Zmiana oświetlenia z T5 na HQI

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Zmiana oświetlenia z T5 na HQI

Post autor: Łoren » 2012-01-18, 08:03

Przymierzam sie do wymiany oświetlenia w moim akwarium - obecnie mam 3x80W T5 sylvani na odbłyśnikach symetrycznych i światełko sie sprawdza super - problem polega na tym że boki akwarium nie są doświetlone - pojawia sie okrzemek itd.Wymyśliłem że zmienię to oświetlenie na 4x70W HQI - a pytanie jest następujące - czy możecie polecić jakieś żarniki które sie u was sprawdziły w akwariach roślinnych.
Edit:
Podjąłem decyzję o modernizacji dotychczasowego oświetlenia przez dołożenie 4x70 HQI - powstanie jedna dwumetrowa belka w której znajdzie się i HQI i trzy świetlówki 80W T5 Tak ze finalnie planuję wykonanie lampy o łącznej mocy 520W
Tak to sobie wymyśliłem że taki układ da możliwość zakombinowania symulacji dnia czyli wschód słońca , południe i zachód. Musze jakoś rozplanować ten dzień w akwarium - może jakieś propozycje? Do dyspozycji są świetlówki 856 , grolux , i 10000K i 4 lampy HQI - żarniki najprawdopodobniej 6500K
Teraz szukam pomysłu jak zrobić taką belkę - nie wiem czy podwieszaną z możliwością podnoszenia na linkach stalowych przy pomocy bloczków , czy jakiś taki stelaż, przykręcany do ściany za akwarium z jakimiś zawiasami żeby była możliwość podnoszenia , z czego to zrobić - waga wszystkich lamp to bedzie ok 15 kg - jakby ktoś miał jakiś pomysł to dawajcie . Idealnym rozwiązaniem by było gdyby świetlówki udało umieścić sie trochę poniżej lamp HQI . Czy trzeba będzie myśleć na lato o jakiś wentylatorach do chłodzenia tego wszystkiego? Czy ktoś może widział podobne rozwiązanie i mógłby podesłać linka?
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmiana oświetlenia z T5 na HQI

Post autor: Łoren » 2012-01-23, 19:08

edyta :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Zmiana oświetlenia z T5 na HQI

Post autor: matrix82 » 2012-01-25, 17:06

Łoren pisze:... 3x80W T5 sylvani na odbłyśnikach symetrycznych i światełko sie sprawdza super ...
Skoro światełko się sprawdza, proponował bym po prostu dołożyć drugie 3x80 (razem 6x80w) i rozsunąć po trzy jak najbardziej do boków. :)

Zestawy świetlówek T5 grzeją się chyba o wiele mniej niż HQI, a i belkę łatwiej by było zrobić.

Np. jakąś lampę, coś w stylu Easy Life Paradiso tylko że o długości 200cm
Obrazek

ODPOWIEDZ