podmiana wody w akwarium

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

cichy44
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2012-01-29, 10:12
Pojemność akwarium: 0
Imię: piotr
Lokalizacja: szczecin

podmiana wody w akwarium

Post autor: cichy44 » 2012-02-03, 20:58

witam jestem nowym uczestnikiem na forum, mam pytanie i prosze o porade , a mianowicie założyłem sobie akwarium i mam je już 2 tygodnie woda mi sie wyklarowała i jest pięknie przezroczysta kiedy powinienem podmienic wode i w jakiej ilości akwarium ma pojemność 60L. CZY NA RAZIE NIE PODMIENIAĆ zostawić wszystko w spokoju ??.

Kafar
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2011-10-25, 17:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Bytom

Re: podmiana wody w akwarium

Post autor: Kafar » 2012-02-04, 17:17

Powinno się wymieniac wode co tydzień 20-25%, mimo ze masz swieże akwarium powinienes ta czynność już wykonać i jej nie zaniedbywac. Masz tutaj jeszcze link w ktorym znajdziesz wiele ważnych informacji http://e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm
Ostatnio zmieniony 2012-02-04, 17:25 przez Kafar, łącznie zmieniany 1 raz.

karolkal
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2011-01-19, 10:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Karol
Lokalizacja: lubuskie

Re: podmiana wody w akwarium

Post autor: karolkal » 2012-02-04, 17:24

ja wymieniam raz w miesiacu 30 % przy pojemnosci 112 litrow i wszystko jest ok Ale mowia ze podmianka powinna nastepowac czesciej (chociaz ja tak nie sądze )

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: podmiana wody w akwarium

Post autor: maol » 2012-02-05, 10:18

Karol, podmiana co tydzień naprawdę ma uzasadnienie. Sprawdź po miesiącu jaki masz poziom NO3 i dowiesz się dlaczego robisz błąd.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

cichy44
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2012-01-29, 10:12
Pojemność akwarium: 0
Imię: piotr
Lokalizacja: szczecin

Re: podmiana wody w akwarium

Post autor: cichy44 » 2012-02-05, 18:48

tzn. dlaczego?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: podmiana wody w akwarium

Post autor: maol » 2012-02-06, 09:58

Dlatego, że (niestety) poziom NO3 (oraz wielu innych substancji - produktów końcowych przemiany materii) może w zasadzie tylko narastać w "normalnym" akwarium high tech. Oczywiście - w odpowiednio dużym zbiorniku i naprawdę gęsto obsadzonym roślinami będzie to proces wolniejszy - ale zawsze z tendencją wzrostową. I tu pojawia się podmiana, która powoduje spadek stężeń tych substancji. NO3 jest bardzo dobrym wyznacznikiem częstotliwości podmian - starczy zmierzyć jego wartość w kilka godzin po podmianie, i regularnie sprawdzać, kiedy osiągnie poziom powiedzmy 40 ppm. Wtedy najwyższy czas na podmianę. Czas między podmianami wynosi zwykle tydzień - najdalej dwa.

Tu jeszcze jedna sprawa - mówię wyraźnie o podmianach. Czasami młodzi akwaryści stwierdzają, że zamiast podmian wystarczy uzupełniać wodę która odparowała. Nic bardziej mylnego - ponieważ paruje praktycznie czysta chemicznie woda - a szkodliwe substancje pozostają. I dłuższe kontynuowanie takiej procedury prowadzi do poważnych zagrożeń dla akwariów. Także straty na odparowanie uzupełniamy na bieżąco, nie zaniedbując przy tym regularnych podmian.

Inna sytuacja jest przy akwariach LT. Tam rzeczywiście podmiany mogą być znacznie rzadziej - ale kosztem choćby drastycznego ograniczenia liczby ryb.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ