opakowania plastikowe - kategoria produktów firmy Chem Pak

Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Kamil1408
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-29, 22:21
Pojemność akwarium: 120
Imię: Kamil
Lokalizacja: Białystok

Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: Kamil1408 » 2013-02-02, 01:49

Jak najskuteczniej obniżyć twardość wody? Czytałem że można dodać wody destylowanej, jak ktoś to stosował to ile muszę dolać tej wody do akwarium 120l? Obecnie mam twardość ok 14*d a potrzebuje ok 7*d.

wlaki
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2013-01-05, 10:55
Pojemność akwarium: 270
Imię: Waldemar
Lokalizacja: Milicz

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: wlaki » 2013-03-03, 13:13

Też pracuję obecnie nad tym tematem. Staram się przygotować optymalne warunki dla biotopu Ameryki Pd , a to oznacza miękką wodę. Znalazłem taki materiał:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-t ... -kationit/
Wydaje mi się że pójdę w tę stronę. Myślę jednak , że nie będę bawił się z butelką po mineralnej, tylko kationit umieszczę zamiast gąbki w małym filtrze wewnętrznym. To znacznie uprości procedurę.
:devil:
wlaki

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: Timur » 2013-03-04, 01:09

Najbardziej uprości procedurę zakup filtra RO. One już nie są takie kosmicznie drogie i za ok 200 zł można kupić. Z takiej membrany osmotycznej nominalnie można wycisnąć podobno 10000L, więc raczej sporo. Poza tym, za pewne, z czasem coraz bardziej zapchana gorzej filtruje, co wcale nie musi oznaczać od razu konieczności wymiany. Pewnie zacznie coś "puszczać", albo straci na wydajności, ale woda i tak będzie miękka. Ja używam od 3 lat i nie ma problemu. Przy podmianie 20L tygodniowo 50%/50% z kranówą wychodzi ok 500L rocznie, tak więc 20 lat z głowy ;)
Oczywiście, że w to nie wierzę, (te 10000l to niby dane producenta) ale na razie się nawet nad tym nie zastanawiam.

p.s kupowanie wody destylowanej jest drogie. Można jak już kupować wodę z RO w sklepie akwarystycznym, (ja płaciłem kiedyś 30gr/L) ale mnie osobiście przeniesienie 5x baniaka 20L na 3 piętro całkowicie uzasadniło wydatek 200 zł :)

xXSoobekXx

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: xXSoobekXx » 2013-03-04, 01:19

Takie dane producent podaje przy warunkach : wysokie cisnienie oraz temp. wody 24 stopnie a komu z kranu leci taka ciepla woda ?

W rzeczywistosci jest to ok 10-20L /1h.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: Timur » 2013-03-04, 01:55

10000 to nie "wydajność" tylko "żywotność". Chyba nie sądziłeś, że piszę o wydajności 10000L/h w temp 24*C???

Mnie się wydaje, że dosyć wyraźnie to napisałem.

xXSoobekXx

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: xXSoobekXx » 2013-03-04, 20:13

Pomylilem sie :P

lol111
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2012-12-28, 15:01
Pojemność akwarium: 240
Imię: Karol
Lokalizacja: k/Nowego Sącza

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: lol111 » 2013-03-04, 20:38

Też długo głowiłem się z problemem obniżenia pH, KH i GH w moim akwarium.
Naczytałem się przeróżnych opinii. Znajomy akwarysta polecił mi zakup podłoża AQUATIC NATURE PRO SOIL i po jego zastosowaniu stał się "cud".
pH spadło z 7,4 na 6,8
KH spadło z 15 na 5°n
GH spadło z 21 na 12°n

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: maol » 2013-03-05, 16:03

Timur pisze:(...) Z takiej membrany osmotycznej nominalnie można wycisnąć podobno 10000L, więc raczej sporo. Poza tym, za pewne, z czasem coraz bardziej zapchana gorzej filtruje, co wcale nie musi oznaczać od razu konieczności wymiany. Pewnie zacznie coś "puszczać", albo straci na wydajności, ale woda i tak będzie miękka (...)


Membrana czym starsza, tym lepsza. Z czasem coraz bardziej zapycha się i jego wydajność znacznie maleje, ale jakość wody się... polepsza :) Jak już leci zdecydowanie za mało - wymiana nie jest najmniejszym problemem :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ana21
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-04-15, 13:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Anita
Lokalizacja: Chełm

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: ana21 » 2013-04-25, 15:02

Odnośnie kationitu... Zakupiłam na próbę 2 woreczki aquafix'u kh i też zastanawiam się nad tym jak przefiltrować przez niego wodę (nie mam zamiaru wsadzac do akwarium). Mam stary filtr wewnetrzny i zastanawiam sie czy dobrym sposobem by było wsadzic ten woreczek do filtra, ten do wiadra z woda i takim sposobem filtrować? czy będzie to miało jakis wplyw na żywotność kationitu? Mam małe akwarium (60l) więc zakup RO chyba nie zbyt mi się opłaca biorąc pod uwagę to że podmieniam 10l wody tygodniowo.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: Timur » 2013-04-25, 16:32

Opłacalność to rzecz względna oczywiście. Ale taką wodę i do żelazka można wlać i herbatkę "bez osadu" zrobić, a i jak się kto uprze to włosy wymyć będą miękkie jak po myciu deszczówką ;) Teraz osmoza już jest niedroga (porównuję z tym co kiedyś np kilkanaście lat temu)
Pozdrawiam Krzysiek

ana21
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-04-15, 13:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Anita
Lokalizacja: Chełm

Re: Jak najskuteczniej obniżyć GH i KH

Post autor: ana21 » 2013-04-26, 00:45

Timur pisze:Opłacalność to rzecz względna oczywiście. Ale taką wodę i do żelazka można wlać i herbatkę "bez osadu" zrobić, a i jak się kto uprze to włosy wymyć będą miękkie jak po myciu deszczówką ;) Teraz osmoza już jest niedroga (porównuję z tym co kiedyś np kilkanaście lat temu)
Mam w kuchni filtr do wody pitnej, wiec osadu w herbatce nie mam :) aczkolwiek jej parametry nie roznia sie zbytnio od zwyklej kranowki - roznica jest na czajniku, wkładzie mechanicznym (robi się brązowy) i nie smierdzi chlorem. Testy mam paskowe, myslalam ze sa jakies zle, ale po zmierzeniu destylowanej wody i mieszanej jednak roznice pokazuja (zrobiłam małą próbę dla sprawdzenia ich wiarygodności).

ODPOWIEDZ