drzewka cytrusowe

Ustawienie filtra

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Ustawienie filtra

Post autor: danwawa » 2013-03-14, 22:10

Mam takie pytanko, jak najlepiej ustawić filtr - Turbo Filter 500. Przeczytałem dużo postów na tym i innych forach, ale wszędzie piszą, żeby ustawić tak, aby tafla wody się poruszała lub falowała. Czytałem również, że za mocny ruch wody wytrąca z niej CO2, co może skutkować "brudną wodą" więc ja pytam, ma falować czy się poruszać? Teraz wylot filtra ustawiłem na boczną szybę, tak że tylko w okolicach filtra woda lekko się porusza ruchem okrężnym, czy takie ustawienie wystarczy, czy coś zmienić? Jeśli zmienić, to wytłumaczcie, jak ta tafla ma się poruszać?

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Kaef » 2013-03-14, 22:13

Ustaw wylot filtra na taflę to zobaczysz jak się porusza.

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Re: Ustawienie filtra

Post autor: danwawa » 2013-03-14, 22:27

Chyba mnie nie zrozumiałeś, ja widzę ruch tafli, tylko pytam, czy ma on być delikatny (tak jak opisałem powyżej), czy np. filtr mam po prawej stronie, to jak spojrzę po lewej, tam gdzie jest grzałka, to tafla tam też ma się poruszać? Próbuje ustalić jak mocny ma być ten ruch tafli wody? I czy z tym CO2 to faktycznie tak jest.

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Peta1992 » 2013-03-14, 22:30

Zbyt duże napowietrzanie faktycznie wytrąca CO2 z wody. Filtr powinien być najlepiej zamontowany na tylnej ścianie akwa i wylot wody z filtra zamontowany powinien być 5-7cm pod woda (rośliny produkują Ci tlen) i skierowany ku tylnej szybie akwa machnę na szybkiego w paincie :P jeśli podajesz co2 to rozrysuje jak powinno być najlepiej zamontowane :) widok na tylną szybę akwa

Obrazek

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Re: Ustawienie filtra

Post autor: danwawa » 2013-03-14, 22:53

I to było bardzo pomocne, teraz jeszcze uściślijmy, czy ta nieszczęsna tafla ma się poruszać, czy nie, oraz czy mogłem mieć problem z mętną wodą, przez złe ustawienie filtra i wytrącenie CO2?

Filtr ten rzekomo ma 500l/h, ustawiać na maksa, czy na połowę wydajności? Akwa 90l o długości 70 cm.

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Peta1992 » 2013-03-14, 23:01

Też się głowiłem z tym pytanie i dowiedziałem się tyle, że tafla ma byc spokojna nie ma się ruszać filtra ma poruszać wodę w akwa a nie tafle, rośliny produkują Ci tlen. Mętne woda przez złe ustawienie filtra raczej nie...

Zostaw na maksa :)

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Re: Ustawienie filtra

Post autor: danwawa » 2013-03-14, 23:13

Wszystko zrobiłem, tak jak poradziłeś, poczekamy na efekty, bo nie mogę uzyskać kryształowej wody.

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Peta1992 » 2013-03-14, 23:15

A co jest nie tak z woda ? Wiesz na taki litraż najlepszy był by filtr zewnętrzny... Cudów się po tym Twoim filtrze nie spodziewaj :P

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Suja » 2013-03-15, 01:38

Jaka brudna woda od wytrącania CO2.
Po drugie ten ruch tafli wody wcale aż tak nie wytrąca tego CO2.
Jak to sprawdzić polecam zrobienie sobie dzwona z wymuszonym obiegiem wody lub coś w stylu reaktora CO2 do filtra zew.
Napełniać takie coś do pełna i patrzeć ile takich napełnień zejdzie czy dużym ruchu tafli wody i przy małym.

Ja ustawiam tak, że tafla macha dosyć mocno a często wylewka jest ponad lustrem wody ;]
Dlaczego? Kiedyś z niedotlenienia wody i przez słaby ruch wody miałem zakwit akwarium.
Od razu napiszę tak posiadałem wtedy bardzo gęsto zarośniętego holendra ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Re: Ustawienie filtra

Post autor: danwawa » 2013-03-15, 20:04

Peta1992 pisze:A co jest nie tak z woda ? Wiesz na taki litraż najlepszy był by filtr zewnętrzny... Cudów się po tym Twoim filtrze nie spodziewaj :P
Co jest z wodą, mam wrażenie, że cały czas jest troszkę metna, nie jest taka kryształowa, jak w niektórych akwariach, lecz gdy zgaszę świetlówkę, mam wrażenie, ze jest to kryształ. Tydzień od założenia, ale jak wczoraj ustawiłem filtr, tak jak pokazaliście, to dziś jest lekka poprawa. Skoro słaby filtr, to pewnie potrwa to troszkę dłużej.

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Peta1992 » 2013-03-15, 22:36

Chodziło mi, że filtr zewnętrzny ma lepsze właściwości filtrujące :P ponieważ masz tam kilka rodzai filtracji takich jak : filtracja mechaniczna, biologiczna, itd poczytaj trochę :) No ale poczekaj może będzie lepiej może zapodaj jakoś fot akwa chciałbym zobaczyć tą mętną wodę.

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Re: Ustawienie filtra

Post autor: danwawa » 2013-03-15, 23:04

Obrazek

To jest stan kilka godzin po zalaniu, aktualnej fotki nie mogę zrobić, bo niestety pożyczyłem aparat, a w tel. lepiej nie mówić. Czasami mam wrażenie, że świetlówka daje taką poświatę, barwa 6500K. Ogólnie 1x25W 90l. - tak dla przypomnienia.

Tak dla ścisłości, kiedy patrzę z bliska akwarium, to woda przy szybach jest czyściutka, a zmętnienie, tak jakby na środku, zawiesiła się, czy co?

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Peta1992 » 2013-03-16, 00:58

Hmm jeśli to świeży baniak to powinno się wyklarować... Ile dni funkcjonuje akwa ?
Więcej ziela by się przydało :)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Ustawienie filtra

Post autor: Timur » 2013-03-16, 11:47

Ja obstawiam pierwotniaki. Nie przejmuj się nimi, to zniknie samo.
Faktycznie mało roślinek. Zbyt mało. Możesz mieć kłopoty z gloniskami dość szybko. A światło, no nie wiem, czy już, ale pasuje coś dołożyć. Przypuśćmy drugie tyle, bo obecnie wychodzi 0,28WL a to uważa się za poniżej minimum.

danwawa
Forumowicz
Posty: 70
Rejestracja: 2013-03-05, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Arturro
Lokalizacja: B - B

Re: Ustawienie filtra

Post autor: danwawa » 2013-03-16, 22:17

Ok. Cały dzień spędziłem dziś przy akwarium i troszkę pozmieniałem, teraz wygląda tak:

Obrazek

dużo lepiej prawda. Tu gdzie jest wapień filipiński, zasadzę mech, chciałbym, aby rozrósł się na kamieniu i żwirku, ale założę temat w odpowiednim dziale.

Wpuściłem dziś neonki, bo dzieciak wariuje, ale może przyśpieszy to proces nitryfikacji?

Jutro zaczynam nawożenie, CO2, mikro i makro. Na razie 1/3 dawki.

Jeżeli chodzi o światło, mam bardzo jasne pomieszczenie i miałem problem z ustawieniem akwarium, bo wszędzie jasno, czy jest tak, że światło dzienne wspomaga świetlówkę?

Pomimo to, tuż po wypłacie zamierzam dokupić coś takiego:

http://allegro.pl/modul-ecolight-swietl ... 13405.html

i tu mam kilka pytań:

Czy taki moduł ciężko się montuje?
Czy taki moduł, można podłączyć z drugą świetlówką, aby działać na jednym włączniku?
Czy jest ok., czy może zainwestować w coś innego, co byście polecili?

ODPOWIEDZ