Pokrywa z oświetleniem.

Moderator: ModTeam

Zbynek
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2012-04-15, 03:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Sieradz

Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Zbynek » 2012-04-15, 03:46

Mam w planie założenie akwarium 200L 100x40x50
Standardowe pokrywy o wymiarach 100x40 posiadają oświetlenie 2x30 w z tego co czytam to troszkę za mało, więc dlaczego producenci nie zakładają mocniejszego oświetlenia lub nie dają wersji w kilku mocach?
Jestem przed kupnem więc zastanawiam się, czy jest możliwość kupienia obudowy bez elektryki i założenie takiej już odpowiedniej bez potrzeby późniejszych przeróbek. Może zrobić ją jakoś samemu, ale własnej roboty już nie będzie wyglądała tak zgrabnie. W ogóle według mnie ceny pokryw są bardzo wysokie w porównaniu z baniaczkami i filtrami.
A może takie standardowe oświetlenie 2x30W może nie jest jakimś bardzo dobrym ale może będzie w miarę optymalne i dało by radę?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Łoren » 2012-04-15, 08:12

Tak więc żeby doradzić jakie oświetlenie i jak to zrobić potrzebne by były informacje co w tym zbiorniku ma być - bo inne oświetlenie będzie do akwarium roślinnego LT inne do HT (rośliny o większych wymaganiach) , inne do BW (czarne wody) czy też biotopu Malawi lub Tanganiki .Różnice są dość spore - więc najpierw Napisz jaki masz pomysł na ten zbiornik - wtedy będziemy mogli powoli dojść wszystkich szczegółów założenia takiego zbiornika.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: marthinez » 2012-04-15, 09:33

Zbynek pisze:Standardowe pokrywy o wymiarach 100x40 posiadają oświetlenie 2x30 w z tego co czytam to troszkę za mało, więc dlaczego producenci nie zakładają mocniejszego oświetlenia lub nie dają wersji w kilku mocach?
Bo standardowe pokrywy nie są przeznaczone do akwariów roślinnych.
Ten rodzaj akwarystyki pomimo istnienia już kilka lat nie jest zbyt popularny.
Jednak da się i na tym stworzyć fajne akwa z roślinami np.
http://www.pbase.com/plantella/hc60
http://www.pbase.com/plantella/luha07
http://www.pbase.com/plantella/workshop ... us240liter

Istnieją zestawy z mocnym światłem np. Brilux Aquaela: http://www.aquael.pl/index.php?option=c ... 10&lang=pl
O ile cena zwykłych pokryw Cie przeraża to Brillux "zabije". :D
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Zbynek
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2012-04-15, 03:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Sieradz

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Zbynek » 2012-04-15, 16:47

Łoren pisze:Tak więc żeby doradzić jakie oświetlenie i jak to zrobić potrzebne by były informacje co w tym zbiorniku ma być - bo inne oświetlenie będzie do akwarium roślinnego LT inne do HT (rośliny o większych wymaganiach) , inne do BW (czarne wody) czy też biotopu Malawi lub Tanganiki .Różnice są dość spore - więc najpierw Napisz jaki masz pomysł na ten zbiornik - wtedy będziemy mogli powoli dojść wszystkich szczegółów założenia takiego zbiornika.

Zdaje sobie sprawę, że takie informacje były dość pomocne. Przyznam się jednak, że jeszcze nie mam wizji konkretnych ryb czy roślin. Zacząłem lekturę od sprzętu itd. Czytałem również o podłożach roślinach i powiem, że jest taki ogrom informacji, że nie wiadomo jak to dobrze poukładać w głowie. Wiem na pewno, że nie będzie to tanganika czy malawi. Bo na pewno bym chciał aby w akwarium były rośliny. Myślałem o jakimś ogólnej obsadzie z różnymi rybkami. Wiadomo na każdą partię wody, tak samo jak i roślinki na wszystkie trzy strefy.
Więc co do tego oświetlenia to może na wstępie zostałbym przy tym standardowym a z czasem może dołożyłbym dodatkowe mocowania świetlówek, jakiś statecznik na zewnątrz i było by ok.

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Linf » 2012-04-15, 18:38

Zbynek pisze:dołożyłbym dodatkowe mocowania świetlówek, jakiś statecznik na zewnątrz i było by ok.
Tylko pamiętaj,że zwiększenie mocy światła to i zwiększenie apetytu roślin na różne składniki (mikro i macro) a co za tym idzie nawożenie plus CO2.

Przerobienie pokrywy to żaden problem można zakupić gotowe zestawy jak i skomletować je samemu.
Ostatnio zmieniony 2012-04-15, 20:02 przez Linf, łącznie zmieniany 1 raz.
Loża Szyderców

Zbynek
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2012-04-15, 03:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Sieradz

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Zbynek » 2012-04-15, 22:16

Linf pisze:Przerobienie pokrywy to żaden problem można zakupić gotowe zestawy jak i skomletować je samemu.
Właśnie widziałem na allegro takie zestawy na dokładki. Zdaje to egzamin ? Stosował ktoś ?

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Plewek01 » 2012-04-16, 01:11

Zbynek, każde dołożenie świetlówki zwiększa wzrost roślin, a co za tym idzie ich apetyt na składniki odżywcze...jeśli nie przygotujesz się odpowiednio ze sposobów nawożenia to każda zmiana jednego z tych składnych doprowadzi do wielkiego glonowiska...więc odpowiadając to zdaje egzamin...ale jeśli wiemy co do tego potem musimy dołożyć aby rosło nam ładnie :)

Zbynek
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2012-04-15, 03:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Sieradz

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Zbynek » 2012-04-16, 02:38

Rozumiem już co nie co wiem dokształcam się cały weekend.
Więc jak mówię na początek może będzie sobie standardowa pokrywa, z czasem jak się doszkolę to zwiększę oświetlenie pomyślę o nawozach ew jakimś CO2.
Poczytałem jeszcze o typie zbiornika LT z tego co czytam wynika, że mniejszymi nakładami można urządzić to akwarium a ono samo jest bardzo proste w utrzymaniu. Można by pomyśleć że wszyscy takie chcieli by mieć. Może poza fanami tanganika czy malawi. Ale jednak nie jest tak popularne. Domyślam się też, że ten typ to głównie typ roślinny a rybki są jedynie dodatkiem do całości ? Dobrze myślę ?

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Pokrywa z oświetleniem.

Post autor: Plewek01 » 2012-04-18, 22:34

Zbynek pisze:bardzo proste w utrzymaniu
Może nie tak do końca...ważne jest przestrzeganie kilku zasad i cierpliwość :) czyli to co w akwarystyce się sprawdza niezależnie od biotopu :)
Zbynek pisze:o głównie typ roślinny a rybki są jedynie dodatkiem do całości ?
W LT obsada powinna być faktycznie mniejsza niż przy HT ze względu na rzadsze podmiany...a im więcej roślin tym więcej potrafi zbiornik przerobić substancji niepożądanych :)

ODPOWIEDZ