Problem z oświetleniem i glonami

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Kopytko
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2013-01-27, 15:24
Pojemność akwarium: 250
Imię: Kuba
Lokalizacja: Warszawa

Problem z oświetleniem i glonami

Post autor: Kopytko » 2013-01-27, 16:18

Witam. Od jakiegoś czasu mam mały problem z oświetleniem i glonami. Rozważam rozwiązanie problemu przez rozpoczęcie nawożenia dwutlenkiem węgla ale wolałem najpierw się poradzić.

Problem polega na tym że mimo dobrej kondycji wody i roślin w akwarium rosną też glony. Pojawiają się około po tygodniu po podmianie wody i pokrywają szyby i rośliny (zazwyczaj podmieniam około 40-50l co tydzień).

Akwarium ma 250 l. , w nim na razie jedną świetlówkę : aqua-glo T8 40w. 18,000K (miałabyć razem z drugą flora-glo 40w. T8 2,800K, alę ją odłączyłem ponieważ glony wtedy rosły szybciej.) Dodatkowo pokrywa jest wyklejona odbłyśnikiem domowej roboty z folii samoprzylepnej.

W akwarium działa filtr zewnętrzny eheim professionel 2226.
Wody nie nawożę, mam tylko podłoże aqua substrate.
Testów wody już nie robię. Robiłem na początku po założeniu akwarium i przestałem gdy wyniki się ustabilizowały na dobrym poziomie. Jeśli trzeba mogę zrobić pomiary, ale woda jest doskonale przejrzysta i nie ma zapachu więc wydaje mi się że jest w porządku. Stąd moje podejrzenie że problem glonów powoduje oświetlenie.

Glony nie rosną zbyt szybko, ale gdy ostatnio miałem w życiu małe zamieszanie i nie podmieniałem wody przez 3 tygodnie to ich po trochu przybyło. Zdaje mi się że takie zaniedbanie jest znikome i przy moim małym zarybieniu (5 bocji wspaniałych i 3 Mandi małe) i mocnym filtrze, wydaje mi się że problem nie powinien wystąpić.

Glony o których mówię (pewnie okrzemki) to brunatny narost na kamieniach i roślinach (z roślin schodzi łatwo, i mimo niego wyglądają one zdrowo), oraz zielony, łatwy do usunięcia nalot na szybach.
Dodam jeszcze że akwarium nie stoi przy oknie.
Postaram się jeszcze za chwilę wrzucić zdjęcie.

Dziękuję z góry za przeczytanie i liczę na profesjonalne rady.

Awatar użytkownika
spicy99
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2011-03-30, 22:41
Pojemność akwarium: 128
Imię: Maciej
Lokalizacja: Słoneczne południe

Re: Problem z oświetleniem i glonami

Post autor: spicy99 » 2013-01-29, 23:57

Kopytko pisze:woda jest doskonale przejrzysta i nie ma zapachu więc wydaje mi się że jest w porządku. Stąd moje podejrzenie że problem glonów powoduje oświetlenie.
Rozśmieszyłeś mnie :) Zrób testy wody bo bez tego nic nie będziesz wiedział. Samo oświetlenie NIGDY nie jest powodem glonów.
Było m.in. ~60l
Jest - 128l - ogólne
Obrazek
''Rybom woda, ludziom zgoda'' - Aleksander Fredro
www.akwaczest.pl - częstochowskie forum akwarystyczne

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Problem z oświetleniem i glonami

Post autor: Suja » 2013-01-30, 16:43

spicy99 pisze:Rozśmieszyłeś mnie
A co Ty nie umiesz na nos wyczuć ile masz NPK w wodzie ;>

Skoro masz okrzemki to brakuje światła w akwarium, albo widać zbiornik jest jeszcze niedojrzały, zielony nalot to za dużo mikro lub pokazują się braki macro.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

ODPOWIEDZ