Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Moderator: ModTeam

Heniktos12
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2012-12-09, 13:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mi³osz
Nazwisko: P.
Lokalizacja: Tarnów/Małopolska

Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Heniktos12 » 2012-12-09, 13:40

Witam mam bardzo duży problem, a mianowicie od 3 lat posiadam akwarium 150l (narożne).
Od wakacji 2012 roku zaczęły pojawiać się problemy.Moje rośliny obumierały teraz prawie wszystkie są brązowe w ogóle nie rosną- marnieją w oczach. Przez gnijące rośliny straciłem ponad 80% mojej fauny pływającej w akwarium. W końcu zdecydowałem się coś z tym zrobić
Odpaliłem mały zbiorniczek 25 l gdzie pływają rybki które pozostały (15-20 neonków, 4 głupiki,2 molinezje , 2 kirysy i 2 glonojady z czego jednego muszę się pozbyć bo jest on wielki i niszczy wszystko podczas przechadzania się po akwarium) Myślę zrobić restart tego akwarium w tym momencie planuje wszystko wyciągnąć umyć. Mam do forumowiczów kilka pytań :

1.Co zastosować w takim zbiorniku czy sam żwirek wystarczy ( tak dotychczas tak było )
2. Czy oświetlenie jakie mam jest wystarczające ( świetlówka 15w 46 cm i aqua glo do roślin również 46 cm 15w tak było gdy dostałem akwarium )
3. Jaka obsada ile rybek W akwarium planuje dużo rośin ale proszę o porade co mam stosować jak i co robić aby wyglądało to ładnie a nie tak jak teraz.
4. Co ile podmieniać wodę i ile (podmieniałem jakieś 40 % co miesiąc.

Trochę wszystko pomieszałem ale wydaje mi się , że się odczytacie. W przypadku złego działu bardzo przepraszam ale dopiero co zrobiłem konto na tym forum.


Temat przeniosłem i troszkę zmieniłem tytuł. blue_betta
Ostatnio zmieniony 2012-12-09, 18:22 przez Heniktos12, łącznie zmieniany 1 raz.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: blue_betta » 2012-12-09, 18:20

Sam żwir to zbyt mało. Daj pod niego jakiś substrat/ziemię.
30W to mało, trzeba będzie wybierać rośliny mało wymagające: limnophila sessililfora, zwartki, hygrophila polysperma, rogatek sztywny,microsoria, bolbitis, strzałki, lotos, nurzańce, itp.
Obsada zależy od tego, co Ci się podoba. Chcesz zatrzymać ryby, które trzymasz (w bardzo złych warunkach jak na tę chwilę), czy wszystko od nowa?
W akwariach HT podmianiamy wodę raz w tygodniu w ilości 30% objętości akwarium.

Wiktor54l
Zainteresowany
Posty: 36
Rejestracja: 2012-11-05, 12:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wiktor
Nazwisko: Zaj±c
Lokalizacja: Rogi
Kontakt:

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Wiktor54l » 2012-12-09, 18:22

1. Zastosuj ziemię ogrodową a na nią drobny żwirek.
2.Wystarczy dołożenie jakichś 20w do oświetlenia.
3. Rośliny sadź według zasady 3 planów. Dodaj jakiś korzeń i jakieś ładne podkreślam ładne kamienie które nie zatwardzą Ci wody(mozesz to sprawdzić polewając je octem).
Proponuję zakup nawozu tetra plantamin bądź easy life profito oraz wynalazek którym jest węgiel w płynie od aqua artu albo easy life. Co do rybek to nie trzeba multum gatunków- wystarczy 4. Proponowałbym stado neonów i razbor klinowych bo to bardzo ładne rybki, a na dno jakieś kiryski albo parke zbrojników niebieskich.
4. Podmianki najlepiej robić każdy tydzień po około 1/3-1/4 akwarium.

GreQu
Stały bywalec
Posty: 184
Rejestracja: 2012-11-10, 21:44
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: NS

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: GreQu » 2012-12-09, 19:50

Ja mam takie pytanie, nie na temat ale...
Czemu koledze zaczęły gnić rośliny ? obumierać ?

Heniktos12
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2012-12-09, 13:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mi³osz
Nazwisko: P.
Lokalizacja: Tarnów/Małopolska

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Heniktos12 » 2012-12-09, 21:40

Hmm.. odnośnie oświetlenia to jest mały problem ponieważ mam taką plastikową klapę a tam raczej więcej już się nie uda upchać. Może zainwestować w odbłyśniki bo mam folie aluminiową a czytałem ze ta bardziej rozprasza światło niż je sprowadza w dół akwarium.
Odnośnie torfu pod żwirek, przecież jak wpuszczę tam jakiegoś zbrojnika kilka kirysków i (świderków których potem się namnoży tysiące) To znając życie z tego sie zrobi niezły bałagan ponieważ torf wymiesza się ze żwirkiem i będzie to brzydko wyglądało, jak kupie torf to przecież ona ma w sobie jakieś nawozy które mogą zaszkodzić rybkom. Aha jutro w akwarium kompletnie nie będzie wody co zrobić z roślinkami mam tak amazonki dość mocno zniszczone bo tylko one przetrwały a nie chce ich wywalać bo myślę ze jak wrzucę je do zrestartowanego baniaka to się one odrodzą. Jak dawkować nawóz którego nazwę wymienił kolega 2 posty wyżej. ryby chcę zatrzymać uważam że wytrzymają one przez te 2-3 tygodnie w tym czasie zrestartowane akwa dojrzeje.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: blue_betta » 2012-12-09, 21:48

Jeżeli przykryjesz ziemię odpowiednią warstwą żwiru to nic się nie stanie. Jeżeli jednak się boisz, to możesz kupić np. JBL aqua basis plus, albo coś podobnego (wyjdzie drożej).
Dawkowanie węgla jest napisane w zalecenia producenta na etykiecie nawozu.

IMO lepiej dać ryby do zrestartowanego akwarium z dużą ilością roślin i dodatkiem np. sera nitrivec niż męczyć w takiej ciasnocie (parametry w baniaku to pewnie istny kosmos).

Heniktos12
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2012-12-09, 13:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mi³osz
Nazwisko: P.
Lokalizacja: Tarnów/Małopolska

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Heniktos12 » 2012-12-09, 21:54

Za chwile dodam zdjęcia tylko znajdę kabel do aparatu. Proszę osobę zajmująca się zamykaniem wątków o nie robienie tego ponieważ chcę na bieżąco pisać i dodawać zdjęcia jak co robię. Odnośnie torfu jeżeli dam 2 cm ziemi takie do kwiatków i zasypie to żwirkiem 3 cm to wystarczy ?

Heniktos12
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2012-12-09, 13:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mi³osz
Nazwisko: P.
Lokalizacja: Tarnów/Małopolska

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Heniktos12 » 2012-12-09, 22:14

Ok dodaje zdjęcia

Tutaj jak to wszystko wygląda :
Obrazek

A tutaj zdjęcie tak stało się z wszystkimi roślinami to akurat liść amazonki:
Obrazek


A tutaj akwarium przejściowe:
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: blue_betta » 2012-12-09, 22:21

1. Temat został zamknięty na Twoją prośbę w PW. Ten temat tylko przeniosłem do odpowiedniego działu (żeby na Forum był względny porządek).
2. Ziemia =/= torf. Na 2 cm ziemi 3cm żwiru to zdecydowanie za mało. 5cm będzie OK.
3. Ewidentne niedobory. Rośliny nie miały co ciągnąć przez korzenie.

Heniktos12
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2012-12-09, 13:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mi³osz
Nazwisko: P.
Lokalizacja: Tarnów/Małopolska

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Heniktos12 » 2012-12-09, 22:25

Ok w takim razie w najbliższym czasie dodam kolejne zdjęcia jak coś ruszy :D Czyli sytuacja dlaczego gniły rośliny się wyjaśniła bardzo dziękuje.Aha i co odnośnie oświetlenia

Heniktos12
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2012-12-09, 13:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mi³osz
Nazwisko: P.
Lokalizacja: Tarnów/Małopolska

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Heniktos12 » 2012-12-10, 13:23

Witam dzisiaj konsultowałem się z doświadczonym akwarystą.Najprawdopodobniej tą katastrofe spowodowały rzadkie podmianki wody (a w mojej okolicy woda jest bardzo twarda.
Dostałem radę aby raz w miesiącu dolać trochę wody destylowanej co o tym myślicie ??
z góry dziękuje i pozdrawiam forumowiczów :fiufiu:

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: blue_betta » 2012-12-10, 16:23

Ja nie wiem czy destylka coś da. Nie masz ryb, które są jakoś bardzo wrażliwe na parametry wody, a woda destylowana jest zupełnie jałowa.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: kbtor » 2012-12-10, 16:35

Heniktos12 pisze:Dostałem radę aby raz w miesiącu dolać trochę wody destylowanej co o tym myślicie ??
Myślę że to bardzo głupia rada. Jeśli nie znasz parametrów KH i GH to lanie wody destylowanej jest prostą receptą do katastrofy. Do czasu będzie dobrze, ale nagle możesz wybić całą obsadę.

Masz słabe oświetlenie i do niego musisz dostosować rośliny. Dla Twojego typu zbiornika, jeśli dasz ziemię, najlepsze będą gatunki które mocno się ukorzeniają.

Kirysy nie są w stanie przekopać podłoża ze żwiru. Trochę inaczej jest z kiryśnikami, ale one więcej jak centymetr nie będą w stanie ingerować w podłoże. Najwięcej problemów z ziemią jest w chwili, gdy chcesz przesadzać rośliny. Po pewnym czasie potrafią rozrosnąć się na cały zbiornik i ich wyjmowanie często kończy się odsłonięciem ziemi spod żwiru.
Obrazek

Heniktos12
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2012-12-09, 13:19
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mi³osz
Nazwisko: P.
Lokalizacja: Tarnów/Małopolska

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: Heniktos12 » 2012-12-10, 19:37

Mam pytanko czy mogę liczyć na dywan z mchu przy takim świetle ?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Problem zapoczątkował wiele problemów czyli wszystko od nowa

Post autor: blue_betta » 2012-12-10, 22:03

Zawsze można liczyć, ale moim zdaniem raczej z jawajskiego - inne nie wykształcą tak ładnych gałązek jakie powinny.

ODPOWIEDZ