www

LT vs HT - Istna makabra.

Moderator: ModTeam

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: GreQu » 2012-11-29, 23:03

Witam.
Mam takie dziwne uczucie;x coraz więcej czytam to gorzej;/ mam przekonanie że sobie nie poradzę itp.
Osobiście mi pasuje akwarium typu LT, czyli bez żadnych tam nawozów, kontroli pH w wodzie, itp ( HT czy jakoś tak ). Mi jest bardzo na rękę jako dla początkującego te LT, czyli brak żadnych nawozów dla roślin itp kontroli.. itp. Lecz sam nie wiem, czytam...czytam i coraz gorzej... każdy coś innego pisze;x Jedni piszą że do LT musi być słońce a sztucznego światła nie... itd.
Ja tutaj mam kilka konkretnych pytań .
Osobiście chce kupić akwarium o pojemności 112 litrów z oświetleniem 2x18W.
Pytania co do akwarium typu LT.

1.) Podłoże : Ziemia-balazt ( czy może być bez zmiemi ) ?
2.) Czy jako iż LT nie stosuje się żadnych wspomagaczy to woda będzie ciągle mętna ? będą powstawać glony itp ? czy będzie typowy " kocił " gdy akwarium dorasta ? ( chodzi tutaj głównie o mętną wodę, glony itp ) dokładnie chodzi oto czy woda będzie w lt mętna,.
3.) Czy LT ma sens na początkującego ?
4.) Czy w takim akwarium mogę mieć tyle samo rybek co w HT ?
5.) Może ktoś mi w skrócie napisać swoim słowami dla początkującego o co chodzi w LT , otóż doczytałem się tutaj że to typowy hardcor ( taką mam opinie ), brak oświetlenie , brak filtra itp, jak rośliny zgniją to niech tam dalej siedzi... to dla mnie się kupy nie trzyma...

Na prawdę... miałem takie fajne plany ;] wszystko przez więcej wiedzy straciło sens... bez butli CO2 się podobno nie obejdzie żeby mieć bujną roślinność i krystaliczną wodę, bez nawozów, jakiś tam wspomagaczy tez się nie da, a LT to typowy hardcor... nie wiadomo od czego zacząć, jak woda ma być mętna w takim akw to co za widoki ? :help: :help: :help: :help:

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: blue_betta » 2012-11-29, 23:15

1. Na spód daj warstwę ziemi + na to bazalt.
2. Woda nie będzie mętna, jeżeli zastosujesz odpowiednią filtrację, będziesz odpowiednio często robił podmianki, etc.
3. Ja nie widzę jakiś wielkich przeciwwskazań.
4. IMO obsada powinna być nieco skromniejsza.
5. Nie wiem gdzie wyczytałeś, że w LT stosuje się tylko światło słoneczne :D Sztuczne oświetlenie ma normalnie działać, a jeżeli by się tak zdarzyło, że do akwarium przy okazji zawitałoby słoneczko to już całkiem luksus :) Ja przy LT patrzę głównie na 2 rzeczy - od samego początku podłoże musi być obsadzone w wielkości minimum 60% i uważaj, żeby ziemia nie stykała się bezpośrednio ze ścianami baniaka (przed wsypaniem ziemi obsyp boki akwarium żwirem).

Awatar użytkownika
Silverrro
Przyjaciel forum
Posty: 806
Rejestracja: 2010-06-07, 15:48
Pojemność akwarium: 126
Imię: Sylwek
Nazwisko: R
Lokalizacja: Kobyłka

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: Silverrro » 2012-11-29, 23:19

Przyjacielu guzik prawda ja mam już 3 akwa i w żadnym nie mam co2 a rośliny rosną jak głupie. Na początek proponowałbym HT (może dlatego, ze mam złe doświadczenia z LT). Na podłoże daj zwykły żwir na początek np http://allegro.pl/zwir-naturalny-frakcj ... 04084.html pod żwir proponowałbym kulki gliniano torfowe lub Tetra initial sticks o takie http://allegro.pl/tetra-initial-sticks- ... 55233.html Ja tego użyłem i rosliny rosną jak głupie bez nawozu nawet lotos tygrysi się utrzymuje. Posadź rośliny mało wymagające i startuj. Nie bój się to nie gryzie:) a starty na początku musza być:) Czekam na linka założonego akwarium.

Awatar użytkownika
Silverrro
Przyjaciel forum
Posty: 806
Rejestracja: 2010-06-07, 15:48
Pojemność akwarium: 126
Imię: Sylwek
Nazwisko: R
Lokalizacja: Kobyłka

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: Silverrro » 2012-11-29, 23:28

Mogę polecić moją fotorelację z zakładania LT, które teraz całkiem nieźle funkcjonuje :mysli:

Awatar użytkownika
Silverrro
Przyjaciel forum
Posty: 806
Rejestracja: 2010-06-07, 15:48
Pojemność akwarium: 126
Imię: Sylwek
Nazwisko: R
Lokalizacja: Kobyłka

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: Silverrro » 2012-11-29, 23:28


GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: GreQu » 2012-11-30, 00:05

UP, to co napisałeś to jest LT czy HT ?
Przeczytaj mój plan, taki sobie obmyśliłem;] oceńcie czy przyjąłby się.
Podłoże : odpowiednia warstwa zmieni + bazalt 2-4 mm
Akwarium : 112 litrów , oświetlenie 2x18W
Na podłoże rośliny mało wymagające , kilka dekoracji typu korzeń/kamień .
Co do ryb to dużo nie wymagam, tylko jednego oczekuję, ławicy małych rybek, nie wiem jeszcze jakich ale żeby było ich minimum 10 . Podmiana wody wchodzi w grę, nawożenie + inne wspomagacz nie za bardzo i ta butla CO2 odpada. To jest LT czy HT a może całkiem coś innego .

@ blue_betta
Gdzie wyczytałem że ma być samym słońcem naświetlane? w temacie " Zakładam akw LT " na którejś na stronie tak ktoś napisał.
Podobno podmianki w LT nie są wskazane, to jednak je robić czy nie ? ja osobiście myślę że tak bo bez tego to kicha;x
Dziękuję wam za pomoc;]

@ Silverrro
Przeglądnąłem Twój temat z akwarium LT, i właśnie o taki mi chodzi;p
Czemu na początku polecasz mi HT jak LT masz cudne :P
( mógłbyś napisać mi nazwy roślinek , będę miał na przyszłość , i oczywiście to są rośliny mało wymagające ?)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: marthinez » 2012-11-30, 07:59

GreQu pisze:( mógłbyś napisać mi nazwy roślinek , będę miał na przyszłość , i oczywiście to są rośliny mało wymagające ?)
http://e-akwarystyka.pl/topics5/12665.htm
Niektórych zdjęć nie widać. Po pracy to poprawię, ale nazwy są.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: GreQu » 2012-11-30, 19:44

UP, czekam na poprawienie fotek, jedynie brakuje mi opisów przy każdej czy dana roślina jest światłolubna czy nie;x

Może ktoś mi pomóc z tym akwarium ? ponieważ nie wiem wreszcie;p coraz do prawie północy czytałem i dalej nie zam odpowiedzi... Czy mogę tak prowadzić akwarium ?
- Podłoże ziemia + te pałeczki ( nie pamiętam nazwy ) na to siatka i czarny bazalt, rośliny będą mało wymagające bo oświetlenie standart 2x.18W na 112 litrów. Filtr wewnętrzny nie wiem jeszcze jaki,co do butli CO2 to odpada na 100% ;] a nawożenie itp wsmogacze nie pasują mi, podmiane moge robić, czy mogę je tak prowadzić?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: blue_betta » 2012-11-30, 20:10

Według mnie nie musisz na samym starcie dawać do ziemi jeszcze pałeczek.
Podmianki raz na jakiś czas trzeba będzie zrobić.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: marthinez » 2012-11-30, 20:53

GreQu pisze:UP, czekam na poprawienie fotek, jedynie brakuje mi opisów przy każdej czy dana roślina jest światłolubna czy nie;x
Jutro będą juz fotki.
Wymagania świetlne roślin sprawdzisz tu: http://e-akwarystyka.pl/topics5/11495.htm#94845
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: GreQu » 2012-11-30, 21:38

Blue Betta, to niby kiedy ?:D przecież idzie ziemia i siatka i bazalt... a później coś rozkopać to będzie istny kocił... moim zdaniem

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: Łoren » 2012-11-30, 22:13

Ja mam taką propozycję - poczytaj to >>> http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm i to >>> http://e-akwarystyka.pl/topics29/18201.htm powinno się trochę wątpliwości rozwiać.
Nie ma się co obawiać startu akwarium - jesteś w tej komfortowej sytuacji że pytasz przed startem a nie po - Pierwsza wskazówka jaką chciałbym Ci udzielić to - nie śpiesz się ze startem - dobrze się do niego przygotuj a prawdopodobieństwo porażki będzie znikome. Druga wskazówka to taka - musisz podjąć decyzję czy to będzie akwarium HT czy LT - zrobienie akwarium takiego trochę LT a trochę HT zazwyczaj kończy się porażką. Trzecia wskazówka - nie szukaj porad w sklepach akwarystycznych - wystrugają cię z kasy i to by było na tyle - sklep to miejsce gdzie robi się zakupy a nie szuka wiedzy.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: GreQu » 2012-11-30, 22:40

U, ten artykuł właśnie mnie wprowadził w błąd, na pewno odpada HT ponieważ nie chce stosować tej całej butli CO2- na 100% odpada. Więc zostaje LT, lecz nie wiem czy robię dobrze co do zasad LT.
Start : ziemia, pałeczki, siatka , bazalt i rośliny mało wymagające , które będą dobrze się czuły przy oświetleniu 2x18W i nie trzeba będzie poświęcać im wiele czasu żeby się rozrosły, filtr wewnętrzny na 100%, grzałka z termostatem i oczywiście korzenie itp. Podmiana wchodzi w gre ! nawet co tydzień. Nawożenie itp wspomagacze nie za bardzo ;x nwm dlaczego ale tego się obawiam ;] Pielęgnacja roślin wchodzi w gre ...
Wiem że pytam się na forum to dobra sprawa ale chce żeby ktokolwiek mi na te pytanie odpowiedział czy takie prowadzenie akw. co napisałem UP to LT?
Wyczytałem nawet że przy akw. LT nie stosuje się filtrów ;o podmian wody, pielęgnacji roślin ... więc kur cze nie wiem....

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: Łoren » 2012-11-30, 22:53

Start : ziemia, pałeczki, siatka , bazalt i rośliny mało wymagające
Proponuję bez siatki i pałeczek - normalna ziemia i bazalt , 2x18W tak - ale odpowiednie np 6500K (865) i rośliny nie wymagające dużej ilości światła. Możesz na allegro zakupić potas (K2SO4) i jakiś nawóz mikro który będzie do stosowania w bardzo ograniczonych ilościach. Podstawa startu takiego akwarium to duża ilość roślin - obsadzone powinno być co najmniej 70-80% powierzchni dna. I nie moczyć zbyt często rąk w akwarium ;)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: LT vs HT - Istna makabra.

Post autor: GreQu » 2012-12-01, 00:01

UP, to co opisałeś to LT czy HT? co do pałeczek to są polecane, przy ubogim światle czy coś takiego, czemu odradzasz pałeczki i siatke ? co do nawozów to ok.... ale takie w 100% sprawdzone, nie drogie i żeby to było rzadkie wspomaganie...

ODPOWIEDZ