Wybór roślin - LT.

Moderator: ModTeam

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Wybór roślin - LT.

Post autor: GreQu » 2012-12-02, 23:27

Witam.
Otóż u mnie w mieście jest kilka sklepów zoologicznych lecz tylko w jednym widziałem duże akwarium z roślinami, nie pytałem się czy mają rośliny na sprzedasz. Otóż planuję akwarium w stylu LT, akwarium 112 litrów z oświetleniem 2x.18W więc potrzebuje mało wymagających roślin. Najlepszym rozwiązaniem więc będzie kupienie od jednego sprzedawcy wszystkie potrzebne rośliny ( żeby się nie bawić w dosadzanie roślin np za 2/3 dni ) Znalazłem sprzedawce który ma bardzo dużą ilość roślin na sprzedasz i ma ponad 5000 pozytywnych komentarzy na 9 negatywnych a handluje tylko roślinami ;]
Znalazłem chwilę czasu, poczytałem o danych roślinach i wybrałem sobie już kilka gatunków roślin, na jaki plan ale nie wiem w jakich ilościach kupować dany gatunek.

Trzeci plan : Vallisneria spiralis - na całą długość akwarium.
I tyle ;x na drugi i pierwszy plan nic nie znalazłem ;/
Otóż na drugim planie planuję korzenia i blisko niego po lew i po praw. stronie kokosy obrośnięte mchem. I wokół korzenia i kokosów potrzebuję roślinności na drugi plan. Na pierwszy plan wyobrażam sobie trawnik . Chciałbym również żeby korzeń był obrośnięty gęstym mchem .

Od tego pana najchętniej zakupiłbym rośliny.
http://allegro.pl/anubias-minima-bonsai ... 77037.html

A korzeń planuje taki :
http://allegro.pl/korzen-mangrowca-do-a ... 49188.html

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: blue_betta » 2012-12-02, 23:33

Na 1szy plan mógłbyś spróbować z lileopsisem, na środek duży heniek, a na tył prócz nurzańców mógłbyś dosadzić kilka sztuk hygrophili polyspermy i limnophili sessiliflory.
Korzeń to kwestia gustu - weź taki, jaki Ci się najbardziej podoba :)

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: GreQu » 2012-12-02, 23:44

UP, z tego co wyczytałem to duży heniek jest mało wymagający lecz potrzebuje intensywnego oświetlenia.

A więc zaczynam od tyłu.
Po lewej stronie nurzaniec śrubowiec, około 2/4 akwarium, kilka cm odstępu i Hygrophila polysperma na resztę miejsca. Na drugim planie za korzeniem , duży heniek ? Zauważyłem że gość nie na do sprzedania mało wymagających roślin na pierwszy plan, pewnie będę musiał od innego zakupić jakiś meszek na kokosy i korzeń. Może wy znacie jakiegoś sprzedawcę który bardzo dużo wybór roślin na sprzedasz ? przez allegro.

Awatar użytkownika
TetriZ
Przyjaciel forum
Posty: 858
Rejestracja: 2010-11-13, 14:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: TetriZ » 2012-12-02, 23:46

Jeżeli chodzi o rośliny do LT to polecam ten wątek

http://e-akwarystyka.pl/topics5/12665.htm
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku, bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: GreQu » 2012-12-02, 23:52

UP, czytałem już go chyba z dwa razy, co z tego jak mogę zakupić każdą z nich ale nie od jednego sprzedającego. W ten sposób chce ominąć późniejszych dosadzań w akwarium, a tu znalazłem Pana co ma sporo roślin na sprzedasz więc pytam które z nich by się nadawały.

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: GreQu » 2012-12-03, 00:19

Znów zebrałem swój typ, jeśli będzie wszystko ok to się będzie cieszył, lecz będą problemy z kupnem tych wszystkich roślin od jednego sprzedawcy.
Na trzeci plan : Ceratophyllum demersum - kilka kępów po lewej i po prawej stronie.
Trzeci plan ( drugi gatunek) : Vallisneria spiralis - Nurzaniec, on będzie pomiędzy Ceratophyllum demersum.
Drugi plan : Limnophila sessiliflora - myślałem o posadzeniu jej wokół korzenia w większych ilościach.
Drugi plan ( drugi gatunek ) Ludwigia repens : myślałem żeby ją posadzić gdzieś między Limnophila sessiliflora.
Drugi plan ( trzeci rodzaj ) : Hygrophila corymbosa Siamensis - myślałem żeby obsadzić ją wokół kokosów
Pierwszy plan : myślałem o mchu ... ale tutaj nie jestem w 100% pewny.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: blue_betta » 2012-12-03, 10:33

Rośliny, które wymieniłeś są na tył akwarium. Jak zasadzisz po środku limnophilę, czy hygrophilę to nie będzie to wyglądało zbyt atrakcyjnie.
Duży heniek nie ma wcale dużych wymagań świetlnych, a na żyznym podłożu będzie mieć raj.

Awatar użytkownika
123patryk
Akwarysta
Posty: 538
Rejestracja: 2010-12-23, 20:35
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Białystok

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: 123patryk » 2012-12-03, 15:13

Możesz wybrać coś z tego .
1 plan : duży heniek ( często cięty) , gwiazdka wodna , sagitaria , żabienica delikatna , marsilea
2 plan : duży heniek , zwartki , microsorium , rotala rotundofila , rotala indica , heydiotis , bacopa , lobelia
3 plan : hygrophile , nurzańce , limnophila , cabomba , hydrocotyle .
Obrazek

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: GreQu » 2012-12-03, 18:00

Okej, znów ułożyłem taki sobie plan :
Trzeci plan : Po lewej i po prawej stronie kłęby limnophila sessiflora , a pomiędzy nimi : Nurzaniec ( tak wielka trawka )
Drugi plan : Myślałem żeby cały drugi plan zasadzić dużym heńkiem,
Pierwszy plan : sagitaria
Co tym powiecie ?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: Jarus » 2012-12-03, 18:38

Ja powiem - próbuj. Twój baniak. Ja osobiście większości tych gatunków bym nie sadził - Ty musisz się przekonać czy dadzą radę skoro chcesz.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: GreQu » 2012-12-03, 18:45

Znaczy tak, problem nie w tym leży czy mi się podobają czy nie ;] oto chodzi że czytałem pełno tematów związane z roślinami mało wymagającymi, tworzę pełno tematów i tak nie mam odpowiedzi. Ostatnio napisałem swoje typy, ktoś napisał że te wszystko rośliny są na trzeci plan a info brałem z neta . Nie dawno napisałem typy innych roślin to Ty napisałeś że byś je nie sadził, hmm kończą się już gatunki roślin ... tak źle i tak źle. Hmm, nie chce się przekonać po posadzeniu roślin i zalaniu baniaka że rośliny się nie przyjęły... wolę tego uniknąć. ( wiem że z każdym gatunkiem może być tak).

Może są rośliny które są najpopularniejsze , mało wymagające , pod natężenia światła 2x18W ? na trzeci,drugi,pierwszy plan ? jeśli ktoś by mi opisał jakie na trzeci a jaki na drugi to by było :ok: , wiem że mogę sam szukać ale sam widzisz jakie są tego skutki , co podaje przykłady to źle...

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: Łoren » 2012-12-03, 21:23

Moim zdaniem stawianie tezy że są rośliny do LT i rośliny do HT z założenia jest błędne. Generalnie wszystkie rośliny (z kilkoma wyjatkami) w akwarium LT będą rosły - nie będą się tak może wybarwiały, przyrosty nie będą jakieś ogromne ale z całą pewnością dadzą sobie radę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jeden fakt - mianowicie taki że nie sposób stworzyć optymalne warunki do wzrostu wszystkich roślin - część będzie rosła lepiej a część słabiej - ból polega na tym że nie ma możliwości przewidzenia z góry które będą bardziej odpowiednie do twojego zbiornika . To samo dotyczy akwariów HT - moje akwarium pomimo odpowiedniego oświetlenia, nawożenia, podłoża i filtracji także nie jest odpowiednie dla niektórych roślin np dla blixy i za cholerę nie mogę jej u siebie utrzymać choć w tym samym akwarium rośnie np rotala wspaniała która jest jedną z najtrudniejszych w uprawie roślin akwariowych - tak to jest i trzeba jakoś z tym żyć.
Jako rośliny które powinny się z powodzeniem utrzymać w akwarium LT polecałbym różne odmiany kryptokoryny , bolbitisa, anubiasy, mikrozoria, nurzańce, hediotis salzmanii , trawkę brazylijską, żabienicę delikatną, strzałkę wodną (submers) , bacopę karolińską,hemiantus zwyczajny,kabomba, limnofilia bezszypułkowa, ludwigie - zielona,repens, Nadwódka szerokolistna ,zmienna , wielonasienna , różdżyca pospolita i rutewkowata .
A może poszukać w przeglądarce jakieś aranżacje akwariów LT i najzwyczajniej spisać sobie rośliny które występują w takim zbiorniku i posadzić u siebie. jeśli będziesz mial problemy z identyfikacją roślin przypuszczam że damy radę pomóc.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: GreQu » 2012-12-04, 01:07

Wiem dobrze że nie ma takiej zasady że są rośliny do LT czy do HT ( jeśli wyraziłem to w taki sposób w którymś poście to przepraszam )
Takie sobie roślinki znalazłem :
Pierwszy plan : Cryptocoryne parva lub ECHINODORUS TENELLUS
Drugi plan : Myślałem o dużym heniu i o innym gatunku rośliny ale nie wiem jakiej
Trzeci plan : valisnerii torta
A korzenia bym obsadził anubiasem
Jutro będę na spokojnie czytał o roślinach które mi wypisałeś.
Poleciał " pomógł " ;d

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: Jarus » 2012-12-04, 13:07

Łoren pisze:Moim zdaniem stawianie tezy że są rośliny do LT i rośliny do HT z założenia jest błędne. Generalnie wszystkie rośliny (z kilkoma wyjatkami) w akwarium LT będą rosły - nie będą się tak może wybarwiały, przyrosty nie będą jakieś ogromne ale z całą pewnością dadzą sobie radę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jeden fakt - mianowicie taki że nie sposób stworzyć optymalne warunki do wzrostu wszystkich roślin - część będzie rosła lepiej a część słabiej - ból polega na tym że nie ma możliwości przewidzenia z góry które będą bardziej odpowiednie do twojego zbiornika . /ciach/
I właśnie dlatego proponuje koledze tylko zwartki, nurzańce, anubiasy, rogatka czy żabienice. Bo te gatunki bez problemu sobie poradzą.
A ludwigia czy wspominany wyżej heniek może będą rosły a może będą 'wegetowały' i wyglądały słabo. Wtedy kolega się rozczaruje /bo na zdjęciach były takie ładne!/ i zacznie grzebać w baniaku. To jego pierwszy baniak więc ja bym nie robił doświadczeń tylko stawiał na pewniaki.
Np. cryptokoryne parva wymaga mocnego światła - kto Ci napisał że da rade przy Twoim?? U mnie przy 0,55 w/l rosła ale strasznie wolno. Nie polecam tego na trawnik chyba że od razu zasadzisz nią cały przód.
Ostatnio zmieniony 2012-12-04, 13:17 przez Jarus, łącznie zmieniany 1 raz.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Wybór roślin - LT.

Post autor: blue_betta » 2012-12-04, 13:19

Ja napisałem o parvie. U mnie toto rosło w 45l ze światłem 15W i ziemią pod żwirem. Na samym początku myślałem, że padnie, ale po jakimś czasie ruszyła z kopyta.

ODPOWIEDZ