Kilka pytań do doświadczonych akwarystów

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
sig
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2007-06-06, 01:27
Pojemność akwarium: 240
Imię: Piotr
Lokalizacja: Bielawa

Kilka pytań do doświadczonych akwarystów

Post autor: sig » 2007-06-06, 02:39

Witam serdecznie!
Zakładam 240 l akwa. 120*40*50 z pokrywą oraz oświetleniem 2*36W. Filtr kubełkowy JBL 250. Ma w nim być dużo roślin a obsada to brzanki i neonki (w większości).W związku z tym proszę o parę porad :
-czy wystarczy jedna grzałka z termostatem 200W ,czy zastosować dwie mniejsze
-jakie rośliny szybko rosną ,aby były dobre na początek (i ogólnie czy rośliny w koszyczkach z firmy PLANTIS są coś warte)
-jakie nalepiej zastosować świetlówki 2 * 36W o długości 120cm(w nie wysokiej cenie) aby rośliny dobrze rosły i ryby pięknie wyglądały
-gdzie dostanę folię samoprzylepną do zastosowania jako odbłyśnik (na oryginalny odbłyśnik nie mam miejsca ,jak też na dodatkową świetlówkę)
-wkleiłem do akwa. dyfuzor (coś jakby małe akwa. przewrócone do góry dnem) i mam zamiar zasilać go CO2 czy wystarczy kupić samą butlę czy musi mieć reduktor jeśli nie będę "bąbelkował" tylko napuszczał CO2
-czy wskazane jest użycie pod żwirem nawozu gliniano-torfowego np.ACTI w 10l wiaderkach
- i trochę z innej beczki -czy do krewetkarium można stosować każdy filtr czy tylko z gąbką na wierzchu (chodzi o to czy filtr nie wciągnie malutkich krewetek)
Z góry dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Kilka pytań do doświadczonych akwarystów

Post autor: Doma » 2007-06-25, 08:43

Filtr możesz ale tylko tako z gęstą gąbką na wieżchu albo z zatkanym drobną siateczką wlotem wody. Możesz dac 1 grzałkę, ale ja na twoim miejscu dała bym 2 x 150W. Rośliny... tu sobie o nich poczytasz :arrow: http://akwarystykamojehobby.republika.p ... oslin.html . Maszakwarium 240l a rośliny powinny mieć min. 0,5 W na l, czyli 120W (temperatura barwy światła powinna wynośić ok.5000 do 8000k) Wskazane jest naworzenie nie tylko nawozami w płynie ( czyli nad powierzchnią żwiru ) ale i jakimiś żeby kożeniami rośliny mogły pobierać składniki odrzywcze, wted ładny będzie system korzeniowy.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kilka pytań do doświadczonych akwarystów

Post autor: D4ni3l » 2007-06-25, 13:09

sig pisze:akładam 240 l akwa. 120*40*50 z pokrywą oraz oświetleniem 2*36W
Do takiego akwarium, biorac pod uwage, ze bedziesz stosowal CO2 polecam 3x36W
sig pisze:czy wystarczy jedna grzałka z termostatem 200W ,czy zastosować dwie mniejsze
Wystarczy jedna grzalka, a jezeli chcesz to kup dwie.
sig pisze:(i ogólnie czy rośliny w koszyczkach z firmy PLANTIS są coś warte)
Warte sa, ale nalezy wyjmowac rosliny z doniczki i usunac tą wate.
sig pisze:-gdzie dostanę folię samoprzylepną do zastosowania jako odbłyśnik (na oryginalny odbłyśnik nie mam miejsca ,jak też na dodatkową świetlówkę)
Jezeli chodzi o sama folie to nie wiem gdzie mozna dostac, natomiast wiem, ze zwykla biala farba odbija mocniej swiatlo niz odblysnik z folii.
sig pisze:wkleiłem do akwa. dyfuzor (coś jakby małe akwa. przewrócone do góry dnem) i mam zamiar zasilać go CO2 czy wystarczy kupić samą butlę czy musi mieć reduktor jeśli nie będę "bąbelkował" tylko napuszczał CO2
Dyfuzor jest niezbedny! Nic nie rob z butla dopuki nie zaopatrzysz sie w porzadny reduktor. Z doswiadczenia wiem, ze nie warto nic podlaczac bez reduktora;)(było bumm!)
sig pisze:zy wskazane jest użycie pod żwirem nawozu gliniano-torfowego np.ACTI w 10l wiaderkach
Wskazane jest przysypanie dna akwrium torfem cieniutka warstwa(zeby przeswitywalo dno), a nastepnie na torf polozyc warstwe zwiru.
sig pisze:i trochę z innej beczki -czy do krewetkarium można stosować każdy filtr czy tylko z gąbką na wierzchu (chodzi o to czy filtr nie wciągnie malutkich krewetek)
Nie rozumiem pytania "czy tylko z gabka", poniewaz do filtra kubelkowego mozesz sobie wsadzic rozne wklady.

Serdecznie pozdrawiam!
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

ODPOWIEDZ