Obsada do akwarium 45l

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Jakie rybki do akwanium 45l

Neonki, głupiki pawie oczka
6
75%
Brzanki sumatrzańskie, brzanki sumatrzańskie zielone
2
25%
 
Liczba głosów: 8

Awatar użytkownika
junio40
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2012-01-01, 15:56
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Nazwisko: Jonisek
Lokalizacja: Tanina
Kontakt:

Obsada do akwarium 45l

Post autor: junio40 » 2012-01-01, 16:08

Mam akwarium 45l i nie wiem jakie rybki i roślinki w nim hodować, chciałbym mieć tam brzanki sumatrzańskie i brzanki sumatrzańskie zielone i może 3 Otoski. Proszę pomóżcie mi, bo nie wiem czy dobrze wybrałem.
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: blue_betta » 2012-01-01, 16:16

Na brzanki sumatrzańskie to akwarium jest o wiele za małe. Otoski mogą być, ale minimum 5 sztuk, z racji tego, że to rybka stadna i uwaga -> bardzo wrażliwa na złe parametry lub ich szybką zmianę.
Napisz nam jakie ryby najbardziej przypadły Ci do gustu, a my postaramy się pomóc :)

Awatar użytkownika
junio40
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2012-01-01, 15:56
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Nazwisko: Jonisek
Lokalizacja: Tanina
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: junio40 » 2012-01-01, 19:33

blue_betta pisze:Na brzanki sumatrzańskie to akwarium jest o wiele za małe. Otoski mogą być, ale minimum 5 sztuk, z racji tego, że to rybka stadna i uwaga -> bardzo wrażliwa na złe parametry lub ich szybką zmianę.
Napisz nam jakie ryby najbardziej przypadły Ci do gustu, a my postaramy się pomóc :)
Do gustu przypadły mi zmienniaki plamiste czerwone i żółte , skalary, mieczniki hellera czerwone i gold comet, gupiki pawie oczka czerwone, złote i neonowe, danio pręgowany i danio pręgowany weloniasty, welon i pielęgniczka ramireza a także w ostateczności neon czerwony. Napisz które z tych rybek nadają sie do tego akwarium, a także które są łatwe w hodowli.
Obrazek

Awatar użytkownika
TetriZ
Przyjaciel forum
Posty: 858
Rejestracja: 2010-11-13, 14:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gdynia

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: TetriZ » 2012-01-01, 19:51

nie głupiki tylko gupiki

a nie lepiej 10 neonek?
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku, bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: blue_betta » 2012-01-01, 19:56

Więc po kolei :)
zmienniaki plamiste -> OK
skalary -> niestety, ale wymagają dużych i wysokich akwariów
mieczniki hellera -> 120l według mnie to minimum
gupiki pawie oczka -> OK
danio pręgowany -> moim zdaniem 72l to min., te ryby są bardzo ruchliwe i stadne
welon -> tutaj są różne przeliczniki, ale ważne jest to, że welonka jest zbyt duża, jak na 45l
pielęgniczka ramireza -> parka jak najbardziej OK
neon czerwony -> nie wiem, czy nie byłby zbyt duży, jak na 45l. Lepszym wyborem byłyby inneski

Więc reasumując: do Twojego akwarium mogłyby być: zmienniaki, gupiki, ramirezki, neony innesa. Moje propozycje odnośnie obsady to:
1. same zmienniaki (są to rybki o przeróżnych kolorach, więc w akwarium nie będzie nudno)
2. 1+1 p. ramireza + 7x neon innesa + 5x krewetka amano (to dodałem od siebie)
3. Same gupiki

Awatar użytkownika
junio40
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2012-01-01, 15:56
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Nazwisko: Jonisek
Lokalizacja: Tanina
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: junio40 » 2012-01-01, 20:47

blue_betta pisze:Więc po kolei :)
zmienniaki plamiste -> OK
skalary -> niestety, ale wymagają dużych i wysokich akwariów
mieczniki hellera -> 120l według mnie to minimum
gupiki pawie oczka -> OK
danio pręgowany -> moim zdaniem 72l to min., te ryby są bardzo ruchliwe i stadne
welon -> tutaj są różne przeliczniki, ale ważne jest to, że welonka jest zbyt duża, jak na 45l
pielęgniczka ramireza -> parka jak najbardziej OK
neon czerwony -> nie wiem, czy nie byłby zbyt duży, jak na 45l. Lepszym wyborem byłyby inneski

Więc reasumując: do Twojego akwarium mogłyby być: zmienniaki, gupiki, ramirezki, neony innesa. Moje propozycje odnośnie obsady to:
1. same zmienniaki (są to rybki o przeróżnych kolorach, więc w akwarium nie będzie nudno)
2. 1+1 p. ramireza + 7x neon innesa + 5x krewetka amano (to dodałem od siebie)
3. Same gupiki
A co można by było dać zamiast krewetek?
Jakie rośliny byś polecał do dwóch pierwszych zestawów (oczywiście osobno, chyba że mogły by być te same)?
Ile mogło by być tych zmienniaków?
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: blue_betta » 2012-01-01, 20:57

Zamiast krewetek nie wiem... ..może otoski, ale te rybki są wrażliwe na złe parametry lub na ich nagłe zmiany, więc te ryby mógłbyś spokojnie dokupić za jakiś czas, jak zdobędziesz troszkę doświadczenia, albo ślimaki (i to byłby chyba lepszy wybór).

Do obsady zmienniaków - na początek myślę, że 6szt - to bardzo płodne rybki, więc szybko się rozmnożą.

Odnośnie roślin - załóż osobny temat, w odpowiednim dziale :)

Awatar użytkownika
junio40
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2012-01-01, 15:56
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Nazwisko: Jonisek
Lokalizacja: Tanina
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: junio40 » 2012-01-01, 21:16

blue_betta pisze:Zamiast krewetek nie wiem... ..może otoski, ale te rybki są wrażliwe na złe parametry lub na ich nagłe zmiany, więc te ryby mógłbyś spokojnie dokupić za jakiś czas, jak zdobędziesz troszkę doświadczenia, albo ślimaki (i to byłby chyba lepszy wybór).

Do obsady zmienniaków - na początek myślę, że 6szt - to bardzo płodne rybki, więc szybko się rozmnożą.

Odnośnie roślin - załóż osobny temat, w odpowiednim dziale :)
co dałbyś w roli glonojadów jeśli były by zmienniaki?
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: blue_betta » 2012-01-01, 21:19

O czystość akwarium musisz zadbać sam. Ryby, ślimaki, czy krewetki nie zrobią tego za Ciebie (jednak w mniejszym lub większym stopniu mogą troszkę pomóc).
Jeżeli do 45l ze zmienniakami dałbym krewetki amano - są dość duże więc nie zostaną zjedzone, a u mnie pomogły w zwalczaniu nitek na mchu.

Awatar użytkownika
junio40
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2012-01-01, 15:56
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Nazwisko: Jonisek
Lokalizacja: Tanina
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: junio40 » 2012-01-02, 20:28

blue_betta pisze:O czystość akwarium musisz zadbać sam. Ryby, ślimaki, czy krewetki nie zrobią tego za Ciebie (jednak w mniejszym lub większym stopniu mogą troszkę pomóc).
Jeżeli do 45l ze zmienniakami dałbym krewetki amano - są dość duże więc nie zostaną zjedzone, a u mnie pomogły w zwalczaniu nitek na mchu.
A jakby ze zmienniakami były krewetki to ile ich mogło być i ile zmienniaków i czy szło by dać inny gatunek krewetki?
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: blue_betta » 2012-01-02, 20:41

Zmienniaków dałbym 6, bo i tak szybko się rozmnożą.
Krewetek amano z 6-7 sztuk. Wymieniłem akurat amanki, bo są stosunkowo duże i tutaj jest pewność, że nie zostaną pożarte przez ryby. Oczywiście można dać np. Red Cherry, Babaulti, White Pearl, Blue Pearl, Yellow, itp.
Te krewetki są mniejsze i dość szybko się mnożą. Różnica między amano, a tymi, które wymieniłem, to:
Amano:
->duże
->nie ma szans na przetrwanie młodych w słodkiej wodzie
Cała reszta, którą wymieniłem:
->mniejsze
->chętnie się mnożą, ale na młode i małe krewetki mogą być urządzane "łowy" przez ryby, dlatego trzeba im zapewnić możliwie jak największą ilość kryjówek w postaci łupin orzecha kokosowego, drobnolistnych roślin, mchów, itp.

Awatar użytkownika
junio40
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2012-01-01, 15:56
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Nazwisko: Jonisek
Lokalizacja: Tanina
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: junio40 » 2012-01-02, 20:49

A tak trochę z innej beczki, to czy kwarantanna nowych zakupionych rybek i innych zwierzątek akwariowych jest potrzebna dla rybek i krewetek w moim akwarium i na czym ona polega (proszę odpowiedz dokładnie)?
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: blue_betta » 2012-01-02, 20:55

Jeżeli co dopiero zakładasz akwarium i to będzie pierwsza obsada to nie trzeba tego robić, ale trzeba bardzo dokładnie przeprowadzić aklimatyzację, a nie od razu "siup" do wody.
Najpierw wpuść krewetki, dopiero za jakiś czas ryby - krewetki muszą się zapoznać z zakamarkami w akwarium, które mogą później służyć jako jedno ze schronień w razie ucieczki przed rybą.
Wprowadzając już za jakiś czas ryby warto zrobić kwarantannę, w googlach jest wszystko KLIK.

Awatar użytkownika
junio40
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2012-01-01, 15:56
Pojemność akwarium: 45
Imię: Rafa³
Nazwisko: Jonisek
Lokalizacja: Tanina
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: junio40 » 2012-01-02, 21:07

Napisałeś że do wody z małymi krewetkami amano trzeba dosypać soli. Ile i czy to nie zaszkodzi rybkom? :/
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada do akwarium 45l

Post autor: blue_betta » 2012-01-02, 21:11

Nigdzie nie napisałem, że do amanek trzeba dosypać soli ;)
Dorosłe amanki spokojnie żyją w słodkiej wodzie. Co innego rozmnażanie tych krewetek, ale to już wyższa szkoła jazdy i raczej niewiele ludzi się w to bawi.

ODPOWIEDZ