Poszedł statecznik?

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Poszedł statecznik?

Post autor: matrix82 » 2011-12-27, 15:32

Witam

Posiadam zestaw oświetlenia 24w (świetlówka T5) działał przez rok-dwa, jakiś czas temu odpaliłem i lipa.

Tz. Wtykam do gniazdka wtyczkę, pstrykam przełącznik na ON świetlówka się zaświeca, ale po tym jak się rozświetli ,natychmiast gaśnie (wszystko może trwa 1-2 sekundy). Stara świetlówka , czy poszedł statecznik? Statecznik elektroniczny.

Z góry dzięki. :)
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: Suja » 2011-12-27, 17:11

Zacznij od wymiany świetlówki.
Jak nie masz albo nie chcesz na marne wydawac kasy to weź w rękę m multimetr i sprawdź przy pomiędzy stykami na każdej stronie świetlówki jest opór.
Jak jest to znaczy, że świetlówki są całe, a poszedł statecznik.
Może gdzieś jakieś łączenie, oprawka. Sprawdź wszystko.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: matrix82 » 2012-01-29, 17:28

Dopiero teraz sprawdziłem. Wyciągnąłem świetlówkę z oprawek i na każdej stronie sprawdziłem opór. Oporu nie ma. (tz. wskazówka reaguje, leci w prawo) Tata elektryk mi tłumaczy że jak nie ma oporu tz. że świetlówka jest dobra, a jak jest opór to że się przepaliła. (odwrotnie niż tak jak Ty pisałeś).

Prosty schemat świetlówki:
Obrazek

Jeżeli był by opór tz że jeden z tych drucików (w kształcie U) jest przepalony.

Mogę się mylić.
Ale wychodzi na to że poszedł statecznik.
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: Suja » 2012-01-29, 17:31

moja wiedza mówi co innego, ale widocznie ja się nie znam na elektryce.
A skoro masz elektryka pod ręką to nie może Ci sprawdzić statecznika?
Wiem, że elektryk, a elektronik to dwie różne osoby, ale raczej powinien sobie poradzić.
matrix82 pisze:Tata elektryk mi tłumaczy że jak nie ma oporu tz. że świetlówka jest dobra, a jak jest opór to że się przepaliła.
Wiem jak działa omomierz więc nie rozumiem tłumaczenia Twojego taty.
Bo jak może być opór w przerwanym obwodzie?
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: matrix82 » 2012-01-29, 17:43

Bo jak może być opór w przerwanym obwodzie?
Ja rozumiem to tak, że jak jest przerwany kabelek czyli między tymi końcami przerwanymi jest jakiś gaz. Tz. że opór jest wysoki. Jak kabelek jest cały tz. że oporu nie ma.

Tak jak mówię nie znam się. Wiem tylko tyle że świetlówka jest cała, mierzę styki i po obydwóch stronach przewodzą prąd.
Obrazek

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: m@ciek » 2012-01-29, 17:45

Opór elektryczny w przerwanym obwodzie jest nieskończenie wielki.

W sprawnej świetlówce zaś nie będzie wynosił zero (a w zasadzie nieskończenie mało) tylko jakąś małą mierzalną omomierzem wartość.

PS Sprawdziłem na swojej starej (acz sprawnej) T8 15W. Opór elektryczny równy jest około 5 - 7 omów. Malutko...
Więc czysto praktycznie można założyć, że Twój Tata ma rację mówiąc, że jak nie ma oporu to świetlówka jest dobra :)

Ja bym stawiał na uszkodzony statecznik.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: maol » 2012-01-30, 09:29

mod_ostrzeżenie
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: Suja » 2012-01-30, 11:56

m@ciek pisze:W sprawnej świetlówce zaś nie będzie wynosił zero (a w zasadzie nieskończenie mało) tylko jakąś małą mierzalną omomierzem wartość.
No właśnie multimetr czy tam omomierz w sprawnej świetlówce opór pokaże, a w zepsutej z przerwanym włóknem nie pokaże nic.

Chyba, że ja nie umiem podstaw elektroniki...
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: maol » 2012-01-30, 12:01

Zgadza się. Sprawna to opór żarnika bliski zeru, uszkodzona (z przepalonym żarnikiem) - nieskończoność. Przynajmniej w zakresie normalnego, domowego multimetru (bo mając dostęp do gigaomomierza spokojnie opór złącza żarnik-powietrze-żarnik da się zmierzyć :) )
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: matrix82 » 2012-02-01, 07:50

To jeszcze mam jedną wątpliwość. Nie chcę zakładać nowego tematu, bo to nie jest jakaś "duża" sprawa.

Mam zestaw 2x35w T5 z tym statecznikiem. (foto niżej) Czy mogę do niego podpiąć 2x24w T5 bez żadnych obaw? Na mój rozum myślę ,że mogę. Skoro jest napisane 2x21w T5 / 2x28w T5 / 2x35w T5 to czemu by nie 2x24w T5.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: maol » 2012-02-01, 11:53

Możesz :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Poszedł statecznik?

Post autor: matrix82 » 2012-02-05, 12:45

Panowie wracając do tematu, statecznik nie poszedł ! :rotfl: Do tej pory podpięta była świetlówka 24w T5 którą sprawdzałem multimetrem, i na której nie świeciło. Teraz podpiąłem gniazda na świetlówkę 18w T8 i świeci bez problemu. (pisze w tabelce na stateczniku, że 18w T8 też może być)

Spróbuję jeszcze podpiąć tą 24w T5 w nadziei ,że to jakieś styki się poluźniły i nie łączyły. Bo świetlówka Aqua-Medic nie należy do tanich. :D

Edit:
Podłączyłem 24w dalej to samo, mimo że oczyściłem/sprawdziłem styki. Oprawki też sprawdziłem multimetrem. Wszystko wskazuje na to ,że to jednak świetlówka poszła. Zastanawia mnie jednak to, że jak mierzę multimetrem dwa styki po obydwóch stronach świetlówki, to pokazuje mi że wszystko ok (wskazówka się rusza, więc przepływ jest).
Tak samo jest przy dobrej świetlówce 18w.
Obrazek

ODPOWIEDZ