identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

kkwiatuszek89
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-16, 07:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olkusz

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: kkwiatuszek89 » 2013-01-20, 19:06

tak, liczymy na 112l brutto ok 95 netto, sole to kno3, k2so4, kh2po4, oraz MgSo4x7H2O, a parametry wody wodociągowej tu: http://www.pwik.olkusz.pl/page29.php

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: Jarus » 2013-01-20, 19:57

Wg moich wyliczeń z kalkulatora exelowskiego, jeżeli chcesz podawać tygodniowo (średnie przyjęte dawki):

Potasu 15 mg/l
Azotu 10 mg/l
Fosforu 1 mg/l
Magnezu 3 mg/l

to rozpuszczając sole w 500 ml roztworu i dozując 10 ml dziennie (na 95l) musisz rozpuścić:

K2SO4 12,5g
KNO3 11,1g
KH2PO4 1,0g
MgSO4x7H2O 20,6g

Oczywiście musisz mieć testy do PO4 i NO3 i kontrolować ich ilości. Każdy baniak jest inny więc trzeba nanosić poprawki.

Link do kalkulatora masz TU: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=50823#50823 (forum Rzeszowskie)
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

kkwiatuszek89
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-16, 07:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olkusz

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: kkwiatuszek89 » 2013-01-20, 20:14

dzięki, a uwzględniałeś zawartości pierwiastków w wodzie wodociągowej?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: Jarus » 2013-01-20, 20:28

Jedyny problem może być z magnezem bo nie możesz sprawdzić jego ilości.
Resztę dozuj i rób testy. Ważne są proporcje PO4:NO3 - 1:10.
Szczerze mówiąc to nigdy nie wiedziałem jak się odnosić do ilości pierwiastków w kranówce. Może Łoren lub ktoś inny coś doradzi.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: Łoren » 2013-01-20, 23:16

Według danych wodociągów nie ma żadnego problemu - woda mieści się w średnich wartościach twardości węglanowej i ogólnej - możesz zaczynać podawać tak jak ci Jaruś napisał - jeśli pojawią sie jakieś kłopoty - np objawy niedoboru potasu pomimo dawkowania to wtedy będziemy się zastanawiać - puki co powodów do zmartwień nie ma.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

kkwiatuszek89
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-16, 07:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olkusz

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: kkwiatuszek89 » 2013-02-06, 13:50

no i klapa Panowie...
wyskoczyły zielone nitki w całym akwarium i to w dość dużych ilościach. Dawkowanie w/h zaleceń Jarus-a podmiany wody co tydzień 30l. Wczoraj wyczyściłem filtr, powycierałem ręcznie trochę nitek i klops. Dziś takie same.
Co radzicie?

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: Ryumaru » 2013-02-06, 15:50

Witam
Widzę że temat ciągnie się dość długo i już wyczerpuje się pomału.
Wklej aktualne zdjęcie akwarium(całego) oraz zainfekowanych roślin itd. zaktualizujmy problem.
Podaj obsadę ryb roślin itd.
Podaj mi wartość dodatkowo GH KH i FE w zbiorniku. aha i aktualne PO4 i NO3
Jak podasz, to ja osobiście podrapię się po głowie, tyłku, i coś zaproponuję.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: Łoren » 2013-02-06, 16:50

Wklej jakieś fotki roślin i całego zbiornika . Podaj parametry aktualne na NO3 , PO4 , KH , Ph, GH i dokładnie sposób dawkowania mikro. Moim zdaniem jest możliwości dwie - albo zawalone mikro albo jest coś na linii potas-magnez-wapń i nastąpiło zablokowanie wchłaniania któregoś z powyższych pierwiastków.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

kkwiatuszek89
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-16, 07:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olkusz

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: kkwiatuszek89 » 2013-02-07, 13:56

KH 8
GH 13
PH 6,2
NO3 10
PO4 0,8
testów na Fe nie mam.
Mikro mam o takim składzie:
Obrazek
podawałem 0,5ml dziennie i (tak mi się wydaje od tego momentu zaczęły mi bardziej rosnąć te nitki-a ograniczyłem z 1ml dziennie bo był dość duży pył na szybach)

A stan roślin taki jak widać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

stan ryb taki jak w 1 poście, z wyjątkiem takim, że skalarów jest obecnie 5.

Jeżeli to mikro co mam jest do d.. a czuje że takie jest to mogę kupić takie:
http://www.nawozysklep.pl/i97_mikro_plus.html
mieszkam prawie pod intermagiem to bym podskoczył, a 14,50 za 1l to śmiech

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: Ryumaru » 2013-02-07, 15:11

Moja propozycja jest taka:
Pojawiły się nitki więc mogę się mylić, ale podbicie PO4 jest niewskazane jak też i NO3 więc proponuję zejście z Makro na poziom PO4 0,5 i NO3 10. Glony nitkowane będą pobierać fosfor więc będą szybciej się rozwijać, a na plus mają tyle żelaza że zastanawiam się kiedy obniżysz je samymi podmianami wody.
Nawozy Mikro które masz nie zdają egzaminu, możesz je odstawić. Nie podawaj Mikro, powiedzmy..... do czasu aż rośliny będą się domagać tego. Więc np spokojnie 1-2 tygodnie ogranicz się do podmiany wody i uzupełniania makro.
Nawóz który przesłałeś w linku. Ja nic nie rozumiem z tego co tam jest napisane, chyba jedyna rzecz która tam jest to bombowa ilość żelaza, choć nie specjalnie znam się na takich preparatach doniczkowych, więc nie będę się wypowiadał co do koncentratów tego typu.
Twoje akwarium to "zaledwie" 100 L i nie ma tam "pro" roślin które wymagają codziennej dawki Mikro. Ciekawi mnie kiedy zużyjesz 1 L koncentratu.... prędzej data się skończy ważności niż zużyjesz to wszystko.
Masz na chwilę obecną "już" problem z glonami, a bawienie się i ustalanie stężenia dawek kolejnego mikro preparatu to będzie tylko gwóźdź do trumny.
Może zamiast tego, na okres walki z z glonami udaj się do sklepu akwarystycznego i kup Easy Life ProFito(tak tak wiem, to są zwykłe sole) w ilości 100ml za cenę 10-12 zł. Zacznij je podawać w 1/2 dawkach po jakimś czasie gdy w wodzie zmniejszysz ogólnie mikro elementy. Przestrzegam przed kupowanie mikro Aqua-artu. Na przyszłość zmień sposób podawania Mikro, nie podawaj codziennie, lecz 1x w tygodniu po podmianie wody.
Łoren niech coś doda i poprawi bo mogę zmyślać.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: Łoren » 2013-02-07, 16:24

Zacznę od tego że wiedzy absolutnej nie mam i mogę sie mylić :)
Po fotkach patrząc wygląda mi to na przenawożenie mikro - ale tu głowy nie dam choć na pierwszy rzut oka tak to wygląda. Ten nawóz mikro który masz według tego co jest w opisie powinien być ok - ale ja mam wątpliwości co do takich mieszanek wykonanych przez kogoś... jakoś tak mam i już :) Co do samego mikro - E.L profito to dobry nawóz i w zasadzie co do jakości nie mam żadnych uwag. Natomiast cena jest dość wysoka , ale biorąc pod uwagę że to tylko 100l wody to koszt nawożenia nie będzie astronomiczny .
Jesli chodzi o wykonanie samodzielnie nawozu mikro opisywałem sposób wykonania na bezie mikro -plus i chelatu żelaza w artykule http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm
Co do dalszego postępowania - myślę że kilka podmian wody tak po 50% co 4-5 dni powinno przynieść dobry rezultat, należy u uzupełniać przy tym potas i ewentualnie azot i fosfor - choć nie wiem czy to konieczne - małe ilości dostarczysz wraz z podmianami wody. Jak się sytuacja unormuje można zaczynać nawożenie.
Kwestia fosforu...ja bym to widział tak - jeśli poziom żelaza jest za wysoki ( a dużo wskazuje na to że jest) to może byc tak że rośliny nie mogą chłonąć fosforu - fosfor i żelazo są ściśle od siebie zależne - potrafią się nawzajem blokować jeśli poziom jednego z tych pierwiastków jest w niewłaściwych proporcjach do drugiego.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

kkwiatuszek89
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2012-10-16, 07:14
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olkusz

Re: identyfikacja glona i pomoc z usunięciu

Post autor: kkwiatuszek89 » 2013-02-23, 13:42

niestety nie pomogło...
Z poczatkiem marca robię restart. Podłoże będzie pro soil, może z nim będzie łatwiej...

ODPOWIEDZ