Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Moderator: ModTeam

blastx
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2012-03-24, 02:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Post autor: blastx » 2012-04-02, 19:29

Witam.

Mam akwarium 60l i zależy mi na ładnych roślinach. Obecnie mam świetlówkę Hagen Life GLO T8 15W, 95 lux, 960 lumen, 6700K i zamierzam dokupic dodatkową świetlówkę JBL SOLAR NATUR T5 24W, 9000K

Czy taki zestaw oświetlenia nadaje się do mojego akwarium 60x30x33 ? W akwarium jest dajmy na to 54l wody, więc ilość W/l wychodzi w takim układzie 39/55= 0,71 W/l

Do podawania CO2 używam bimbrowni własnej roboty:) Raz na czas dozuję Carbo planta gainer firmy Aqua Art. W podłożu mam powsadzane kulki glin-torf

Obecnie zmagam się z brązowymi plamami na skałkach i roślinach (okrzemki), ale mm nadzieję, ze po dołożeniu tej świetlówki 24W problem zniknie? Ale mogę sie mylić...

Proszę doświadczonych akwarystów o wypowiedź, porady, uwagi, krytykę, gdyż dopiero wkraczam w świat tego pięknego hobby jakim jest akwarystyka. Chciałbym, aby dzięki Waszej wiedzy moje akwarium stało się ozdobą salonu i aby cieszyło moje oko każdego dnia:)

Pozdrawiam
blastx

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Post autor: Morter » 2012-04-02, 20:46

masz jakiś konkretny zestaw oświetleniowy na oku?

przy takim świetle warto by pomyśleć o butli z CO2 no i pełnym nawożeniu słupa wody.
jakie masz podłoże? tylko kulki+żwirek? przy takim świetle przydał by się porządny substrat/ziemia ogrodowa pod spodem.

jak dawno postawione jest akwarium?
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Post autor: matrix82 » 2012-04-02, 20:52

blastx pisze:Czy taki zestaw oświetlenia nadaje się do mojego akwarium 60x30x33 ?
Nadać się nada, róść będzie rosło. Ale osobiście polecam bazować na świetlówkach o barwie 6500k (philips, sylvania) ( w twoim przypadku jako 24w ta dodatkowa) i do nich dokładać ewentualnie jakieś sprawdzone świetlówki roślinne np. sylvania grolux, aqua medic plant grow, lub takie o barwie 4000-3000k (sam mam teraz połączenie 6500k + 3000k i jest to moim zdaniem najtańsze i chyba jedno z najlepszych rozwiązań).
blastx pisze:Do podawania CO2 używam bimbrowni własnej roboty:)
Chyba kwestia czasu kiedy przejdziesz na butlę :)
Obrazek

blastx
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2012-03-24, 02:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Post autor: blastx » 2012-04-02, 21:31

Jeśli chodzi o podłoże, to mam tylko żwir bazaltowy. Akwa zalane 14 dni temu. Od 3 dni mam brązowe plamy na kamieniach i części roślin, podejrzewam że to okrzemki. Czy jak dołożę te 24W to okrzemki znikną po jakimś czasie? Odkąd podłączyłem bimbrownię CO2 i nawożę węglem w płynie to rośliny ruszyły:) Tylko te okrzemki;/ Mam je zaledwie pare dni a juz ich mam dość:/ Generalnie przy takim oświetleniu jak napisałem ryby i rośliny powinny czuć się dobrze tak?

Pozdrawiam.
blastx

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Post autor: matrix82 » 2012-04-02, 21:45

A podmiany wody robisz? 14 dni to już przynajmniej dwie powinny być zrobione...
Na akwa nie padają promienie słoneczne?
Ważne jest też to abyś miał bardzo dużo roślin. ;)

Podłoże tylko bazalt, powinieneś pomyśleć nad wzbogaceniem go, np aplikując kulki gliniane (nawozowe).
Obrazek

blastx
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2012-03-24, 02:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Post autor: blastx » 2012-04-02, 21:55

Podmiany robię co 5-6 dni. Wymieniam 20l wody na nową ówcześnie odstną 24h wodę z kranu. W Zakopanem mamy bodaj najlepszą kranówę w Polsce:) Na akwa nie padają promienie słoneczne. Na razie roślin mam tak średnio, bo cały czas chcę im stworzyć odpowiednie warunki. Jak je stworzę, to posadzę kilka nowych. Jak pisałem wcześniej kulki gliniano-torfowe powsadzałem w żwir, ale będę musiał ich jeszcze kilka dołożyć.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Proszę o porady n/t oświetlenia do akwarium 60l z roślinami.

Post autor: Morter » 2012-04-03, 07:40

blastx pisze:Na razie roślin mam tak średnio, bo cały czas chcę im stworzyć odpowiednie warunki.
najpierw posadz takie któryn każde warunki odpowiadają, a one pomogą przygotować warunnki dla tych bardziej wymagających. Bo to rośliny pomagają stworzyć odpowiednie warunki dla... roślin :) pomagają ustabilizować zbiornik.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

ODPOWIEDZ