https://www.gabinetyrozwoju.pl/oferta/psychoterapeuta-krakow/

Zielenice punktowe i pył na szybach

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-03-10, 10:32

Ponieważ problem jest dość powszechny i często się pojawia w nieustabilizowanych zbiornikach postanowiłem napisać o moich doświadczeniach z tym przykrym zjawiskiem. Dopadło i mnie więc postanowiłem powalczyć z glonami.Ponieważ praktycznie zrestartowałem swój zbiornik (odbyło sie to bez spuszczania całej wody i wymiany podłoża) przesadzone zostały wszystkie rośliny , wyrzucone zostały elementy dekoracji - tuby z debu korkowego a ich miejsce zajął korzeń z wiśni tym samym akwarium się zdestabilizowało i w efekcie wystąpiło masowe pojawienie sie pyłu na szybach ale także na roślinach , korzeniu itd.
Akwarium na ziemi , wystartowane w sierpniu 2011 Oświetlenie T5 0,6W/l
Zmierzyłem parametry wody i były one następujące
Ph - 7
KH - 7
CO2 - 20mg/l
NO3 - 15-20mg/l (według testów zoolek)
PO4 - ok 0,5 - 1 mg/l (według testów zoolek)
żelazo < 1mg/l (według testów sera)
Równolegle ze mną rozpoczął walkę z pyłem mój kolega który zrestartował swoje akwarium ok miesiąc wcześniej i jego parametry wody były następujące
NO3 ok 20mg/l
PO4 ok 1,5mg/l
żelazo zawarte w mikro intermagu +chelat łącznie podawane ok 0,7mg/l z testów po jednym dniu wychodziło ze jest 0,3 w wodzie.
PUNKT SPORNY - co jest przyczyną występowania zielenic ? - Ja Twierdziłem że przyczyną jest brak fosforu (niewłaściwe proporcje fosforu do azotu) - u mnie na to wychodziło - fosfor za niski .
Kolega twierdził ze odpowiadają za to braki w nawożeniu mikro (żelaza) - u niego to by nawet pasowało biorąc pod uwagę jego parametry ale nie u mnie gdzie żelaza było nawet ponad miarę ( dla krewetek to już ilości zagrażające ich życiu) i pylenie wystąpiło i było bardzo intensywne . Po jednym dniu było już widać na szybach, po trzech dniach szyby były całkowicie zielone więc twierdzenie że za pylenie odpowiadają braki mikro wydawało sie być do podważenia :)
Podjąłem działania mające radykalnie podnieść ilość fosforu ,
W sumie w ciągu pierwszej doby podałem tygodniową dawkę fosforu.
-Drugiego dnia zaaplikowałem podwójną dzienną dawkę,
-Trzeci dzień - podwójna dzienna .
-Czwarty dzień dawka dzienna +50%
- kolejny dzień dawka dzienna +40%
Pozostałe nawożenie utrzymałem na poprzednim poziomie j.w. - zwiększyłem tylko dozowanie fosforu.
Co sie stało?
Reakcja roślin na zwiększona ilość fosforu była natychmiastowa - wystrzeliło wszystko w górę z dnia na dzień - praktycznie wszystkie rośliny drugiego dnia widać gołym okiem jak przybywa nowych liści (szyby przetarte z pyłu i pył pojawia sie ale dużo mniej niż wczesniej) Wszystko wskazuje ze idę dobrą drogą.
W tym samym czasie mój kolega podnosi dozowanie mikro- pozostałe parametry utrzymuje na wcześniejszym poziomie pył sie pojawia ale trudno jednoznacznie okreslić czy jest go mniej czy więcej.
U mnie - czwartego dnia widać że rośliny już tak intensywnie nie rosną - coś przystopowało wzrost i zaczyna się znów pojawiać się pylenie - ale dużo mniejsze niż na początku eksperymentu
Piątego dnia obserwuję już pierwsze liście ludwigii zielonej wyraźnie o jaśniejszym zabarwieniu wpadającym w seledynowo żółtawe ( nawożenie ciągle utrzymuję na wcześniejszym poziomie - zmniejszyłem tylko nieco mikro bo żelazo było już za wysoko)
Szóstego dnia - po podaniu rano nawozów robię pomiar
- testy wody - Ph 7
-KH 6-7
PO4 - 1,5 - 2 mg/l
CO2 - z tabeli według KH i PH ok 20mg/l
- żelazo powyżej 0,5 ale mniej niż 1mg/l
i gwoźdź programu - NO3 - 0 ! (pomimo dozowania na poziomie ok 20mg/l tygodniowo)
Tego samego dnia rozpocząłem podnoszenie azotu - czterodniowa jednorazowa dawka do wody , następnego dnia rano podwójna dawka dzienna i pomiar poziomu NO3 - według testów w wodzie miałem chyba niecałe 5mg/l
Kolejny dzień potrójna dzienna dawka i znów pomiar wynik - ok 10mg/l
Pył odpuszcza wyraźnie jeszcze sie pojawia ale ilości są nieporównywalnie niższe od tych wyjściowych. Rośliny znów ruszyły wyraźnie zaczyna przybywać nowych liści - roślina wskaźnikowa - ludwigia- znów nabiera ładnej zielonej barwy.wszystko zaczyna ładnie rosnąć około południa zaczyna pojawiać sie już pierwsze bąblowanie roślin więc fotosynteza idzie pełną parą. Eksperyment jeszcze trwa - więc proszę o nie wyciąganie zbyt pochopnych wniosków ale wszystko wskazuje (po raz kolejny zreszta) że większość problemów z pojawianiem się glonów zielonych spowodowana jest brakami w nawożeniu i/lub niewłaściwymi proporcjami dwóch podstawowych makro-składników azotu i fosforu.
C.D.N
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-03-11, 08:55

Wrzuciłem temat na dwa inne fora i kolega Krzysztof - sum z warszawskiego forum podrzucił jeszcze jedną możliwość a nikt z nas nie brał jej pod uwagę - może za dużo podaję mikro? i Może to jest ta 3 opcja. Jak na razie przyrosty po podniesieniu azotu widać, rośliny przyrastają prawidłowo i normalnie się wybarwiają . Ale zastosowane dotychczasowo środki nie spowalniają radykalnie jak na moje oko pylenia (pylenie w dalszym ciągu się pojawia nie tak intensywne jak było wcześniej ale jest ) . Wezmę pod uwagę i tą wersję bo jej nie rozważałem . I w moim i w przypadku mojego kolegi dawki mikro są wysokie - u mnie sporo wyższe niż u Darka . Podejmuję kolejne działania .Od dzisiaj zaciemniam zbiornik na dwie doby przed zaciemnieniem zrobię jeszcze pomiar PO4 i NO3. Zaaplikuję też wywar z zielonej herbaty .Przez dwa dni nie podaję nic - zakręcam CO2 - po zaciemnieniu podmiana 50% wody a wcześniej pomiar NO3 i PO4. Walka trwa :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: marthinez » 2012-03-11, 10:30

Na zielonym pyle większość rośliniarzy zjadła zęby i praktycznie po dziś dzień ciężko jednoznacznie stwierdzić co pomaga.
U jednych zmniejszenie mikro u innych zwiększenie co2 itp.

T. Barr wiele o tym pisał i jak widzę Ty skłaniasz się raczej do jego metody (Extimative Index).
Czy to pomoże?
Nie wiem.
Nie wiem także czy czytałeś trochę o MCI?
Ciężko mi znaleźć polskojęzyczne źródło, bo chyba takiego nie ma: http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... mmary.html

W tym temacie jest tylko co nieco: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=26936

Ja jako takich doświadczeń z pyłem na szybach, czy zielenicami punktowymi nie mam.
Zielone kropki dawno temu miewałem, ale to były początki mojej zabawy w holendry i wtedy nawożenie zbiornika bywało bardzo chaotyczne nawozami nieznanego składu.

Natomiast zielony pył na szybach mam zawsze w dużych akwariach. Nie ma go dużo, bo raz na 10 dni szyba wymaga przetarcia, ale jednak.
W kostkach, które do tej pory miałem nigdy nie było tego problemu. Tam szyby czyściłem raz na miesiąc i to raczej z takiego brązowego nalotu niż zielonego pyłu.
Ale kostki prawie nigdy nie nawoziłem za pomocą co2 oraz kolumny wody nawozami płynnymi. Nawożenie opierało się na podłożu (żyzna amazonia lub jakieś kapsułki Ferki, czy Tropica).
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: maol » 2012-03-12, 09:50

marthinez pisze:Na zielonym pyle większość rośliniarzy zjadła zęby i praktycznie po dziś dzień ciężko jednoznacznie stwierdzić co pomaga.
(...) Nie ma go dużo, bo raz na 10 dni szyba wymaga przetarcia, ale jednak.
(...)
Mam wypróbowana, w 100% skuteczna metodę - miękka szmatka i ręka w akwarium. U mnie zdecydowanie pomaga. Tam gdzie pył zmienił się w plamki, po prostu zwiększam siłę nacisku :) A ryby bez problemu przyzwyczajają się do cotygodniowego przetarcia szyby :lol:
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-03-12, 13:28

maol pisze:Mam wypróbowana, w 100% skuteczna metodę - miękka szmatka i ręka w akwarium. U mnie zdecydowanie pomaga. Tam gdzie pył zmienił się w plamki, po prostu zwiększam siłę nacisku A ryby bez problemu przyzwyczajają się do cotygodniowego przetarcia szyby
Tu pełna zgoda - sposób wręcz idealny :) Gorzej jednak ma się sprawa kiedy pył osiada na wszystkim - na roślinach też - a u mnie własnie taki wysyp wystąpił - gdyby to była kwestia przetarcia szkła to nie zawracałbym sobie ani komukolwiek głowy.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: matrix82 » 2012-03-12, 21:48

Dla mnie to rzecz normalna w pierwszych 2-3 miesiącach od startu. Rośliny muszą nabrać masy i całość się ustabilizować. Na początku co tydzień gąbka do naczyń i jazda, potem samo schodzi, nawet z kamieni które były zielone i zaczyna trwać spokój. :)

Popatrz na fotki w tym temacie http://e-akwarystyka.pl/topics24/13082,45.htm (4 strona)

Szczególnie chodzi mi o tą fotkę:

Obrazek

Kamienie zielone a wręcz czarne, bo pewnie fotkę finałową widziałeś. :)
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-03-15, 09:33

Na dzień dzisiejszy sytuacja ma się tak - dwie i pól doby zaciemnienia ( w zasadzie trzy bo światło zapaliłem wieczorem na godzinę) W czasie zaciemnienia dwa razy wlałem po pół szklanki mocnej zielonej herbaty ( łyżka stołowa herbaty na szklankę wrzątku) . Po odsłonięciu akwarium pyłu nie ma , Podmiana wody ok 40% -kran + RO 50/50. Dziś trzeci dzień nie widać praktycznie nic - woda zrobiła się klarowna a wcześniej miała odcień zielonkawy - niezbyt klarowny. Rośliny trochę się "powyciągały" z braku światła ale dochodzą do siebie.
Płucząc gąbkę z filtra mechanicznego zauważyłem ze jest dużo osadu zielonego ( zazwyczaj brązowy). Rośliny zaczynają ruszać. Po dzisiejszych pomiarach NO3 ok 10 PO4 ok 1,5 moze troszkę mniej . Podniosłem dozowanie azotu tak żeby jego poziom był ok 20mg/l - jest go za mało pomimo codziennego dozowania - widać więc że rośliny biorą i to dużo - widać tez ich przyrosty. CO2 na poziomie ok 25mg/l
Zmniejszyłem dozowanie mikro o połowę od dawki wyjściowej nie podaję tez dodatkowego żelaza.( miałem na poziomie 1,0mg/l)
Na razie odpukać wygląda na to ze sytuacja zaczyna wracać do normy.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-03-18, 09:22

18.03.2012
Minął tydzień od zaciemnienia - zrobiłem dwie podmiany wody - jedną zaraz po zaciemnieniu , druga po trzech dniach. Woda RO+kran 50/50 w ilości ok 40% Parametry wody
KH 7
Ph 7
CO2 ok25mg/l
NO3 ok15mg/l
PO4 ok 1-1,5mg/l
Fe ok 0,4mg/l
Na dzień dzisiejszy pył praktycznie nie występuje - są go śladowe ilości ,po tygodniu jest go tyle ile na początku było po 3-4 godzinach. Po czterech dobach kiedy zmierzyłem poziom Fe i wyniósł on 0,5mg/l i pył nie występował utrzymując pełne dotychczasowe nawożenie zwiększyłem dawkę mikro - na drugi dzień zaobserwowałem już lekko mętniejącą wodę w odcieniu zielonkawym dokładnie tak jak to było przed pojawieniem się wysypu.Wnioski po 18 dniach trwania walki z pyłem -
Przyczyny wysypu zielonego pyłu w moim akwarium
- zdestabilizowanie zbiornika restartem
- zachwianie prawidłowego stosunku NO3:PO4
- zbyt wysoki poziom nawożenia mikro - ale tu uwaga - stosowałem już dużo wyższe dawki nawozowe mikro przy podobnej ilości i składzie gatunkowym roślin przekraczając ilości nawet o 100% i nic się nie działo - Cóż więc się zmieniło że pojawiły się problemy? Otóż ...zmieniło się światło - świetlówki T5 (sylvania 865,grolux,aquastar) po roku użytkowania dają dużo mniej światła.

Wniosek na koniec tego etapu - wysypy zielonego pyłu pojawiły się gdy jednocześnie wystąpiło kilka powodów -
1 - najważniejszy który osłabia rośliny - zachwiane proporcje w nawożeniu NO3 i PO4
2- ilość i jakość światła w akwarium które ma bezpośredni związek z ilością dawkowanych nawozów mikro - im gorsze światło tym prawdopodobieństwo wysypu pyłu rośnie nawet w ustabilizowanych zbiornikach przy takim samym nawożeniu mikro - po prostu spada zapotrzebowanie na żelazo .
Eksperyment trwa nadal - proszę o podchodzenie z rezerwą do wniosków
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

cogo
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-11-02, 13:54
Pojemność akwarium: 30
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: cogo » 2012-11-02, 14:26

I jak tam eksperyment Łoren? Ja również mam pył na kamieniach (3mce akwarium), i zastanawiam się jak to się wszystko u Ciebie skończyło.

Ja postanowiłem iść drogą, którą wyznacza Tom Barr i społeczność brytyjskiego forum ukaps.org (zwłaszcza genialnie precyzyjny i znający metodologię nauk CEG4048)
Oto podstawowe zasady prowadzenia akwarium roślinnego bez glonów:
1. Glony pojawiają się jedynie gdy rośliny mają problemy z rośnięciem.
2. Zbyt duże dawki nawozów nie powodują glonów (chyba że któregoś jest brak).
2. Aby rośliny dobrze rosły, nie należy limitować nawozów (metoda EI ).
3. Jeśli się nielimituje makro i mikro, głównym powodem glonów jest:
amoniak; brak lub zbyt niskie C02 w stosunku do światła; niestabilność C02 lub słaba cyrkulacja wody (powoduje niedobory nawozów i CO2 w niektórych rewirach akwarium).

Ponieważ mam akwarium 3 miesiące, zastanawiam się jak w praktyce sprawdzi się ta filozofia uprawy roślin akwariowych. W każdym razie, po przeczytaniu dziesiątków postów na UKAPS.org oraz na stronie Toma Barra, jestem wyznawcom ich religii... :D

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-11-02, 20:02

cogo, No i chwała Ci za to - pożyjemy - zobaczymy jak to się sprawdzi w praktyce - z mojego doświadczenia wynika że - metoda EI jest całkiem logiczna i zasadna - niestety nie spotkałem się nigdzie z akwarium na wysokim poziomie aranżacji (konkursowe) które byłoby z powodzeniem nawożone metoda EI. Sam eksperymentuję w akwarium już kilka ładnych lat i i metoda EI jest dla mnie nieprzekonująca - zbyt ekstremalna powiedziałbym . Ja stosuję metodę zrównoważonego nawożenia solami z całkiem dobrym skutkiem .
Co do zakończenia eksperymentu - faktycznie kiedyś w chwili wolnego czasu (którego obecnie bardzo brak) napiszę jak to się zakończyło - najbardziej skrótowo - kiepskie (zużyte ) światło - zbyt wysoki poziom mikro (nie samego żelaza - żelazo było na poziomie ok 0,4mg/l) i zbyt niski poziom fosforu. - Kiedys opiszę to dokładniej - szczególną robotę robi tu nawozenie mikro intermagu według tzw ogólnych zaleceń ...sam stosowałem ten nawóz i w nim upatruję połowy przyczyn pylenia. Żeby było śmieszniej dalej go używam - ale zmodyfikowałem go chelatem żelaza.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

cogo
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-11-02, 13:54
Pojemność akwarium: 30
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: cogo » 2012-11-03, 01:32

niestety nie spotkałem się nigdzie z akwarium na wysokim poziomie aranżacji (konkursowe) które byłoby z powodzeniem nawożone metoda EI.
To ciekawe. A mówisz również o zachodnich / światowych konkursach, czy tylko o naszym grajdołku? Bo mi się wydaje, że nasza polska wiedza na różne tematy jest z reguły na poziomie naszej piłki nożnej w relacji do drużyn zachodnich. Dotyczy to sztuki, nauki, rozrywki oraz hobby...
Ale może się mylę gdy chodzi o akwarystykę roślinną... Choć chyba nie :(

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-11-03, 05:01

Ja nie wybiegam tak daleko w świat :) Uważam natomiast że jak na razie mam do zdobycia jeszcze ogrom wiedzy zapisanej po polsku - nie wydaje mi się żebym zgłębił ją w najbliższych latach więc o zasobach światowych nawet nie staram się myśleć :) Mam pełną świadomość tego ze moje miejsce jest gdzieś w ogonie "peletonu" ale w niczym mi to nie przeszkadza :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: marthinez » 2012-11-03, 08:06

cogo pisze:Bo mi się wydaje, że nasza polska wiedza na różne tematy jest z reguły na poziomie naszej piłki nożnej w relacji do drużyn zachodnich. Dotyczy to sztuki, nauki, rozrywki oraz hobby...
Dobrze, że Ci sie wydaje.
Zawsze możesz doczytać np. o osiągnięciach polskich naukowców.
cogo pisze:Ale może się mylę gdy chodzi o akwarystykę roślinną...
Mylisz się.
Wystarczy przejrzeć tabele zgłoszeń oraz wyniki w ostatnich dwóch latach w dwóch największych konkursach akwarsytyki roślinnej (IAPLC oraz AGA).
Zdecydowanie jesteśmy w czołówce czego nie można powiedzieć o rodowitych czytelnikach UKAPS.

A na EI są konkursowe zbiorniki, tylko, że mało kto dobrze rozumuje tą metodę.
No i twórca jej bardzo często znienia zdanie w wielu kwestiach z nią związanych.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

cogo
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-11-02, 13:54
Pojemność akwarium: 30
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: cogo » 2012-11-03, 11:20

marthinez pisze: Zawsze możesz doczytać np. o osiągnięciach polskich naukowców.
Sam pracuję na uniwersytecie i wiem jaki jest poziom nauki w Polsce. Kilku naukowców, którzy zrobili kariery na ZACHODNICH uniwersytetach to kropelka w morzu zacofania. Jeśli nie wierzysz, sprawdź sobie rankingi Uniwersytetów na świecie robione pod kontem kryteriów naukowych. Jesteśmy na szarym końcu, często za krajami Afryki... Rozumiem Twój patriotyzm, ale polska nauka jest nawet w gorszym poziomie niż polska piłka nożna.
Mylisz się. Wystarczy przejrzeć tabele zgłoszeń oraz wyniki w ostatnich dwóch latach w dwóch największych konkursach akwarystyki roślinnej (IAPLC oraz AGA).
Zdecydowanie jesteśmy w czołówce czego nie można powiedzieć o rodowitych czytelnikach UKAPS.
Możliwe że się mylę co do poziomu niektórych akwarystów i ich umiejętności konkursowych. Mam jednak wciąż wątpliwości dotyczące społeczności w ogóle oraz tego, na ile te konkursy mówią coś sensownego na temat wiedzy o nawożeniu roślin.
Czy nie jest tak, że te konkursy wygrywają osoby powiązane lub sponsorowane przez firmy, które zarabiają 100x na rozcieńczaniu soli wodą? Czy nie jest tak, że te konkursy są organizowane przez koncerny akwarystyczne??
Bo specyfiką użytkowników UKAPS, a w szczególności zapaleńców metody EI jest to, że są oni antymarketingową rewolucją. Z perspektywy firm są oni bardzo poważnym zagrożeniem. Jeśli zaczynasz kupować, dozować i promować sole a nie odżywki 100x droższe od soli, to bardzo poważnie uderzasz w finansowe interesy gigantów. Pierwsze moje odżywki były z serii Easy-Life i zapłaciłem za nie majątek. Teraz mam sole, które są O WIELE tańsze i jak narazie lepsze rezultaty.

Gdyby się okazało, że metoda dozowania EI jest równie dobra lub lepsza niż metody promowane przez koncerny akwarystyczne, jest to dla nich takie same zagrożenie jak Linux dla Microsoftu. To co robi Tom Barr i UKAPS to jest OpenSource w dziedzinie akwarystyki. Genialna sprawa!
A na EI są konkursowe zbiorniki, tylko, że mało kto dobrze rozumuje tą metodę.
Żartujesz chyba. EI jest genialnie prosta i oczywista. W przeciwieństwie do alchemii, którą spotkać można w innym miejscach na forach.
Nie chciałbym obrazić polskich, doświadczonych akwarystów bo bardzo cenię ich zaangażowanie na forach i dzielenie się swoją wiedzę. Jednak gdy czytałem przez pierwszy miesiąc porady na polskich serwisach akwarystyczneych, miałem poczucie, że mam do czynienia z czarnoksiężnikami którzy próbują uważyć "kamień filozoficzny". Nawożeni i prowadzenie zdrowego akwarium wtedy nie ma nic wspólnego z nauką, lecz jest "sztuką", metodą prób i błędów, intuicji = alchemią.

EI jest prosta jak cep w porównaniu z zaawansowaną metodą proporcji różnych makro i mikro, pomiarów, itd.
No i twórca jej bardzo często zmienia zdanie w wielu kwestiach z nią związanych.
Nie wiedziałem o tym. Możesz to proszę udowodnić?
Poza tym, ile razy inni doświadczeni akwaryści radzący kolegom zmieniali zasady, korygowali intuicje. Co więcej, często nie mieli zasad, tylko własne doświadczenie oparte o własne zbiorniki. Do każdego zbiornika podchodzili więc na nowo bez precyzyjnych metod i reguł, bądź serwowali porady, które "u nich się sprawdziły", choć nie musiały się sprawdzić gdzie indziej z powodu błędnych założeń dotyczących przyczyn i skutków pewnych zjawisk.
Niestety wiedza o prowadzeniu akwariów roślinnych jest wciąż bardzo daleka od standardów naukowych. To co jest fantastyczne w osobach rozwijających EI to znajomość metodologii nauk. Oni wiedzą kiedy i jakie wnioski można wyciągać z dokonanych obserwacji.

Pozdrawiam serdecznie

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zielenice punktowe i pył na szybach

Post autor: Łoren » 2012-11-04, 07:09

No cóż - stare powiedzenie mówi - pożyjemy...zobaczymy :). Mam nadzieję ze już wkrótce w galerii będziemy mieli możliwość oglądania kolejnego pięknego akwarium roślinnego nawożonego metoda prostą jak budowa cepa. :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

ODPOWIEDZ