Zwiększenie mocy oświetlenia.

Moderator: ModTeam

snadek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-03-11, 16:11
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: snadek » 2013-03-11, 16:30

Witam :) Postanowiłem reaktywować swoje zakurzone akwarium, mam jednak problem.. otóż pokrywa jest zwykła plastikowa 2x18W czyli za mało jak dla mnie bo wiem z doświadczenia, że większość roślinek będzie miało problemy. Nie mam funduszy żeby kupować aluminiową pokrywe więc co moge zrobić żeby zwiększyść moc tego oświetlenia? wystarczy wymienić świetlówki? myślałem też żeby może okleić pokrywę folią lustrzaną? poradźcie coś:)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Timur » 2013-03-11, 19:50

No właściwie sobie sam odpowiedziałeś ładnie:)
1. Wymienić świetlówki. Dosłownie dzisiaj byłem z kumplem w Obi w Krk i poleciłem mu świetlówki Osram 18W na T8, 6500K w cenie 14zł/szt, co wydaje się śmiesznym wydatkiem w porównaniu np z moją (life GLO) o podobnym widmie tej samej mocy.
2. Tak, odbłyśniki wskazane, zawsze to kilka % na plus.
3. Można też próbować coś niewielkiego zainstalować po bokach. W standardowych klapach jest generalnie na to trochę miejsca.
4. Nastawić się na mniej wymagające roślinki co wydaje się ekonomicznie najbardziej rozsądne.

snadek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-03-11, 16:11
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: snadek » 2013-03-11, 19:57

a taka zwykła świetlówka ze sklepu elektronicznego będzie w porządku? będzie pasować rozmiarowo? nie powinny być jakieś specjalne do akwarium? może głupie pytania ale nie znam się za dobrze;)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Timur » 2013-03-11, 21:44

co moge zrobić żeby zwiększyść moc tego oświetlenia? wystarczy wymienić świetlówki? myślałem też żeby może okleić pokrywę folią lustrzaną? poradźcie coś:)
No ja Ci się właśnie staram poradzić, a Ty się pytasz, o taką "zwykłą"... Po pierwsze to skąd ktoś ma wiedzieć co masz pod klapą? I co rozumiesz przez słowo "zwykła"?
Opisałem Ci świetlówkę z parametrami i ceną przecież, założyłem, że masz T8... a Ty się pytasz czy "zwykła" może by nie przypasiła.
Zwykłą to jaka? T5? T8? Świetlówka energooszczędna? Jakaś Aquelowska? Żarówki 18W? Nie wiem co tam masz. Najlepiej wymontuj "to" idź do sklepu i pytaj sprzedawcę konkretnie jakie masz opcje. Jedyne co mogę Ci uniwersalnego powiedzieć na koniec, to postaraj się unikać światła "ciepłego" czyli ok 2500-3000K, no chyba, że lubisz żółtą wodę i żółte rośliny w akwa, to się nie upieram, ale podobno (nie wiem, nie testowałem) glony też gustują w takim widmie najchętniej :)

Sama wymiana świetlówek już przynosi wymierne zwiększenie światła (pod warunkiem, że "to" u Ciebie to świetlówki, a nie żarówki :D, ponieważ z czasem dają coraz mniej światła.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Suja » 2013-03-12, 04:42

Glony gustują w złych warunkach biologicznych, a nie świetle :) Sprawdzone nie raz :)
Za to przy ciepłym świetle i odpowiedniej jego ilości rośliny mają krótsze międzywęźla na rzecz większych liści :)

Polecałbym jednak wymianę tych 2x18W na nowe i dołożenie kolejnej rurki 18W ;]
Koszt dołożenia to kas 40 zł...
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Timur » 2013-03-12, 20:52

Właśnie nie wiedziałem jak to jest z tym żółtym światłem, więc nie pisałem jako pewnik. Ale, ale, fotosynteza zachodzi najburzliwiej 4500K-6500K stąd pewnie ten wniosek o glonach się pojawił, bo jak akwa nie jest stabilne, albo czegoś jest za dużo lub za mało niż powinno, to rośliny wykorzystują słabiej dostępne światło np 2700K i budują się wolniej niż robiłyby to przy innym widmie, a to nisza dla pojawienia się glonów. Stad pewnie wniosek "nie wprost" o lepszym i gorszym świetle. :)

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Suja » 2013-03-12, 22:10

Fotosynteza w 4500-6500 hmm w warunkach naturalnych pewnie tak bo to czyste niebo ;]
W akwarium 6500K nie zawsze równa się 6500K.
W fotosynteza jest z czerwonego i niebieskiego światła :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

sajmon1013
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-03-10, 13:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bart
Lokalizacja: Nysa

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: sajmon1013 » 2013-03-12, 22:42

Odnośnie oświetlenia, znalazłem takie coś:

http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie ... 87136.html

co o tym sądzicie, barwa teoretycznie jest na 6500, ciekawy jestem jak by się to przełożyło na rzeczywistość i czy rośliny by lepiej fungowały na świetlówce czy na takiej listwie, jak sadzicie ?

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Timur » 2013-03-12, 23:16

Ta listwa led ma 4,3W, a świetlówka np 18W... Wg, mnie porównuje się Watty poboru mocy, a nie jakieś hipotetyczne Watty przeliczeniowe i porównawcze podawane na pudełku. Ja tam widzę jak u kuzyna rosną rośliny przy SUPER HIPER ledowym świetle (i to ode mnie sadzonki). Niby jasno ma w akwa i jakby tu zabrał zdanie to pewnie by napisał (u mnie rosną i jest o.k). D... nie okej. Nic mu nie rośnie tylko ledwo wegetuje i to podejrzewam, tylko dzięki temu, że akwa stoi w jasnym salonie i ma dostęp do rozproszonego światła dziennego.

sajmon1013
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-03-10, 13:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bart
Lokalizacja: Nysa

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: sajmon1013 » 2013-03-12, 23:30

No to, żeby nie dłubać w pokrywie za bardzo pozostaje coś takiego, co moim zdaniem jest najodpowiedniejszym rozwiązaniem:

http://allegro.pl/zestaw-zasilacz-light ... 65032.html

... tylko w Polsce tak ku** potrafią, specjalnie nie dołożą do pokrywy wyposażenia na dodatkowe oświetlenie, tylko robią takie "wspaniałe prezenciki" jak ten powyżej. BRAK SŁÓW - Boże widzisz nie nie grzmisz.

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Marcin K » 2013-03-12, 23:35

ja mam akwarium 120l i pokrywę zrobioną ręcznie z płyty wiórowej, oświetlenie to 1 świetlówka JUWEL 18 w. 6500k , wzmocniłem oświetlenie przyklejając lustra do pokrywy, nie wiem czy rośliną to pomaga, ale na pewno jest jaśniej.

sajmon1013
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-03-10, 13:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bart
Lokalizacja: Nysa

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: sajmon1013 » 2013-03-13, 11:52

Jak to mówią, kto pyta nie błądzi i przepraszam za nachalność ale czy ktoś z Was może mi wyjaśnić czym się różni moduł oświetleniowy:

http://allegro.pl/modul-ecolight-swietl ... 76581.html

od zwykłego zestawu dodatkowego oświetlenia ze świetlówką np. też T5 24 W.

Co byście wybrali, takowy moduł czy jednak ten zestaw? Dodam że pokrywa 60 x 30- ja zero sprawności technicznych i chęci ingerowania w pokrywę Jakoś nie mogę doszukać różnicy? W takim module świetlówka po zaklejeniu silikonem jest wymienialna?

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: Suja » 2013-03-15, 02:04

Dowiedz się czy wymienia się cały moduł, czy świetlówkę w module ;]
Bo jeżeli moduł to wybrałbym zestaw.
Co do pokryw jak to piszą widziały gały co brały i to nie chodzi czy produkcja w PL czy nie.
Po prostu ktoś doszedł do wniosku, że większości 0.3W/L starczy i już.
Chcesz więcej masz belki, masz pokrywy juwela i inne rozwiązania.
Masz też DIY imo najlepsze ;]

Co do LED< to też trzeba zastosować odpowiednią ilość wattów, a raczej lumenów ;]
I tu jest oszczędność bo np philips 865 18W ma 72 lm/W, a LED o dobrych binach ma od 80 lm/W do 115lm/W ;]
Teraz tylko trzeba jeszcze zacząć liczyć ile lumenów potrzebnych jest w akwarium ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

sajmon1013
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-03-10, 13:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bart
Lokalizacja: Nysa

Re: Zwiększenie mocy oświetlenia.

Post autor: sajmon1013 » 2013-03-15, 08:24

Świetlówka w module jest niewymienialna, jednakże jest na nią gwara 2 lata, zatem myślę, że na dobry start było by to optymalne rozwiązanie :) Za kilka miechów, mógłbym spróbować z gotowym zestawem, póki co jestem zdecydowany na moduł. Można wyczytać zarówno dobre jak i złe opinie, czyli jak zawsze :D Z ledów zrezygnowałem, bawienie się barwami światła to nie w sferze moim zainteresowań :cwaniak:

ODPOWIEDZ