okrzemki oblazły rośliny

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kachnanachna
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-03, 12:07
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

okrzemki oblazły rośliny

Post autor: kachnanachna » 2013-04-23, 07:35

Tak. Okrzemki oblazły rośliny i nie tylko. Teraz chcę zrobić restart akwarium, zmienić podłoże (ziemia + bazalt 2-5 mm) i dokupić nowe rośliny, lecz chciałabym też zachować te które już mam (niektóre mimo glonów są naprawdę ok i się rozwijają). I tu pytanie: czytałam na tym forum o jakimś czymś do kupienia w aptece do zrobienia kąpieli roślinom w celu usunięcia glonów... jak to się nazywa?

I przy okazji pytanie 2. czy mogę po 24 h od zalania świeżą wodą, wpuścić do tego akwarium obsadę? (Zestaw ryb jak niżej) Miały trafić do teściowej starego akwarium, ale akurat zachciało jej się rozmnażać w nim zbrojniki złote weloniaste (btw udało się i jest ich tam ze 20 maluchów). Swoje ryby będę trzymać w wannie w ich starej wodzie i częściowo nowej, bo nie mam innej opcji ich gdzie indziej podziać. :( Domyślam się, że ktoś może nie wytrzymać i mi zdechnie... Ale czy takie przyspieszenie może też niekorzystnie podziałać na ponowne pojawienie się glonów?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: okrzemki oblazły rośliny

Post autor: OTTO » 2013-04-23, 21:03

Co do restartu to bazalt tej granulacji będzie moim zdaniem za gruby, lepszy jest 1-3 chyba że już kupiłeś to zostaw ale na górę dokup i dosyp tego 1-3
Co do kąpieli roślin to ja ostatnio poradziłem sobie z okrzemkami w kwasku cytrynowym na każdy 1 l daj 10 g kwasku i na dwie godzinki wymocz, to pomaga na każde glony :D

Co do obsady jeśli musisz ją wrzucać to zalej baniak wodą ze starego tak z 50% i powinno by OK, unikniesz dzięki temu długiego dojrzewania i plag kolejnych glonów, między innymi okrzemków :killer:

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: okrzemki oblazły rośliny

Post autor: OTTO » 2013-04-23, 21:05

Co do restartu to bazalt tej granulacji będzie moim zdaniem za gruby, lepszy jest 1-3 chyba że już kupiłeś to zostaw ale na górę dokup i dosyp tego 1-3
Co do kąpieli roślin to ja ostatnio poradziłem sobie z okrzemkami w kwasku cytrynowym na każdy 1 l daj 10 g kwasku i na dwie godzinki wymocz, to pomaga na każde glony :D

Co do obsady jeśli musisz ją wrzucać to zalej baniak wodą ze starego tak z 50% i powinno być OK, unikniesz dzięki temu długiego dojrzewania i plag kolejnych glonów, między innymi okrzemków :killer:

Awatar użytkownika
kachnanachna
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-03, 12:07
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: okrzemki oblazły rośliny

Post autor: kachnanachna » 2013-04-23, 21:27

A zalanie starą wodą nie spowoduje że znów mi te okrzemki oblezą wszystko?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: okrzemki oblazły rośliny

Post autor: OTTO » 2013-04-24, 15:48

Ja właśnie dwa baniaki zalałem starą i nie miałem, 3 tygodnie temu zalałem świeżą i masakra, było brązowo od okrzemków

ODPOWIEDZ