24l - jakie oswietlenie?

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

24l - jakie oswietlenie?

Post autor: Martusia » 2012-09-19, 17:46

mam akwarium 24l w ktorym obecnie sa rybki czekajace na nowego wlasciciela ale planuje je zaaranzowac na nowo pod bojownika lub krewetki.
Nie znam sie na oswietleniu ani troche, moglabym zrobic pokrywe ale pradu i swiatel wole sie nie tykac bo jeszcze mi zycie mile.

Z tego co czytalam to powinnam miec 0,5 W na litr wody (jesli sie myle to prosze mnie wyprowadzic z bledu)
Zalezy mi na ladnych barwach rybki (lub krewetek) i wolalabym nie miec problemu z glonami.
Roslinki prawdopodobnie niezbyt wymagajace, na pewno chce miec mech - bo lubie.Ffajnie byloby gdyby chcialo im sie rosnac.

Nie moge znalezc zadnej gotowej pokrywy z oswietleniem dla akwarium o takich rozmiarach (40 x 26). Akwarium ma jedynie plastikowa przezroczysta, plaska pokrywe z wycieciami.

Widzialam natomiast lampki z klipsem ktore przypina sie na akwarium. Nie pamietam dokladnie ich mocy ale z tego co wiem byly wlasnie do malych zbiornikow. Kazda miala dwie podluzne swietlowki. Byly takie z dwiema bialymi i byly tez z jedna biala i jedna rozowa (ktore wspomagaja wzrost roslin) i takie z jedna biala i jedna niebieska swietlowke (marine).
Widzialam tez paski LED, lampki LED z klipsem do przypiecia, podluzne lampki z LEDami w srodku z przyssawkami (do tego potrzebna pokrywa).
Powiedzcie mi prosze czy ktoras z tych lampek moglaby sie nadawac.
Sa roznej wielkosci, roznej mocy, w roznych cenach. Wszystko na ebayu.
Nie mam pojecia czego szukac, co jest dobre a co mogloby sie okazac strata pieniedzy.
Zaznaczam ze potrzebuje w miare LATWEGO rozwiazania bo tate elektryka mam bardzo daleko i nie moglby mi pomoc z konstruowaniem oswietlenia.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 24l - jakie oswietlenie?

Post autor: Jarus » 2012-09-19, 19:40

Do 24l wystarczy świetlówka kompaktowa (żarówka energooszczędna). Ważne żeby miała barwę 6500K a moc to już pod roślinki dobierasz. A jakie planujesz?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24l - jakie oswietlenie?

Post autor: Martusia » 2012-09-19, 19:57

Znaczy ze jak postawie zwykla lampke biurowa z odpowiednia zarowka to bedzie ok?
Planuje mech, mech i jeszcze raz mech :D Spodobalo mi sie kilka, otocze nimi kamienie i zrobie grote z kokosa lub drewna, ktora tez oblepie mchem
a na tyl akwarium to jeszcze nie wiem ale pewnie jakas zabienica, kabomba, moze zwartka... nie wiem sama...
jeszcze sie bede orientowac i szukac ale na pewno nie chce roslinek wymagajacych bo nie znam sie na nawozach i tym podobnych bajerach

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 24l - jakie oswietlenie?

Post autor: Jarus » 2012-09-19, 20:17

Mech żabienice i zwartki spokojnie sobie poradzą przy 11w świetlówce. Ważne tylko żeby bywa 6500K. Znaczy, przy 2700K też będą rosły, ale roślinki wolą to 'zimniejsze' światełko.
Można piękny baniak zrobić w takiej 24-ce.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24l - jakie oswietlenie?

Post autor: Martusia » 2012-09-19, 21:36

Dzieki :)
Zapisalam juz na kartce na zakupy :)
Mam nadzieje, ze w ciagu najblizszych dwoch, trzech tygodni uda mi sie wszystko kupic i wybrac roslinki a potem restart :)

ODPOWIEDZ