przeglądy gazowe Warszawa

prosze o poradę przed założeniem akwarium

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

karolka2284
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2013-01-01, 23:24
Pojemność akwarium: 436
Imię: Karolina
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: karolka2284 » 2013-01-02, 15:55

Witam wszystkich miłośników akwarystki. Już niedługo mamy zamiar z mężem dołączyć do Waszego grona dlatego pisze gdyż mam parę pytań. Interesuje nas akwarium ukierunkowane na amazonkę.
1. akwarium ma mieć wymiary 120x40x60. Czytałam gdzieś, żę szerokość zbiornika powinna mieć więcej niż 40 cm by ryby czuły sie lepiej. co o tym myślicie? Czy potrzebne jest tło, takie np doklejane? czy wystarczy ściana roślin? Chciała bym móc je oglądać z dwóch stron.

2. Ma ono oddzielać kuchnie od salonu który będzie od strony południa,co wiąże się z dość dużym nasłonecznieniem. Czy ten typ akwarium będzie odpowiedni?( Czy rybki i rośliny beda sie dobrze czuły).

3 Akwarium o takich wymiarach to ok 250- 270 l. Chciałabym mieć bardzo kolorowe ryby jak neony, peletki, pielęgniczki ramireza, czerwieniaki dwubarwne itp
Rybki takie jak np kiryski i hokejówki mniej mi odpowiadają. Jaką macie propozycje obsady? Czy rezygnacja z tych rybek nie zaburzy ekosystemu? które z tych rybek są mało wymagające?

4. Pytanie dotyczy roślin ile, co i jak? tu nie mam zielonego pojęcia jakie gatunki posadzić i ile czego powinno być.

dziękuje za pomoc i pozdrawiam karolina

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: piotrek929292 » 2013-01-02, 17:14

Siema!!!

1 pierwszy raz słyszę o tym, że akwarium powinno mieć więcej niż 40cm szerokości. Po prostu im większe tym lepiej :). Tło najlepiej zrobić z czarnego brystolu, roślinki bardzo dobrze wyglądają na takim tle. Skoro u Ciebie 2 boki mają być widoczne to przyklej brystol do dwóch pozostałych. Oczywiście od zewnętrznej strony.

2 Nic się nie bój. Światła i tak zapewne będzie za mało i oświetlenie będziesz musiała włączać jak wszyscy na 11h dziennie.

3 Obsada zależy od Ciebie. Po prostu znajdź sobie rybkę która Ci się podoba a tu na forum pomożemy dobrać resztę. Na paletki będziesz miała za mały baniak więc wstępnie proponuję 3-4 pary ramirezek i do tego 30 neonków, kirysy też się przydadzą 6 pstrych powinno wystarczyć jako "pomoc sanitarna"

4 Na roślinkach się nie znam powiem tylko tyle, że zazwyczaj są to trzy typy roślin: pierwszo, drugo i trzecioplanowe. Tu informacji poszukaj na forum

Co do samej aranżacji proponuje pogooglować a na pewno trafisz na coś co Ci się spodoba i będziesz mogła na tym bazować
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

xXSoobekXx

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: xXSoobekXx » 2013-01-02, 17:19

karolka2284 pisze:Witam wszystkich miłośników akwarystki. Już niedługo mamy zamiar z mężem dołączyć do Waszego grona dlatego pisze gdyż mam parę pytań. Interesuje nas akwarium ukierunkowane na amazonkę.
1. akwarium ma mieć wymiary 120x40x60. Czytałam gdzieś, żę szerokość zbiornika powinna mieć więcej niż 40 cm by ryby czuły sie lepiej. co o tym myślicie? Czy potrzebne jest tło, takie np doklejane? czy wystarczy ściana roślin? Chciała bym móc je oglądać z dwóch stron.

2. Ma ono oddzielać kuchnie od salonu który będzie od strony południa,co wiąże się z dość dużym nasłonecznieniem. Czy ten typ akwarium będzie odpowiedni?( Czy rybki i rośliny beda sie dobrze czuły).

3 Akwarium o takich wymiarach to ok 250- 270 l. Chciałabym mieć bardzo kolorowe ryby jak neony, peletki, pielęgniczki ramireza, czerwieniaki dwubarwne itp
Rybki takie jak np kiryski i hokejówki mniej mi odpowiadają. Jaką macie propozycje obsady? Czy rezygnacja z tych rybek nie zaburzy ekosystemu? które z tych rybek są mało wymagające?

4. Pytanie dotyczy roślin ile, co i jak? tu nie mam zielonego pojęcia jakie gatunki posadzić i ile czego powinno być.

dziękuje za pomoc i pozdrawiam karolina
Tło nie jest potrzebne ale o wiele lepiej poprawia wyglad akwarium.

Na poczucie ryb w akwarium nie ma nic szerokosc akwarium ale tez nie moze byc zbyt waskie.

Naslonecznienie nie ma nic do samopoczucia ryb, ale do rozwoju glonow owszem.

Jesli chcesz miec Paletki, ktore wymagaja temperatury ok 28 stopni to musisz znalezc takie ktore Ci sie podobaja i moga byc w akwarium gdzie panuje taka temperatura. Dla wiekszosci ryb, ktore wymienilas taka woda jest zbyt ciepla.

Rosliny hmmm to zalezy jaki chcesz miec wyglad w akwarium, wiec tutaj musisz wiedziec jakie rosliny sa w biotopie Amazoni i wybrac te, ktore Ci sie podbaja i posadzic je tak zeby akwarium wygladalo tak ladnie jak Ty chcesz.

A i rezygnacja z jakis ryb np. Kiryskow nie zaburzy ekosystemu.

Pozdrawiam,
xXSoobekXx

karolka2284
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2013-01-01, 23:24
Pojemność akwarium: 436
Imię: Karolina
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: karolka2284 » 2013-01-02, 19:15

Dziękuje Ci bardzo za odpowiedz. Czy możesz zaproponować mi jakieś rybki do paletek lub jeżeli zrezygnuje z nich to czy znasz jakieś kolorowe rybki? chodzi mi o to by były ciekawsze kolorystycznie niż np kiryski czy otoski.
pozdrawiam :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: Jarus » 2013-01-02, 19:54

Do takiego baniaka wybór jest spory. Przejrzyj dział 'Obsady' i na pewno coś znajdziesz. Twój baniak więc sama wybierz i zaproponuj.

Piotrek929292, 3-4 pary Ramirezek na dno 120 cm to wg mnie za dużo. Natomiast kirysków dał bym więcej.

Karolka2284, przeczytaj >ARTYKUŁ< kolegi Łorena o roślinach. Wszystkiego się dowiesz o co chodzi.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

karolka2284
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2013-01-01, 23:24
Pojemność akwarium: 436
Imię: Karolina
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: karolka2284 » 2013-12-30, 17:57

Mam pytanie jaki to biotop?Obrazek

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: xkameliax » 2013-12-30, 21:07

http://e-akwarystyka.pl/topics3/21305.htm#171332
w dwóch miejscach to samo, po co?

karolka2284
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2013-01-01, 23:24
Pojemność akwarium: 436
Imię: Karolina
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: karolka2284 » 2013-12-30, 21:17

chciałam usunąć jeden ale nie mogę, nie wiem dlaczego.

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: xkameliax » 2013-12-30, 21:35

Tematu nie usuniesz sama. Napisz do moderatora On na pewno pomoże ;)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: maol » 2013-12-31, 11:17

Ja bym proponował jednak zacząć projekt tego akwarium od wstępnego wyboru obsady/biotopu. Akwarium rzędu 250l nie jest wcale aż takie duże - i nie można w nim mieć wszystkiego, coby się tylko zechciało. A od tego wyboru zależy znowuż roślinność i wystrój akwarium.

Inna sprawa to kwestie techniczne do rozwiązania. Akwarium o szerokości 40 cm wymaga podstawy o nie mniejszych wymiarach. Do tego w takim litrażu trzeba się liczyć ze sporą ilością osprzętu na zewnątrz zbiornika (szczególnie że a to być wyjątkowo widowiskowy baniak) a to oznacza np. zewnętrzny filtr i butlę z CO2. jeżeli paletki - również lampę UV. Czyli pod akwarium musisz zapewnić miejsce na odpowiednią szafkę. Z drugiej strony, w celach czysto praktycznych, musisz zapewnić dostęp do zbiornika od góry - tak żeby móc włożyć ręce i sięgnąć bez gimnastyki w dowolne miejsce dna i do ścianek. Bo będziesz sadzić rośliny albo czyścić szyby - na pewno. Ilość tego wolnego miejsca musi jeszcze wzrosnąć gdyż... gdzieś trzeba zainstalować sporo lamp. I to od razu - bo na poprawki potem może miejsca już zabraknąć. Oczywiście zarówno przestrzeń nad jak i pod akwarium trzeba estetycznie zabudować, żeby funkcja dekoracyjna z obu stron zbiornika miała sens. Te sprawy musisz koniecznie rozważyć zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie - z mojego doświadczenia wynika, że większość projektów typu "akwarium zamiast ściany" polega właśnie w tym momencie - to nie kwestia pieniędzy czy pomysłowości, to problem z technicznym wykonaniem ładnej, sensownej dekoracyjnie technicznej strony zbiornika.

I jeszcze kilka słów o świetle słonecznym - ma ono zdecydowanie negatywny wpływ na zbiorniki HT. Służy bardziej glonom niż roślinom (dla roślin jest go za mało, dla glonów - jak najbardziej wystarczająco) a do tego ryby oświetlane w ten sposób mają tendencję do pływania... bokiem. Bo światło pomaga im w orientacji, a powinno padać do zbiornika z góry - a nie z boku. Dlatego lokalizacje akwariów w miejscach nasłonecznionych to proszenie się problemy.

P.S. drugi temat został już zablokowany
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

karolka2284
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2013-01-01, 23:24
Pojemność akwarium: 436
Imię: Karolina
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

parametry wody

Post autor: karolka2284 » 2014-01-02, 22:07

Witam, mam już przebadaną wodę, moje pytanie dotyczy biotopu. Który będzie najodpowiedniejszy do takich parametrów? wymiary akwarium 120x50x50 lub 60Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: maol » 2014-01-03, 13:03

Gdyby patrzeć na pH, to biotopy typu tanganika i malawi. Jednak podchodząc do sprawy serio, to... każdy
z biotopów będzie dobry. Masz po prostu najnormalniejszą wodę z Warszawy :)

P.S. Masz w tej chwili ważniejsze sprawy niż dobieranie parametrów wody. Choćby wspomniane wcześniej problemy techniczne. Zacznij od nich, bo później nic już z tym nie zrobisz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

karolka2284
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2013-01-01, 23:24
Pojemność akwarium: 436
Imię: Karolina
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: karolka2284 » 2014-01-03, 13:28

Niestety budujemy nowoczesny, energooszczędny dom gdzie jest bardzo dużo okien z każdej strony domu :( dól gdzie ma być akwarium jest to jedna wielka przestrzeń bez sufitu bo piętro to antresola. moje akwarium jest skazane na glony ;(

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: maol » 2014-01-03, 15:04

A na czym ma stać to akwarium? Szafka? Podmurówka? Jak chcesz rozwiązać oświetlenie? Lampa zwisająca z sufitu? pełna zabudowa?

P.S. Z glonami sobie poradzimy jeżeli będziesz miała DOBRE oświetlenie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

karolka2284
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2013-01-01, 23:24
Pojemność akwarium: 436
Imię: Karolina
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: prosze o poradę przed założeniem akwarium

Post autor: karolka2284 » 2014-01-03, 23:45

Przygotowaliśmy specjalna wylewkę, wzmocniliśmy fundament itp. tak by wytrzymało obciążenie. Szafka robiona na zamówienie razem z kuchnią, ma być odpowiednio mocna. Akwarium ma stać na blacie obudowane od salony gips-kartonem. Od góry ma być pełna zabudowa ale tak by można było sie dostać do akwarium, na dole szafka z miejscem np. na filtr. Oświetlenie: chcemy ledy, ale koszt tego może być duży, alternatywą jest PQI. Rozumiem, że dla roślin i ryb muszą być oddzielne lampy plus coś co będzie oddzielnie świeciło?
Słodkowodne rośliny chyba potrzebują 6000-7000k natomiast ryby?

ODPOWIEDZ