Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Moderator: ModTeam

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Dasti » 2012-01-28, 18:49

Witam pięknie!.Chciałem prosić o pomoc w dwóch sprawach , a mianowicie:
1. Zawór na butli CO2 odkręcony ,zawór na rotametrze odkręcony minimalnie , precyzyjne dozowanie CO2 ustawiane za pomocą zaworka precyzyjnego Camozzi - tak było do tej pory i wszystko działało bez zarzutu do dnia dzisiejszego. Dzisiaj - brak regulacji CO2 za pomocą zaworka Camozzi i regulację CO2 musiałem wykonać za pomocą rotametru.Stąd moje pytanie czy mógł się zepsuć.
2. Mierzyłem dzisiaj poziom NO3 [ test Sery] , przed podmianą wody - 10mg/l , natomiast gdy zmierzyłem No3 po podmianie [ aby wiedzieć jaki ma być poziom nawożenia] okazało się że NO3 wynosi 25mg/l - czy to możliwe ???. :szok: Przesadzałem rośliny i trochę ruszałem dno ,ale to tylko zwykły żwirek. Dziękuję za odzew. Pozdrawiam

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Suja » 2012-01-28, 22:25

Dasti pisze:e to tylko zwykły żwirek.
Który pewnie teraz już trochę biomasy tam ma.
Dasti pisze:i CO2 za pomocą zaworka Camozzi
A może za małe ciśnienie dajesz na zaworek?

Może jednak zamiast minimalnie odkręcać zawór na reduktorze, to daj ciśnienie około 1.5 bara [~5l/min] i dopiero wtedy reguluj precyzyjnym.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Dasti » 2012-01-29, 10:13

Witaj Kuba !. Właśnie stąd wiem że zaworek nie działa prawidłowo , ponieważ gdy dałem większe ciśnienie na rotametrze to zaworek go nie zmniejszał . Wyrzuciło mi całą wodę z licznika bąbelków. Zaworek ani nie zmniejsza ani nie zwiększa ciśnienia gazu. Czy możliwe żeby się zepsuł.? :zdziwko: A odnośnie punktu drugiego to chyba [ pośpiech],zamiast wlać do fiolki 10 ml wody , wlałem 5 ml. i stąd tak wysoki poziom NO3. Teraz zmierzyłem go ponownie i test pokazał 10 mg/l. [ i tak za wysoki po podmianie]. Czy kapsułki Ferka mogły podnieść poziom NO3.? Wczoraj dodałem ich 5 szt. do podłoża.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Suja » 2012-01-29, 12:20

Dasti pisze:Czy kapsułki Ferka mogły podnieść poziom NO3.? Wczoraj dodałem ich 5 szt. do podłoża.
Nie powinny, ale nie wiem.
Dasti pisze:Właśnie stąd wiem że zaworek nie działa prawidłowo , ponieważ gdy dałem większe ciśnienie na rotametrze to zaworek go nie zmniejszał
To w takim razie masz przedmuchany zaworek.
Ktoś Albo Ci podał na niego więcej niż 10 barów, albo skończyła się żywotność zaworka.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Dasti » 2012-01-29, 12:37

Co to znaczy przedmuchany zaworek ?. Czy da się go przedmuchać skoro on działa [ tak mi się wydaje] w obie strony ? :|

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Dasti » 2012-01-29, 12:51

To w takim razie masz przedmuchany zaworek. Czy da się to w jakiś sposób sprawdzić.?

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Suja » 2012-01-29, 13:41

Jak działa w obie strony to jest na bank rozwalony.
On w jedną strone powinien blokować.
Ty na pewno masz go dobrze podłączonego?

Jak odkręciłeś za bardzo reduktor i dałeś za wysokie ciśnienie to go sobie uszkodziłeś.
Ja tak straciłem swojego festo.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Uszkodzony zaworek precyzyjny ?

Post autor: Dasti » 2012-01-29, 14:05

Działa w obie strony. Sprawdzałem go w ten sposób że odkręciłem go maksymalnie i dmuchałem w niego z jednej strony jednocześnie zakręcając pokrętło.Tą samą czynność wykonałem dmuchając w niego z drugiej strony.I okazało się że działa w obie strony gdyż zakręcając pokrętło powodowałem zamknięcie przepływającego przez niego powietrza zarówno z jednej jak i z drugiej strony .Jednocześnie okazało się że nie da się całkowicie zamknąć przepływu powietrza mimo maksymalnego dokręcenia pokrętła [ na siłę].A odnośnie podłączenia to nie ma na nim oznaczenia [ strzałki] ,wskazującej kierunek przepływu gazu.Dlatego myślałem że jest to obojętne jak będzie podłączony .Czy rozkręcając go da się coś z nim zrobić , w jakiś sposób go naprawić ,czy tylko zakup nowego wchodzi w grę.

ODPOWIEDZ