rybek ktore jadly by pokarm zywy i podawalem tylko platki. Chce miec pewnosc, ze im nie zaszkodze.

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Linf » 2011-11-29, 13:18

Yarojm pisze:Tylko ile mam tego dawac na parke Ramirezek i 15 Neonkow Czerwonych zeby wszystkie sie najadly ale nie przejadly? Mam uzywac karmnika (koszyczkowy, czy plywajacy?)czy lepiej nie?
Jeżeli chodzi o płatki to szczyptę i musisz zrobić tak żeby coś spadło na dno dla kirysków i pielęgniczek a mrożonki to jedna pół kostki powinna starczyć.Mrożonki najpierw rozpuszczasz w jakim naczyniu z wodą a potem karmisz rybki a żywe ja w siteczku wykładam ręcznikiem papierowym wlewam żywczyka i potem przepłukuje pod chłodną kranówką. Jak sypniesz troszkę więcej to się nie przejmuj bo kirysy to sprzątną.Karmnika nie wsadzaj.
Loża Szyderców

Yarojm
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-11-11, 21:57
Pojemność akwarium: 98
Imię: Jaroslaw
Lokalizacja: Kwidzyn/Bristol

Re: Karmienie Pielegniczek.

Post autor: Yarojm » 2011-11-29, 20:22

Linf pisze:Mrożonki najpierw rozpuszczasz w jakim naczyniu z wodą a potem karmisz rybki a żywe ja w siteczku wykładam ręcznikiem papierowym wlewam żywczyka i potem przepłukuje pod chłodną kranówką.
Sorki ale kompletnie tego nie kumam :/ . Po co Ci ten recznik? Zeby nie brac "robali" ;) do reki??? Jaki zywczyk? I co przeplukujesz pod kranowka, te zywe larwy na siteczku?
Co do mrozonek, to mam je rozpuscic w wodzie wzietej z akwa prawda?
Sorki jeszcze raz ale jestem kompletnym laikiem w tym temacie :zawstydzony:
Z punktu widzenia na punkt patrzenia ta sprawa jest do rozpatrzenia...

ODPOWIEDZ