piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

piotrde2806
Stały bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 2012-03-09, 10:44
Pojemność akwarium: 160
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowsze/Płońsk
Kontakt:

piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: piotrde2806 » 2012-03-19, 15:37

1. Akwarium założone 07.03.2012
2. Litraż - 112l,80x35x40h
3. Oświetlenie - Statecznik PHILIPS 2x28W, 1x Świetlówka T5 28W SYLVANIA AQUASTAR 10000K, 1x Świetlówka T5 28W SYLVANIA GROLUX 8000K + aluminiowe odbłyśniki.
4. Świecę od 8.00 do 20.00-21.00.
5. Podłoże - ziemia ogrodowa HUMOVIT o pH 5,7-6,2, na to żwirek rzeczny o granulacji2-3mm(2cm), następnie żwirek rzeczny o granulacji 4-6mm(2-3cm)
6. Filtracja - JP-013F (wkłady- gąbka, węgiel aktywny) Nie wiem czy jest on dobry, taki dostałem gratis.
7. Typ zbiornika - nie znam się na tym, ale zależy mi na pięknych roślinach i kolorowych rybkach.
8. Ozdoby - Nie chcę zamków i statków. Zieleń, brąz i kolorowe rybki. kilka ładnych kamiennych kryjówek lub jedna konkretna.
9. Rośliny - W tej chwili Echinodorus, Bacopa, reszty nazw nie znam, kupiłem z polecenia sprzedawcy w zoologicznym. ( zdjęcie wszystko Wam przedstawi)
10. Ryby - w tej chwili po kilku śnięciach: 4 gupiki, 4 danio, 6 neonków, 1 glonojad, 2 prętniki, 1 mieczyk, 2 molinezje. Nie wiem ile z nich przetrwa do jutra.
11. Podmianki - podmieniłem pierwszy raz 16.03.2012 16 litrów, woda z kranu, odstała prawie tydzień w plastikowym wiadrze 16l. 18.03.2012 dolałem 5l wody zdemineralizowanej.
12. Nawozy - nie wiem jak takie nawozy stosować, kupiłem 16.03.2012 potas w takiej małej zielonej buteleczce, wlałem chyba 10ml.
13. CO2 - kupiłem Aqua Gainer, ale jeszcze nie zastosowałem.
14. Parametry wody:
Testy kropelkowe Sera:
NO3 - 50mg/l,
PO4 - 2mg/l,
pH - 8,0.
Testy paskowe JBL:
NO2 - 5mg/l,
GH - >7d,
KH 10d.
Dodam, że NO3 i pH na paskowych wyszły identycznie jak na kropelkowych.

Obrazek

Oto historia mojego zbiornika
Akwarium wyczyściłem i zalałem 07.03.2012. Podłoże wykonałem z żwirku o granulacji 2-3mm(2cm), na to granulacja(4-6mm). Wlałem wodę i dolałem 20ml Esklarinu oraz 50ml Sera Nitrivec. uruchomiłem grzałkę i filtrację z węglem. Na drugi dzień kupiłem 3 gupiki i Echinodorusa oraz jakąś trawę, której nazwy do dziś nie pamiętam. Ta z lewej strony, na boku. Posadziłem, gupiki wpuściłem po 30 minutach dryfowania po wodzie w akwa. Zachowywały się źle, wystraszone ukrywały się za grzałką , za filtrem. Następnego dnia kupiłem 2 molinezje i 2 mieczyki. Wpuściłem, dzięki nim gupiki zaczęły pływać po całym zbiorniku. Wszystko wyglądało ładnie.Kolega zalecił mi dolanie Wybielacza optycznego ale zrezygnowałem. Kolejnego dnia zakupiłem tą wysoką trawę po prawej stronie i korzeń oraz kokos z mchem. Tego samego dnia zdecydowałem czytając forum o zmianie podłoża na ziemię ogrodową i na to żwirek. Roślinki posadziłem w ziemię i przysypałem żwirkiem. Wygotowalem korzeń, wlałem tę samą wodę do akwarium, wpuścilem rybki z powrotem. Od tamtej pory badałem wodę testami paskowymi JBL no i niestety troszkę się pogarszała. W piątek podmieniłem 16l wody wlewając odstałą przez 6 dni w wiadrze, oczyszczając przy tym dno z odchodów. Tego samego dnia zainstalowałem też dla upiększenia napowietrzacz. Zasadziłem rogatka, który jest na tylnej szybie i ten koperek, którego nazwy nie pamiętam. Sobota minęła nienagannie. W niedzielę rano zauważyłem białe kropki na gupikach, stwierdziłem, że to pewnie ospa. Znalazłem przy okazji zjedzonego do połowy neonka. Wyłowiłem go. Chcialem się upewnić czy to na pewno ospa czy może tlen zatrzymał się na ciele rybek. Dotknąłem glonojada, który za dwie godziny zdechł. Wyłowiłem go. Wieczorem podkręciłem temperaturę do 29 stopni. Dziś rano (poniedziałek 19.03.2012) podkręciłem do 32 stopni. W tej chwili jest 31 stopni. Padł mieczyk, jednak zauważyłem, że ma odgryziony ogonek. Kupiłem testy kropelkowe i zrobilem badanie wody. Wyniki są w 14 podpunkcie. Ryby są trochę niespokojne chyba w tej temperaturze i przy tym stężeniu chemii.

Potrzebuję Waszej pomocy! Nie wiem jak się wszystko dalej potoczy. Popełniłem podstawowe błędy, do których przyznaję się ze spuszczoną głową. Nie wiem ile ryb przetrwa, ale pozostawiam to losowi. Pomóżcie mi przetrwać ten okres jak najlepiej dla ryb i roślin. Aranżacja też jest do gruntownego przemyślenia i zmodyfikowania. Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Morter » 2012-03-19, 16:12

odstaw wodę na kolejną podmianę i zrób ją jak najszybciej, osobiście proponowal bym nawet większą podmianę - 30% spokojnie możesz zrobić, tak żeby zbić azot.
dołożył bym też jakiegoś chwasta typu rzęsa wodna bo na starcie sie rozrasta i tez poprawi parametry.
deszczownice ustaw tak żeby jak najmocniej napowietrzała akwarium (jak największy ruch tafli wody) jeśli masz dodatkowy napowietrzacz, włącz go na razie.
ryby są niespokojne ze względu na parametry wody.

przydało by sie też zdjęcie z frontu i może jakieś zbliżenia roślin?

to CO2 aqua gainera to co to jest dokładnie?

lejesz nitrivec cały czas?
jeśli lejesz leki do akwa to wyjmij na razie węgiel aktywny, dołożysz go dopiero po zakończeniu kuracji bo inaczej wyczyszcza część leków.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

piotrde2806
Stały bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 2012-03-09, 10:44
Pojemność akwarium: 160
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowsze/Płońsk
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: piotrde2806 » 2012-03-19, 16:25

A czy można podmienić dziś 16l i jutro 20l? Nitrivec wlałem tylko raz pierwszego dnia.
CO2 http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 71997.html
Węgiel wyjęty.
Zdjęcia poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Chcę wlać ten Ichtio. Podmienic teraz 16l? Mam odstaną od piątku.
Ostatnio zmieniony 2012-03-19, 16:27 przez piotrde2806, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Morter » 2012-03-19, 18:39

to nie jest CO2 to jest ogólny nawóz mikro/makro
piotrde2806 pisze:A czy można podmienić dziś 16l i jutro 20l?
jesli masz odstawioną wodę to spokojnie podmień te 16l i odstaw nową wodę, jutro najlepiej zrób testy i jeśli dalej będzie źle, to podmień te kolejne 20l
piotrde2806 pisze:Nitrivec wlałem tylko raz pierwszego dnia.
to niedobrze, spokojnie można lać kilka pierwszych dni, najwyżej zmniejszoną dawkę, zwłaszcza po wymianie podłoża można bylo dolać, tak samo, jeśli masz, to dopóki Ci się nie skończy, możesz lać przy każdej podmianie wody, połowę dawki. zresztą przeczytaj na opakowaniu, czy nie ma o tym info. Masz problem z cyklem azotowym, co świadczy, ze bakterie jeszcze sie na dobre w filtrze nie osiedliły...
piotrde2806 pisze:Chcę wlać ten Ichtio. Podmienic teraz 16l? Mam odstaną od piątku.
skoro tak, to najpierw podmień i potem wlewaj ichtio. zważywszy że robisz leczenie w ogólnym akwa z roślinami (co prawda nie jest ich nie wiadomo ile) to możesz lekko podnieść dawkę leku, bo rośliny obniżają efektywność leków.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Linf » 2012-03-19, 19:03

Zamiast Rzęsy proponowałbym Pistię lub Limnobium (Rzęsy jest potem bardzo trudno się pozbyć) i posadziłbym jeszcze coś szybko rosnącego typu Moczarka,Limnofilia wodna (chyba tak to się nazywało) i Rogatka.
Loża Szyderców

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Morter » 2012-03-19, 19:29

Linf pisze: Moczarka
a moczarka tam czasem nie siedzi na środku? jeśogólnie sie zgadzam, szybko rosnące rośliny pomagają w stabilizacji.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

piotrde2806
Stały bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 2012-03-09, 10:44
Pojemność akwarium: 160
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowsze/Płońsk
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: piotrde2806 » 2012-03-19, 19:37

Morter pisze:
Linf pisze: Moczarka
a moczarka tam czasem nie siedzi na środku? jeśogólnie sie zgadzam, szybko rosnące rośliny pomagają w stabilizacji.
Jest i rogatek i moczarka, może tylko dokupię po jeszcze jednej partii?
Morter pisze: to nie jest CO2 to jest ogólny nawóz mikro/makro
Jestem na tyle naiwny, że kupuję to co podpowiedzą w sklepie. :[
Powiedz Morter, do czego to służy? W jakiej sytuacji należy z tego skorzystać?



Podmieniłem 16 litrów wody. Wcześniej dolałem 3ml Esklarinu do tego wiadra.
Zanim dolałem to podgrzałem tę wodę grzałką do 28 stopni. Dobrze zrobiłem?
Dopiero zalałem i wlałem 15ml Ichtio. Zrobiło się niebiesko.
Jutro rano zbadam wszelkie parametry i od razu wstawiam tutaj.

A Nitrivec'a miałem tylko 30ml. Jutro kupię i doleję.
Ostatnio zmieniony 2012-03-19, 19:43 przez piotrde2806, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Morter » 2012-03-19, 20:04

piotrde2806 pisze:Jest i rogatek i moczarka, może tylko dokupię po jeszcze jednej partii?
nie zaszkodzi dokupić
piotrde2806 pisze:Jestem na tyle naiwny, że kupuję to co podpowiedzą w sklepie.
jeśli podpowiedział Ci CO2 lub węgiel w płynie, to dobrze Ci polecił, tylko nie to co trzeba kupiłeć :)
możesz kupic easy carbo, albo jakiekolwiek carbo w płynie - węgiel jest głównym budulcem roślin i jest ważny dla ich dobrej kondycji.
a nawozy mikro i makro również służą roślinom, są im potrzebne/przydatne żeby zdrowo i szybko rosły i dzięki temu masz rośliny zamiast glonów. W twoim przypadku jednak najpierw zajął bym się ustabilizowaniem ogólnym, najwyżej podawał węgiel a dopiero potem myślał bym o nawozach pozostałych. Na razie nie ma co sobie tego brać na głowę chyba..
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Rybka97
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-03-17, 20:21
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ola
Lokalizacja: Pułtusk

czyszczenie akwarium

Post autor: Rybka97 » 2012-03-19, 20:08

Mam akwarium ok. 10 l-kula(ale już niedługo będzie większe), a w niej złotą welonkę. Ma kolorowe kamyki, filtr itp. Jak często myć akwarium? A jak je myje to wyjmować wszystko razem z nią i dokładnie czyścić, czy tylko podmieniać wodę? :niewiem:
ola:)

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Linf » 2012-03-19, 20:08

Tak sobie myślę,że jeśli jest to zbiornik na ziemi to troszkę mało roślin masz jak na start wydaje mi się,że powinno być ich znacznie więcej (ale może się mylę).

piotrde2806 pisze:do czego to służy? W jakiej sytuacji należy z tego skorzystać?
Jest to nawóz składający się np. macro to azot,fosfor,potas. W chwili obecnej moim zdaniem możesz lać tylko sam potas ale nie ten nawóz.
piotrde2806 pisze:Zanim dolałem to podgrzałem tę wodę grzałką do 28 stopni. Dobrze zrobiłem?
Nie trzeba jej aż tak podgrzewać jak robisz normalne podmiany to wystarczy temp. pokojowa.A woda powinna odstać 24h dłuższe trzymanie wody w np. wiadrach też jej dobrze nie robi.
piotrde2806 pisze:Jest i rogatek i moczarka, może tylko dokupię po jeszcze jednej partii?
Sorki przeoczyłem (skupiłem się bardziej na tekście) na fotach jest moczarka i limnofilia a rogatka nie widziałem.

P.S. Osobiście dorzuciłbym znacznie więcej ziela.
Loża Szyderców

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Morter » 2012-03-19, 20:17

Rybka97 pisze:Mam akwarium ok. 10 l-kula
to nie akwarium
Rybka97 pisze:ak często myć akwarium?
wcale, podmieniaj tylko wodę
Rybka97 pisze:ale już niedługo będzie większe
oby jak najszybciej
a poza wszystkim innym proponuje założyć osobny temat, bo tu robisz offtop
Linf pisze:W chwili obecnej moim zdaniem możesz lać tylko sam potas ale nie ten nawóz.
popieram, mi też doradzono sam potas, podaje k2so4, dziś pierwszy dzień podawania, mała dawka.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

piotrde2806
Stały bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 2012-03-09, 10:44
Pojemność akwarium: 160
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowsze/Płońsk
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: piotrde2806 » 2012-03-19, 20:23

Linf pisze:piotrde2806 napisał/a:
Zanim dolałem to podgrzałem tę wodę grzałką do 28 stopni. Dobrze zrobiłem?


Nie trzeba jej aż tak podgrzewać jak robisz normalne podmiany to wystarczy temp. pokojowa.A woda powinna odstać 24h dłuższe trzymanie wody w np. wiadrach też jej dobrze nie robi.
No ale przecież kiedy woda ma 31 stopni i wleję do niej 16 litrów wody 10 stopni chlodniejszej to byłby szok dla ryb, prawda?
Z tym trzymaniem wody w wiadrach to pewnie masz rację. w końcu wiadro jest z plastiku.

Wydaje mi się jednak że to jest rogatek a nie limnofilia.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Morter » 2012-03-19, 20:37

piotrde2806 pisze:No ale przecież kiedy woda ma 31 stopni i wleję do niej 16 litrów wody 10 stopni chlodniejszej to byłby szok dla ryb, prawda?
dobrze zrobiłeś, jeśli byś miał normalna temperaturę w akwa (ok25C0 to wystarczy pokojowa, i normalnie nie podgrzewamy, ale przy chorobie i wyższej temp w akwa to ok zrobiłeś.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: Łoren » 2012-03-19, 20:37

Ja dodam od siebie żeby w tym początkowym okresie nie czyścic wkładów filtracyjnych , chyba że będzie już mocno ograniczony przepływ - wtedy tylko lekko wypłukać w wodzie z podmiany połowę gąbki - dolną część . wyleci potem do wody trochę paprochów ale to nic.Reszta tak jak koledzy pisali - no i roślin nawet pływających rogatka , paprotnice , moczarkę - co będziesz miał wszystko wrzucaj. za dwa trzy tygodnie będzie można zaczynać tworzyć ogródek :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

piotrde2806
Stały bywalec
Posty: 170
Rejestracja: 2012-03-09, 10:44
Pojemność akwarium: 160
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Mazowsze/Płońsk
Kontakt:

Re: piotrde2806 - moje źle wystartowane akwarium

Post autor: piotrde2806 » 2012-03-19, 20:42

Łoren pisze:w tym początkowym okresie nie czyścic wkładów filtracyjnych , chyba że będzie już mocno ograniczony przepływ - wtedy tylko lekko wypłukać w wodzie z podmiany połowę gąbki - dolną część . wyleci potem do wody trochę paprochów ale to nic.
Tak nawet zrobiłem w sobotę bodajże. Poszedł brud z filtra do wody ale potem nawet go nie można bylo zauważyć.
Łoren pisze:Reszta tak jak koledzy pisali - no i roślin nawet pływających rogatka , paprotnice , moczarkę - co będziesz miał wszystko wrzucaj. za dwa trzy tygodnie będzie można zaczynać tworzyć ogródek
tak zrobię. Jutro pojadę poszukać takich szybkorosnących roślin. Obsadzę z tyłu. A za te parę tygodni będę prosił o pomoc w stworzeniu ogrodu :)
Ostatnio zmieniony 2012-03-19, 20:49 przez piotrde2806, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ