Danio pręgowane czerwone - chore ?

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: Doma » 2007-06-03, 17:34

Miałam 13 danio 9 pręgowanych i 4 lamparcie, koloroee - czerwone. Teraz zostało mi już tylko 8 i wszystkie pręgowane. Są takie jakby wystraszone ale nie uciekają. Ztłoczyły się nad filtrem i widać że coś im jest. Chyba nie chcą jeść, ale nie ma objawów jakiejś choroby. Wiecie co z nimi jest ?
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: oleq_30 » 2007-06-05, 00:39

przyjrzyj sie im
jak zdechną zwlaszcza mialem ostatnio przy pierwszym podejsciu załozenia akwa w okolicy pyszczka jak masz możliwość nawet im do tego pyszczka zajrzyj i zwróc uwage czy pyszczki nie maja jakby obrosłe plesnia , , charakterystyczne sa odstajace pokrywy skrzelowe i trudności z oddychaniem.
Jesli to to , to ja to leczyłem BAKTOPUREM z Sery podajac co drugi dzień dawkę określoną jak w instrukcji przeszło im Akwafywina z Tropixcala nie działała . tak samo jak MFC i Ichtiosan w tydzień straciłem wszystkie rybki.
Poza tym sprawdz parametry wody . I zastanów się czy czegoś nowego nie dodawałas do akwarium cokolwiek rybka roslinka kamień korzeń muszla . to może być przyczyną zatruwania wody
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: kasia2005 » 2007-06-05, 06:34

oleq_30, wcale się nie dziwię że w tydzień straciłeś wszystkie rybki jak można taką ilośc chemikaliów wlewac do akwarium sam byś miał kłopoty ze zdrowiem jakbyś przesadził z lekami więc nie dziew się że ryby tego nie wytrzymały

polecam doma tylko pierwsze słowa przedmówcy obserwuj ryby przy pierwszych objawach choroby działaj na razie może dawka MFC zapobiegawczo :?: opisz trochę sytuację wpuszczałaś coś nowego ostatnio :?: od kiedy masz te ryby :?: to rzeczywiście dziwne że danio nie są głodne one ciągle szukają pożywienia :-/
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: Doma » 2007-06-05, 19:48

Teraz już lepiej, miały problemy z oddychaniem ale ciągle nie chcą jeść dlatego podaję im same smakołyki ( np. sera DELICEA albo pokarm żywy ) i to jedzą niechętnie ale JEDZĄ ( hura !!! ). W okolicy pyszczka nic nie mają. Jutro podam MFC. Dzięki :mrgreen:

A tak przy okazji czy mogę trzymać bojcie w moim akwarium ( 112l. ) ?
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: Piwosz » 2007-06-05, 22:09

Jeśli nadal masz krewetki to NIE, bo bocje Ci je zjedzą. Krewetki to ich przysmak :-D.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: oleq_30 » 2007-06-05, 22:19

troszke zle zrozumiałaś moją wypowiedż Kasia2005 zresztą jakl czytam to w sumie można mnie było tak zrozumieć .
te preparaty nie były lane wszystkie na raz :)
po zalaniu zbiornika pierwszym podane do wody MFC . po 3 dniach wpusciłem rybki podając 10-12 godzin przed Ichtiosan . dwa dni i rybki zaczeły mieć nie pokojące objawy i pierwsze martwe podałem jeszce raz MFC . po kolejnych 3 dniach jak juz obsada zmiejszyła sie drastycznie podałem Akwaflywinę. Z rybek został mi tylko skalar , jeden danio i samiczka bojownika. Zdezynfekowałem akwarium sprzet rosłiny podłoże . zalałem akwarium i to co mi zostało wpuściłem z powrotem od razu do nowej wody podając Akwaflywine , bojowniczke od razu obsypało ospa . Objawy wystapiły po kilkunastu godzinach te same co poprzednio z rozpędu podałem Baktopur z SERY
zrobiłem 24 h przerwy w podawaniu i znowu podałem to samo . i znowu 3 dni przerwy i znowu dawka zalecana przez producenta . w miedzy czasie wprowadziłem nowe rybki tak ze na dzien dobry tez przeszły one tą kuracje padło juz mi tylko 1 danio i 1 neonek reszta przeżyła

woda w tym czasie była filtrowana 24 h na dobe filtr przepustowością 750 l /h w 60 litrach
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: kasia2005 » 2007-06-06, 05:54

co do leków to podtrzymuję : przesadziłeś z ilością :!: filtrowałeś przez węgiel :?: pozbywałeś się jakoś tych leków :?: jeśli nie to jak pisałam wcześniej sam byłeś winien śmierci ryb wymiana całej wody nie jest dobrym pomysłem podobnie jak dezynfekcja sprzętu zabijasz w ten sposób potrzebne w akwarium bakterie
ja po podawaniu leków podmieniam 40 % wody i filtruję przez węgiel żeby chemikalia się nie kumulowały w akwarium


BTW ospę można leczyc tylko podnosząc temperaturę w akwarium
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: maol » 2007-06-06, 09:53

eeeech... a poczytał ktoś choćby na ulotce do czego służy Baktopur? To rewelacyjny lek na choroby... bakteryjne. Na pleśniawkę i ospę nie pomoże, a wręcz zaszkodzi - zabije całą florę bakteryjną w akwarium. Po "dezynfekcji" ryby dostały ospy? To przecież wręcz normalne! Osłabiasz je, a wtedy pasożyt nazywany powszechne "ospą" a właściwie kulorzęskiem nareszcie ma okazję do zaatakowania. Dlatego też ospa bardzo często atakuje ryby w akwarium nowe, świeżo wprowadzone. I nie da go się z akwarium praktycznie usunąć - a co najwyżej możemy mieć tak silne ryby, że radzą sobie same z jego atakiem. A jak już ospę leczyć, to z SERY masz do tego specjalizowany COSTAPUR. Pleśniawkę leczysz MYCOPUR-em i ECTOPUR-em. Dodatkowo, bardzo często jedną z przyczyn tych chorób jest za niska temperatura wody - warto zwrócić na to uwagę.

Druga rzecz - jeżeli masz w akwarium jakąkolwiek chorą rybę, lub nawet tylko "mocno podejrzaną" - natychmiast trzeba ją izolować w osobnym zbiorniku, bo choroby ryb są z reguły bardzo mocno i szybko zaraźliwe. Trzymanie chorej ryby razem z resztą obsady zwykle kończy się właśnie ogólną epidemią w akwarium. Do tego, po co truć zdrowe ryby odczas leczenia, jak można traktować środkami chemicznymi tylko chore egzemplarze? Również trzeba zwrócić uwagę, że dawkowanie leków podawane przez producentów dotyczy właśnie "czystych" zbiorników kwarantannowych, bez podłoża, roślin, korzeni itp. - do ogólnego akwarium, żeby uzyskać sensowny efekt leczenia, trzeba wlewać gigantyczne ich ilości... Dodatkowo, w zasadzie standard leczenia każdej z rybich chorób przewiduje podniesienie temperatury w zbiorniku - ja robię to o jakieś 2 stopnie, ale niektórzy zalecają nawet 5 (oczywiście powoli, nie poprzez gwałtowne wrzucenie ryby do cieplejszej wody). A to znacznie łatwiej, bez niszczenia równowagi w akwarium, osiągnąć w osobnym zbiorniku.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Danio pręgowane czerwone - chore ?

Post autor: kasia2005 » 2007-06-06, 12:04

dodam tylko że często dochodzi do zakażenia akwarium poprzez wpuszczanie ryb bezpośrednio po zakupie :!: jak przedmówca wspomniał : kwaratanna zagwarantuje nam że nie zakazimy naszych ryb chorobami nowych osobników
minimum 4 tygodnie w akwarium kwarantannowym nieważne skąd ryba pochodzi to gwarancja że nie wprowadzimy do akwarium żadych niepowołanych gości :!:
nie piszcie że nie macie takiego zbiornika :!: wydatek zwraca się jeśli weźmiemy pod uwagę ceny leków i ryb które już mamy odchowane
taki zbiornik może także służyć jako leczniczy czy kotnik


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

doma Ty chcesz trzymać bocje czy bojcie :?: o co chodzi :?: literówka :?: a może chodziło Ci o bojownika :?:
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

ODPOWIEDZ