pokrywa o szerokości 60cm juwel

Moderator: ModTeam

elandisan
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 2012-04-26, 03:18
Pojemność akwarium: 65
Imię: Kuba
Lokalizacja: kuj-pom
Kontakt:

pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: elandisan » 2012-05-02, 15:43

Witajcie,
w jednym z tematów opisuje swój restart , teraz będzie lepsze podłoże, nawożenie , więcej roślin a mniej ryb, trzeba też więc zmodyfikować oświetlenie,
mam obudowę do akwa jakiegoś starego Juwel'a , ma 60 cm szerokości,
nie dawno przepalił się stary statecznik (oryginalny od obudowy) razem z świetlówką .
Teść podrzucił mi inny statecznik który akurat miał (również magnetyczny) oto jego foto :
Obrazek

wiem ,że jest za mocny bo ma 36w a świetlówka którą mam to osram 15w około 43cm,
dostałem od kolegi oprawki hermetyczne do świetlówki t5

i teraz jest kwestia czy lepiej te oprawki podłączyć pod mój statecznik magnetyczny z świetlówką t5 24w (54cm) ,
czy podłączyć taką świetlówkę na osobnej elektronice z energooszczędnej świetlówki i marnować te waty z mojego statecznika czy coś jeszcze innego wymyślić ?

proszę o rady :-)

Awatar użytkownika
zolwikk
Akwarysta
Posty: 501
Rejestracja: 2010-10-17, 16:30
Pojemność akwarium: 375
Imię: adam
Lokalizacja: Gdynia

Re: pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: zolwikk » 2012-05-02, 20:58

Nadmiar mocy magnetycznego pozwoli tobie na mniejsze nagrzewanie się go , nie ma strat mocy czy też marnowanie .

Elektronika od energooszczędnej jest bardzo dobra zrobiłem kiedyś całą obudowę na nich i świecą już drugi rok , a i w małym akwa mam tak zrobiony. Tylko że MUSI być od 20Watowej .

W jaki sposób chcesz podłączyć dwie świetlówki o różnych wartościach pod jeden statecznik ?
Obrazek

elandisan
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 2012-04-26, 03:18
Pojemność akwarium: 65
Imię: Kuba
Lokalizacja: kuj-pom
Kontakt:

Re: pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: elandisan » 2012-05-03, 13:52

powiem tak, świetlówka t5 i elektronika od energooszczędnej to będzie większy wydatek( a budżet mam mocno ograniczony).
czy jakbym kupił po prostu drugą świetlówkę 15w t5 i podłączył pod mój statecznik to będzie to działać ?

Awatar użytkownika
zolwikk
Akwarysta
Posty: 501
Rejestracja: 2010-10-17, 16:30
Pojemność akwarium: 375
Imię: adam
Lokalizacja: Gdynia

Re: pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: zolwikk » 2012-05-05, 13:30

Mam parę stateczników elektronicznych (z energooszczędnych)chcesz to pisz , oddam za 2browce +wysyłka list(najtańsza)


Powinno działać lecz do tego jeszcze starter potrzebny .
Obrazek

elandisan
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 2012-04-26, 03:18
Pojemność akwarium: 65
Imię: Kuba
Lokalizacja: kuj-pom
Kontakt:

Re: pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: elandisan » 2012-05-06, 12:30

dziękuję za tą ofertę,
uratował mnie Ojciec. Całkiem przypadkowo zapytałem go czy nie ma jakiś świetlówek niepotrzebnych. okazało się , że ma .
doświetlę za ich pomocą akwarium philips 28w i jakiejś innej firmy 20w są już z gwintami więc tylko kwestia montażu i podłączenia.
Zrobię też odbłyśnik z folii aluminiowej .
jak nie będę zadowolony z efektu to wtedy będziemy myśleć dalej , dostałem też od Ojca świetlówkę osram 24w t5 ale jest dość długa (około 58cm) więc bez sporych przeróbek nie weszłaby do obudowy.

Awatar użytkownika
zolwikk
Akwarysta
Posty: 501
Rejestracja: 2010-10-17, 16:30
Pojemność akwarium: 375
Imię: adam
Lokalizacja: Gdynia

Re: pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: zolwikk » 2012-05-06, 17:31

Jak chcesz podłączać i montować na gwincie , nie proponuje wkładać świetlówki energooszczędnej pod pokrywą iż wilgoć/parowanie wody załatwią elektronikę .Testowałem .

Odbłyśnik z foli przyklej na gorąco bo inaczej z czasem się odklei oraz od czasu do czasu przetrzyj bo czarnieje.

Jeżeli pomogłem to kliknij.
Obrazek

elandisan
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 2012-04-26, 03:18
Pojemność akwarium: 65
Imię: Kuba
Lokalizacja: kuj-pom
Kontakt:

Re: pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: elandisan » 2012-05-06, 21:24

jutro będę działał z teściem spróbuje zrobić otworki do usuwania wilgoci,jak padną te energooszczędne to wtedy będziemy myśleć dalej i być może zgłoszę się po te stateczniki .

pozdrawiam i dzięki za wszystko :)

Awatar użytkownika
zolwikk
Akwarysta
Posty: 501
Rejestracja: 2010-10-17, 16:30
Pojemność akwarium: 375
Imię: adam
Lokalizacja: Gdynia

Re: pokrywa o szerokości 60cm juwel

Post autor: zolwikk » 2012-05-06, 21:32

elandisan pisze: spróbuje zrobić otworki do usuwania wilgoci
Na dłuższą metę to nie zadział ew. jak mocno chcesz to jedyne wyjście lecz to nakłady pracy i parę PLN , rozebrać i zalać żelem lub silikonem.
elandisan pisze: jak padną te energooszczędne to wtedy będziemy myśleć dalej i być może zgłoszę się po te stateczniki
Ok, nie ma problemu jak coś to pisz PW.
Obrazek

ODPOWIEDZ