Jak to zrobić prawidłowo?

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

lol111
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2012-12-28, 15:01
Pojemność akwarium: 240
Imię: Karol
Lokalizacja: k/Nowego Sącza

Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: lol111 » 2013-01-19, 11:12

Planuje restart w moim akwarium.
Powodem jest zmiana podłoża (na AQUATIC NATURE PRO SOIL) oraz aranżacji (głównie korzenie AQUA ART RED MOOR WOOD).
Pytanie jak to zrobić prawidłowo, zaznaczam że nie posiadam wolnego akwarium które mógłbym przeznaczyć do tego celu.
Informacje o zbiorniku w podpisie...

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: Jarus » 2013-01-19, 12:14

Istotne są dwie rzeczy:

1. Musisz zlać i zachować z 50% starej wody (tego nie przeskoczysz).
2. Dojrzały filtr w czasie trwania restartu MUSI BYĆ URUCHOMIONY w wiadrze ze stara wodę i mielić ją non stop (żeby się bakterie w mediach filtra nie wydusiły).

No a reszta to już może nawet cały dzień trwać.
Potrzeba dużo miejsca, dużo czasu i jak najmniej ludzi pałętających się w domu :D !
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

lol111
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2012-12-28, 15:01
Pojemność akwarium: 240
Imię: Karol
Lokalizacja: k/Nowego Sącza

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: lol111 » 2013-01-19, 13:06

Ja restart chciałem zrobić tak:
...wylewam wodę z akwarium do 50-litrowego pojemnika do którego odławiam rybki dodaje im jakieś roślinki i podłączam filtr i grzałkę. Odlewam jeszcze ze 100 litrów wody z akwarium do pojemnika. Z akwarium wyjmuje pozostałe roślinki.
Usuwam dotychczasowe podłoże czyszczę zbiornik itd...
Następnie rozkładam nowe podłoże sadze roślinki itd... Wlewam do akwarium to 100 litrów wody, podłączam sprzęt, przekładam rybki dolewam pozostałą wodę oraz świeżą brakującą...

multi
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-16, 18:56
Pojemność akwarium: 500
Imię: s³awek
Nazwisko: zawadzki
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

restart

Post autor: multi » 2013-01-19, 13:30

Niestety w tw przypadku najlepszym rozwiązaniem było by 2 akwa na czas restartu ,to że przelejesz starą wodę spowrotem do zbiornika dużo nie pomoże wiem bo tak raz zrobiłem jak zmieniałem zbiornik z 240 na 530,i cała woda poszła z 240 ale było nowe podłoże piasek kwarcowy i niestety no2 z dnia na dzień rosło ryby dostawały szału ,widzę że masz jeden filtr zew u mnie było 3 szt pracują do dzis jako biologi i nie dały rady wtedy ,więc ja bym nie ryzykował neony są wrażliwe na no2 a gwarantuje ci że bedzie rosło ,3y mce temu robiłem restart zbiornika zmiana podłoża ryby przeniosłem na 10 dni do 2 zbiorników które posiadam w zapasie 160 ltr i 80 ltr,akwa po restarcie pracowało 10 dni bez obsady same rośliny po wpuszczeniu ryb nic sie nie działo i jest tak do dziś samo szkło nie jest drogie warto zainwestować
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
multi

lol111
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2012-12-28, 15:01
Pojemność akwarium: 240
Imię: Karol
Lokalizacja: k/Nowego Sącza

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: lol111 » 2013-01-19, 14:09

Wyczytałem, że zastosowane podłoże stabilizuje wodę od samego początku, nie będę kombinował z dwoma zbiornikami i dojrzewaniem. Jak już pisano wyżej zastosuje sie do dwóch zasad:
Do nowego zbiornika trafi z 50-70% dojrzałej wody...
Dojrzały filtr będzie cały czas pracował w dojrzałej wodzie i nie będę go przy okazji restartu czyścił...

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: Jarus » 2013-01-19, 14:13

Multi, nie wiem jak przy dużych zbiornikach ale u mnie przy 112-tu i 63l takich problemów z NO2 nie było.
Nie widzę też sensu pracy dojrzałej wody i dojrzałego filtra przez 10 dni bez obsady. Kilka godzin wystarczy.
W podłożu przez 10 dni nie zmieni się dużo (w znaczeniu że nie namnożą się tak szybko bakterie - bo to za mało czasu).

Lol111 napisał
Ja restart chciałem zrobić tak:
...wylewam wodę z akwarium do 50-litrowego pojemnika do którego odławiam rybki dodaje im jakieś roślinki i podłączam filtr i grzałkę. Odlewam jeszcze ze 100 litrów wody z akwarium do pojemnika. Z akwarium wyjmuje pozostałe roślinki.
Usuwam dotychczasowe podłoże czyszczę zbiornik itd...
Następnie rozkładam nowe podłoże sadze roślinki itd... Wlewam do akwarium to 100 litrów wody, podłączam sprzęt, przekładam rybki dolewam pozostałą wodę oraz świeżą brakującą...
Ja bym tak z zrobił i powinno być dobrze. Zawsze tak robię i nic mi nie padło nigdy po restarcie. Tyle że ryby bym dał do małego pojemnika z grzałką. Po to żeby po restarcie, jak najwięcej starej wody dać od razu do baniaka. Niech się 'mieli' kilka godzin (osad z podłoża opadnie /ryby mogą zaczekać/) i dopiero obsada. No chyba że masz jakieś specjalnie delikatne gatunki.

ps. to podłoże Ci zmiękczy wodę i zmieni jej odczyn na jakiś czas (ale to pewnie wiesz).
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

multi
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-16, 18:56
Pojemność akwarium: 500
Imię: s³awek
Nazwisko: zawadzki
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: multi » 2013-01-19, 14:21

Rób jak uważasz ja przy Paletach nigdy nie ryzykuje to jest moja opinia z mojego doświadczenia, i wiem że to 100%wa prawda że tak jest ,testy nie kłamią fakt inne ryby nie pokazują tak wyrażnie zatrucia no2 jak paletki ,nawet skalary zachowywały sie ok.
multi

multi
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2012-08-16, 18:56
Pojemność akwarium: 500
Imię: s³awek
Nazwisko: zawadzki
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: multi » 2013-01-19, 14:25

A i rośliny które kolego przesadzisz w inne podłoże to potrzebują czasu na aklimatyzacje niektóre do tyg by zaczeły pobierać związki odżywcze z wody w tym właśnie czasie najwięcej się ich kumuluje w wodzie bo nie są pobierane AZOT.
multi

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: Jarus » 2013-01-19, 14:43

Nie wiem - jak pisałem nie miałem paletek ani skalarów nigdy. Ale w małych zbiornikach nie odnotowałem nigdy kumulacji NO2/3 czy NH3/4 po restarcie.
Rośliny które pobierają składniki z toni (nie tylko przez korzenie) pozbierają się w 3-4 dni (stara woda) i mając światło oraz CO2 zaczną rosnąć.
No chyba że przeszkodzi im zmiana parametrów wody (co też przerabiałem).
W sumie każdy niech sam zdecyduje - jego baniak. Ja pisze co u siebie przerabiałem.

ps. EDYTUJ posty!
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

lol111
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2012-12-28, 15:01
Pojemność akwarium: 240
Imię: Karol
Lokalizacja: k/Nowego Sącza

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: lol111 » 2013-01-19, 15:06

Pozostanę przy mojej wizji restartu... i wizji kolegi "Jarus"
Tutaj jeszcze mi podpowiada znajomy, że można użyć serii starterów/stabilizatorów choćby firmy ADA tak dla pewności...

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: Jarus » 2013-01-19, 15:46

Pożywka dla bakterii W TYM WYPADKU nie zaszkodzi - zawsze się szybciej namnożą (jak by nie było ryb byłbym przeciwny).
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

lol111
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2012-12-28, 15:01
Pojemność akwarium: 240
Imię: Karol
Lokalizacja: k/Nowego Sącza

Re: Jak to zrobić prawidłowo?

Post autor: lol111 » 2013-01-19, 16:23

...restart wykonuje z powodu zmiany podłoża na AQUATIC NATURE PRO SOIL, i tutaj jeszcze przy okazji kolejne pytanko, czy głównie fauna nie ucierpi z powodu zmniejszenia twardości ogólnej i węglowej bo pH to pewnie się tylko ustabilizuje (choć może też się zmniejszy)...

ODPOWIEDZ