Akwarium 25 l czy się opłaca ??

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
hunter209
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: 2008-05-17, 17:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: eN Wu

Re: Akwarium 25 l czy się opłaca ??

Post autor: hunter209 » 2014-04-04, 15:16

oOmaciekOo pisze:2. Co do dna to dostałem dodatkowo wiadro żwiru coś około 15l -20l czy to wystarczy?
Czy pod żwir coś jeszcze jeśli tak to może jakieś linki z allegro czy coś pod to i od razu ile tego na takie akwarium?
Policz sobie ze wzoru na objętość graniastosłupa o podstawie Twojego akwarium i wysokości średnio 5cm.
Skomplikowane to to nie jest o ile skończyłeś podstawówkę ;)
oOmaciekOo pisze: A więc tak kupiłem ostatnio baniak 240l wraz z:
-grzałką AQUA-SZUT 20w 230v 50Hz typ GA
-filtrem AQUAEL Model Turbo Filter 1100, 230v - 50 Hz 14w, Qmax= 1100 l/h
- oświetlenie niestety nie wiem koleś od którego kupowałem mówił że wymieniał na jakieś lepsze ale jakie to są to już nie pamiętał (niestety jak już sprawdziłem w domu coś jest walnie i świeci tylko 1 z 2 czy to wystarczy?)
1. Czy ten sprzęt się nadaje i czy powinienem coś jeszcze dokupić?
Grzałka 20w na akwarium 240l? To jakiś żart :bezradny: Grzałkę dobiera się do objętości akwarium, mniej więcej 1W na 1L. Grzałka z termostatem rzecz jasna.
Filtr też nie jest jakiś super wydajny, ale może wystarczy na niewielką obsadę. Kubeł zasyp dobrej jakości ceramiką, a jeszcze lepiej lawą wulkaniczną. Jeśli chcesz mogę podać na PW sprawdzone tanie źródło z przebadaną i dopuszczoną do kontaktu ze zwierzętami lawą wulkaniczną. Jakość lepsza od dobrej jakości bioceramiki, a cena ok 6zł za 1L.
Oświetlenie - wypadałoby się dowiedzieć co i jak, bo to ogromnie ważne, zwłaszcza że chcesz sporo roślin (tak wnioskuję po wcześniejszej rozmowie). Co musisz wiedzieć:
1. Typ oświetlenia - świetlówka liniowa, kompaktowa, LED? Pomocne będą google.
2. Rodzaj oświetlenia - jeśli liniowa, a zapewne tak jest to czy T8 czy T5 - różnią się grubością rury - znów pomocne będą google
3. Moc oświetlenia w Watt - szukaj napisu lub zmierz dlugość. Moc linowych jest ściśle powiązana z ich mocą - ponownie google
Jeśli miejsca jest na dwie, a świeci tylko jedna to należy zamienić je miejscami, żeby upewnić sie czy zepsuta świetlówka czy może jednak elektronika.
oOmaciekOo pisze:3. Jakie rośliny do takiego baniaka? Od razu piszę, że na początek chcę mało wymagające rośliny.
Ogarniesz oświetlenie to cos znajdziemy ;) Bez tego się niestety nie da udzielić precyzyjnej odpowiedzi.
oOmaciekOo pisze:4. Jeśli rośliny to pewnie i CO2 czy coś takiego wystarczy? https://www.youtube.com/watch?v=FqubrEhmAto i czy do czegoś takiego ten dyfuzor jest niezbędny? bo mam coś takiego jak by kamień z rurką chyb to się nazywa kamień ceramiczny i czy można nim zastąpić ten dyfuzor?
J.W. zależy od owietlenia. Od razu mówię, że bimbrownia odpada na baniak 240l. No chyba, że zechcesz postawić ze trzy takie aparatury jednocześnie - wtedy może jako tako będą jakie efekty. Jeśli zabawa się spodoba, to zawsze możesz odłożyć oszczędności na butlę wysokociśnieniową (ok 300zł - znajdziesz tańsze używane).

Czekam na dalsze info ;) Gdybym się nie zjawił w przeciągu 24h, a nikt inny by nie odpisywał to daj znać na PW.
Inspirujesz I Fascynujesz

oOmaciekOo
Zainteresowany
Posty: 30
Rejestracja: 2013-01-10, 21:08
Pojemność akwarium: 25
Imię: Maciek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium 25 l czy się opłaca ??

Post autor: oOmaciekOo » 2014-04-16, 10:11

A więc tak co do podłoża na sam spód dam substrat od Pana Mariana Wojtaszki, na to ten żwirek co dostałem razem z akwarium i na sam wierzch: http://allegro.pl/czarny-zwirek-do-akwa ... 08866.html.
Co do grzałki to niestety nie pomyłka ale teraz już wiem jaka jest odpowiednia.
Oświetlenie 100% firma diversa świetlówki liniowe, jeśli każda T8 ma 26mm średnicy to są to T8, 90cm długości więc chyba 30W. (oświetlenie naprawione więc świecą już dwie).

Myślę aby zrobić to w stylu LT więc chyba już bez CO2 i nie wiem czy kupować kubełek.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 25 l czy się opłaca ??

Post autor: maol » 2014-04-16, 11:57

Jak LT, to kubełek jest zbędny. A grzałka niestety musi być o 10x większej mocy :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ